Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev XX əsrin yetişdirdiyi nadir dünya liderlərindən biridir
Naxçıvan şəhərindəki Heydər Əliyev Muzeyində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümü münasibətilə onlayn konfrans keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək bildirib ki, ötən əsrin 60-cı illərində respublikamız keçmiş ittifaqda ən axırıncı yerlərdən birini tutsa da, görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycana rəhbərliyindən sonra bütün sahələr sürətlə inkişaf edib, qısa zamanda respublikamız aqrar-sənaye ölkəsinə çevrilib. Bu dövrdə Azərbaycanda yüzlərlə təhsil, səhiyyə, mədəniyyət müəssisələri tikilib, yeni sənaye müəssisələri yaradılıb.
"Ulu öndər Azərbaycana siyasi rəhbərliyinin hər iki dövründə misilsiz xidmətləri ilə adını tarixə milli dövlətçiliyimizin qurucusu və banisi kimi yazdırıb", - deyə bildirən İsmayıl Hacıyev vurğulayıb ki, 1993-cü ildə xalqın arzusu və təkidi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanı məhv olmaq təhlükəsindən və parçalanmaqdan qurtarıb, yeni dövlət yaradaraq onun gələcək onilliklər üçün siyasi-iqtisadi inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirib. 1994-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə ölkəmizin iqtisadi müstəqilliyinin, dünya iqtisadi sisteminə inteqrasiyasının əsası qoyulub.
Bölmə sədri qeyd edib ki, qədim diyarımız Naxçıvanın muxtariyyətinin qorunmasında, erməni işğalından müdafiəsində və bugünkü inkişafa nail olmasında da ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətləri əvəzsizdir.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik təlimi və müasir dövr” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev XX əsrin yetişdirdiyi nadir dünya liderlərindən biridir. O, keçmiş SSRİ-nin siyasi bürosunda idarəetmədə təmsil olunmaqla yanaşı, uzun müddət Azərbaycana rəhbərlik edib. Bu siyasi fəaliyyətin ilk mərhələsində xalqını gələcək müstəqilliyə hazırlamaq üçün böyük işlər görüb, milli oyanışda mühüm rol oynayıb.
Birinci vitse-prezident vurğulayıb ki, 1991-1993-cü illərdə Naxçıvanda yaşayan ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində Azərbaycanın gələcək müstəqilliyinə hədəflənmiş bir sıra mühüm tarixi əhəmiyyətli siyasi qərarlar qəbul edilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqillik illərindəki fəaliyyətinə toxunan İsa Həbibbəyli onun daxili və xarici siyasətdə tutduğu məqsədyönlü istiqamətin tarixinə nəzər salıb, müstəqil Azərbaycan dövlətinin tanınmasında, əlaqələrin qurulmasında mühüm addımlar atdığını bildirib. Hazırda Heydər Əliyev siyasi xəttinin ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyən İ.Həbibbəyli görkəmli dövlət xadiminin elm, təhsil sahəsində çalışanlara diqqət və qayğısından da bəhs edib. O, dahi şəxsiyyətin qayğıkeşliyinin bu gün elm adamları tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) rektoru, dosent Elbrus İsayev “Ulu öndər Heydər Əliyev və Naxçıvan Dövlət Universiteti” mövzusunda məruzə edərək bildirib ki, görkəmli dövlət xadimi ilk dəfə hələ Azərbaycana rəhbərlik etdiyi birinci dövrdə NDU-da olub. Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 50 illiyi ilə əlaqədar bu qədim diyara gələn ulu öndər Heydər Əliyev 1974-cü il 4 oktyabrda Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun müəllimləri və tələbə heyəti ilə görüş zamanı Naxçıvanda mövcud Pedaqoji İnstitutun bazasında müstəqil dövlət universitetinin yaranması zərurəti haqqında ilk dəfə olaraq fikirlər irəli sürüb. 1990-1993-cü illərdə, çətin blokada şəraitinin və o zamankı Azərbaycan iqtidarının yaratdığı mürəkkəb vəziyyətə baxmayaraq, dahi rəhbər Heydər Əliyev Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri kimi ali təhsil sahəsində inkişafa nail olub.
Daha sonra “Ümummilli lider Heydər Əliyev və təhsil siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Azad Novruzov bildirib ki, Azərbaycanın təhsil tarixində intibah dövrü kimi qiymətləndirilən 1969-1982-ci illərdə təhsildə böyük nailiyyətlər əldə olunub.
Azad Novruzov qeyd edib ki, ulu öndərin səyi ilə müstəqillik illərində ölkəmizdə beynəlxalq standartlara uyğun milli təhsil islahatlarına başlanılıb. Həmin təhsil siyasəti bu gün də ölkəmizdə və muxtar respublikada uğurla davam etdirilir.
“Naxçıvan” Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nurlana Əliyeva “Ali təhsilli kadrların hazırlanmasında ulu öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda çıxışında bildirib ki, ümummilli lider sovet Azərbaycanına rəhbərlik etdiyi illərdə ölkədə 5 yeni ali təhsil müəssisəsi açılıb və ali məktəblərdə təhsil alanların sayı 70 mindən 100 minə qədər artıb. Məhz dahi rəhbər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və birbaşa himayəsi nəticəsində 1970-ci ildən başlayaraq hər il 800-900 nəfər gənc SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almağa göndərilib. Ümummilli liderin respublikaya birinci rəhbərliyi dövründə Azərbaycanda ali təhsil müəssisələrinin sayı 12-dən 17-yə çatıb.
Konfransda Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun (TEAİ) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz QuliyevTəbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Əliyev, TEAİ-nin şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və digərlərinin çıxışları dinlənilib.

Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев - один из редких мировых лидеров двадцатого века
В музее Гейдара Алиева в Нахчыване состоялась онлайн-конференция, посвященная 97-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступая на мероприятии, председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев сказал, что, хотя наша республика занимала одно из последних мест в бывшем союзе в 60-х годах прошлого века, все сферы начали стремительно развиваться после лидерства видного государственного деятеля, за короткое время наша республика стала агропромышленной страной. За этот период в Азербайджане были построены сотни учреждений образования, здравоохранения и культуры, созданы новые промышленные предприятия.
«Благодаря беспрецедентным услугам Азербайджану в течение обоих периодов политического лидерства имя великого лидера вошло в отечественную историю как основатель нашей национальной государственности», - сказал Исмаил Гаджиев, отметив, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, пришедший к власти во второй раз в 1993 году, спас Азербайджан от разрушения и распада, создал новое государство и определил свою стратегию политического и экономического развития на десятилетия вперед. Основа экономической независимости и интеграции нашей страны в мировую экономическую систему была заложена в 1994 году с подписанием «Контракта века» под руководством великого лидера Гейдара Алиева.
Председатель отделения отметил, что заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева неоценимы для защиты автономии нашей древней земли Нахчыван, защиты ее от армянской оккупации и достижения сегодняшнего развития.
Затем первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил с докладом «Учение о государственности общенационального лидера Гейдара Алиева и современная эпоха». Ученый отметил, что выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев является одним из редких мировых лидеров двадцатого века. Он был представлен в политбюро бывшего СССР и долгое время руководил Азербайджаном. На первом этапе этой политической деятельности он проделал большую работу по подготовке своего народа к будущей независимости и сыграл важную роль в национальном пробуждении.
Первый вице-президент подчеркнул, что благодаря великому лидеру Гейдару Алиеву, который жил в Нахчыване в 1991-1993 годах, был принят ряд важных политических решений, направленных на будущую независимость Азербайджана.
Ректор Нахчыванского государственного университета (НГУ) доцент Эльбрус Исаев, представив доклад на тему «Великий лидер Гейдар Алиев и Нахчыванский государственный университет», сказал, что Великий лидер Гейдар Алиев, прибывший на эту древнюю землю по случаю 50-летия Нахчыванской Автономной Республики, впервые высказал свое мнение о необходимости создания независимого государственного университета на базе существующего Педагогического института в Нахчыване во время встречи с преподавателями и студентами Нахчыванского государственного педагогического института. В 1990-1993 годах, несмотря на сложную ситуацию, созданную тогдашним правительством Азербайджана, великий лидер Гейдар Алиев добился развития в области высшего образования в качестве председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
Ректор Нахчыванского педагогического института доктор философии по педагогике Азад Новрузов выступил с докладом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и политика в области образования» и сказал, что в области образования в 1969-1982 годах были достигнуты большие успехи в образовании, что считается этапом возрождения в истории образования Азербайджана.
Ректор Университета «Нахчыван» доктор философии по филологии Нурлана Алиева в своем докладе на тему «Роль великого лидера Гейдара Алиева в подготовке высокообразованных кадров» сообщила, что в годы руководства общенационального лидера Азербайджаном в советский период в стране было открыто 5 новых высших учебных заведений. Число получающих образование возросло от 70 тыс. до 100 000. Благодаря инициативе и прямому покровительству великого лидера Гейдара Алиева каждый год, начиная с 1970 года, 800-900 молодых людей отправлялись на учебу в престижные вузы СССР. За время первого руководства общенационального лидера количество высших учебных заведений в Азербайджане увеличилось от 12 до 17.