Mayın 18-də AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Elmi şuranın növbəti iclası keçirilib.
İclasda institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkə səviyyəsində elan olunan xüsusi karantin rejimi dövründə rəhbərlik etdiyi müəssisə və onun alimlərinin onlayn rejimdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Diqqətə çatdırıb ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən karantin rejiminə dair müəyyən yumşaldılma tədbirləri həyata keçirilib və bu səbəbdən də işçilərin laboratoriya tədqiqatlarına cəlb olunması işləri görülməlidir: “İşçilərin say məhdudiyyəti qüvvədə qaldığından ilk növbədə, ağır xroniki xəstəlik keçirən işçilərə güzəşt olunmalı, eyni zamanda, əməkdaşların sayının 30 faizi keçməməsi üçün laboratoriya və şöbələr üzrə işçilər növbəlilik prinsipi əsasında işə cəlb olunmalıdır. Yarımillik hesabatlar hazırlanmalı, elmi işçilər apardıqları tədqiqatların nəticələrini təhlil etməli, ümumiləşdirmə apararaq tezis, məqalə, patentlər yazmalı və cari hesabatlara hazırlaşmalıdır”.
V.Fərzəliyev müvafiq qaydalara uyğun olaraq institut binasının iş otaqlarının gündəlik olaraq dezinfeksiya edilməsinin, işə çıxan əməkdaşların sosial məsafə saxlamalarının, həmçinin qoruyucu maska, spirt, antiseptik gel və digər vasitələrdən istifadə etmələrinin vacibliyini qeyd edib, bununla əlaqədar texniki şöbə rəhbərliyinə tapşırıqlar verib.

Состоялось заседание Ученого совета Института химии присадок
На заседании директор института, академик Вагиф Фарзалиев сообщил, что в период особого режима карантина, введенного на территории республики в связи пандемией COVID-19, руководимое им учреждение и сотрудники института осуществляли успешную деятельность в режиме онлайн. Он отметил, что Оперативным штабом при Кабинете министров режим карантина был частично смягчен, и по этой причине сотрудники должны быть привлечены к проведению лабораторных исследований: «Так как ограничение в численности сотрудников остается в силе, в первую очередь к работе должны быть привлечены сотрудники, не страдающие тяжелыми хроническими заболеваниями. В то же время, чтобы не превысить 30 % от общего числа сотрудников, работа в лабораториях и отделах должна быть организована по принципу дежурства. Должны быть подготовлены полугодовые отчеты, сотрудники должны проанализировать результаты своих исследований, обобщить их, написать тезисы, статьи и патенты, а также подготовиться к текущим отчетам».
В.Фарзалиев подчеркнул, что в соответствии с существующими правилами, рабочие кабинеты института должны ежедневно подвергаться дезинфекции, вышедшие на работу сотрудники должны соблюдать дистанцию, пользоваться защитными масками, спиртом, антисептическим гелем и т.д., и дал в связи с этим соответствующие поручения руководству технического отдела.