ABŞ ekspertləri COVID-19 infeksiyasına qarşı potensial vaksinlərin 14 variantını seçiblər.
“Hakimiyyət orqanlarında çalışan ekspertlərimiz bütün dünya üzrə sınaqları keçirilən potensial vaksinlərin 80-dən çox farmaseptik şirkət tərəfindən təqdim olunan 93 variantının qiymətləndirilməsində iştirak ediblər. Onlar daha perspektivli görünən 14 vaksin variantını seçiblər. Hazırda həmin vaksinlərin sayının azaldılması üzrə çalışmalar davam edir”, – deyə məlumatda bildirir.
Peyvəndin ilin sonuna qədər və daha tez əldə ediləcəyi güman olunur. Vaksinlər ABŞ ərazisində istehsal olunacaq.
Qeyd olunub ki, ABŞ hakimiyyət orqanları vaksinlərin sınaqlarının sürətləndirilməsi və onların istifadəsinə icazələrin alınması üçün bütün zəruri tədbirləri görəcək.

Announced 14 vaccines against coronavirus in the U.S.
Out of 93 samples only 14 will pass further tests. They were selected as part of a project by the US presidential administration to accelerate the creation of the vaccine. According to him, she will be ready in early 2021
In the United States, researchers selected 14 coronavirus vaccine samples for testing. This was reported by NBC, citing a source in the presidential administration.
According to the channel, 14 of the most promising options were chosen from 93 samples that were provided by more than 80 pharmaceutical companies. They will be participating in further trials as part of the Trump administration's project to accelerate the creation of the Warp Speed ​​vaccine. NBC notes that clinical trials will begin this month. According to authorities, the channel reports, as a result, mankind can receive three or four vaccines for widespread use.