AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) magistrantları üçün "Biologiyanın müasir problemləri" fənni üzrə açıq distant dərs təşkil olunub.
İnstitutun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov tərəfindən "Bioloji qocalmanın və xərçəng xəstəliyinin genetik və digər əsasları" mövzusunda aparılan açıq dərsdə yaşlanma və qocalmanın genomla tənzimlənməsi yolları, yaş və xərçəng xəstəliyi arasında genetik səviyyədə əlaqə barədə ən son elmi yeniliklər magistrantların diqqətinə çatdırılıb.
27 nəfərin distant yolla qoşulduğu dərsdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov və Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev də iştirak ediblər.

Для магистрантов ИМББ был проведен открытый урок в дистанционной форме
Для магистрантов Института молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) НАНА был организован открытый дистанционный урок по предмету «Современные проблемы биологии».
На открытом уроке на тему «Генетические и другие основы биологического старения и ракового заболевания», проведенном заведующим лабораторией института, членом-корреспондентом НАНА Ильхамом Шахмурадовым, магистранты были проинформированы о последних научных новшествах в области геномной регуляции старения, связи между возрастом и раковым заболеванием на генетическом уровне.
На уроке также присутствовали вице-президент НАНА, директор института академик Ирада Гусейнова, руководитель Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор философии по экономике Фаил Казимов и заведующий отделом магистратуры доктор философии по аграрным наукам Фикрет Фейзиев.