Mayın 18-də AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib.
İclasda institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkə səviyyəsində elan olunan xüsusi karantin rejimi dövründə rəhbərlik etdiyi müəssisə və onun alimlərinin onlayn rejimdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Diqqətə çatdırıb ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən karantin rejiminə dair müəyyən yumşaldılma tədbirləri həyata keçirilib və bu səbəbdən də işçilərin laboratoriya tədqiqatlarına cəlb olunması işləri görülməlidir: “İşçilərin say məhdudiyyəti qüvvədə qaldığından ilk növbədə, ağır xroniki xəstəlik keçirən işçilərə güzəşt olunmalı, eyni zamanda, əməkdaşların sayının 30 faizi keçməməsi üçün laboratoriya və şöbələr üzrə işçilər növbəlilik prinsipi əsasında işə cəlb olunmalıdır. Yarımillik hesabatlar hazırlanmalı, elmi işçilər apardıqları tədqiqatların nəticələrini təhlil etməli, ümumiləşdirmə apararaq tezis, məqalə, patentlər yazmalı və cari hesabatlara hazırlaşmalıdır”.
V.Fərzəliyev müvafiq qaydalara uyğun olaraq institut binasının iş otaqlarının gündəlik olaraq dezinfeksiya edilməsinin, işə çıxan əməkdaşların sosial məsafə saxlamalarının, həmçinin qoruyucu maska, spirt, antiseptik gel və digər vasitələrdən istifadə etmələrinin vacibliyini qeyd edib, bununla əlaqədar texniki şöbə rəhbərliyinə tapşırıqlar verib.

Scientific Council of the Institute of Additive Chemistry held a meeting
On May 18, the regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Additive Chemistry of ANAS was held.
At the meeting,  director of the institute, academician Vagif Farzaliyev said that during the special quarantine regime introduced in the republic in connection with the COVID-19 pandemic, the institution led by him and the institute's employees carried out successful online activities. He noted that the Quarantine regime was partially relaxed by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, and for this reason employees should be involved in laboratory tests: “Since the limitation in the number of employees remains in force, employees should not be involved in the work in the first place. suffering from severe chronic diseases. At the same time, in order not to exceed 30% of the total number of employees, work in laboratories and departments should be organized on the principle of duty. Semi-annual reports should be prepared, employees should analyze the results of their research, summarize them, write abstracts, articles and patents, as well as prepare for current reports.”
V. Farzaliyev emphasized that in accordance with the existing rules, the institute’s office rooms should be disinfected daily, employees who have come to work should keep a distance, use protective masks, alcohol, antiseptic gel, etc., and gave relevant instructions in this regard management of the technical department.