Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) 102 illiyinə həsr edilmiş beynəlxalq videokonfrans keçirilib.
Muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, tanınmış diplomat, Azərbaycan mühacirət tarixinin tədqiqatçısı Ramiz Abutalıbov, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisləri – AXC-nin Yollar, poçt və teleqraf naziri Xudadat bəy Məlikaslanovun nəvəsi, Türkiyədə yaşayıb fəaliyyət göstərən Xalq artisti Ramiz Məlikaslanov, AXC-nin ilk təhlükəsizlik orqanına rəhbərlik etmiş Nağı Şeyxzamanlının nəvəsi, ABŞ-dakı Azərbaycan-Amerika Cəmiyyətinin prezidenti Tomris Azəri, Gəncə Şəhər Dumasının üzvü olmuş Ələkbər Rəfibəylinin və AXC-nin ilk Səhiyyə naziri və Gəncə valisi Xudadat bəy Rəfibəylinin qohumu, Bursada yaşayan İlhami Əsgəran, Azərbaycanın dövlət himninin sözlərinin müəllifi, istiqlal şairi Əhməd Cavadın nəvəsi, İsraildə yaşayan Yaqut Abdullayeva iştirak ediblər. Videokonfransa Gürcüstandakı Mirzə Fətəli Axundov adına Mədəniyyət Muzeyinin direktoru Leyla Əliyeva, Gürcüstan Parlamentinin deputatı Ruslan Hacıyev, ABŞ-dan yayımlanan GünAZ TV-nin prezidenti Əhməd Obalı, Almaniya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının sədri Yaşar Musayev, Rusiya Vəkillər Kollegiyasının üzvü Ələkbər Qarayev, İsveçrə Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının əlaqələndiricisi Qasım Nəsirov və Azərbaycan Diaspor Gənclərinin Türkiyə üzrə koordinatoru İlteriş Taşkınsu da qatılıblar.
Tədbiri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov açaraq 102 il əvvəl xalqımızın tarixində baş vermiş bu böyük hadisə münasibətilə hər bir azərbaycanlını təbrik edib. O, Şərqdə ilk dünyəvi və demokratik dövlətin Azərbaycanda qurulmasının əhəmiyyətindən, 1991-ci ildə bərqərar etdiyimiz dövlət müstəqilliyimizin dönməz və əbədi olmasından danışıb. Dövlət Komitəsinin sədri qeyd edib ki, bu gün xaricdə yaşayan, fəaliyyət göstərən azərbaycanlılar, o cümlədən cümhuriyyət varisləri dünyada Azərbaycanı ləyaqətlə təmsil edirlər.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin daim cümhuriyyət tarixinə, onun qurucularına və varislərinə böyük önəm verdiyini xatırladan Fuad Muradov bildirib ki, hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu siyasət uğurla davam etdirilir. O, dövlət başçımızın sərəncamı əsasında Bakı şəhərinin mərkəzində abidənin ucaldılması ilə cümhuriyyət qurucularının adlarının əbədiləşdirilməsinin, AXC-nin 100 illiyi münasibətilə ölkədə "Cümhuriyyət ili" elan edilməsinin, bu yubileylə bağlı təsis edilən medalın cümhuriyyət varislərinə təqdim olunmasının, eləcə də 2018-ci ildə ölkəmizdə və xaricdə AXC-nin yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunmasının dövlətçilik tariximizə verilən yüksək dəyərin göstəricisi olduğunu bildirib.
Sonra tədbirin moderatoru, AXC-nin tədqiqatçılarından biri, cümhuriyyət qurucularının onlarla varisi ilə şəxsi ünsiyyətdə olmuş akademik Rafael Hüseynov 1918-1920-ci illərə tarixi ekskurs edib. Bildirib ki, AXC zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayıb. R.Hüseynov cümhuriyyət qurucuları, onların diplomatik fəaliyyəti, bu dövrdə parlamentin formalaşması və qısa müddət ərzində qəbul etdiyi qanunlar, elm və təhsil, siyasi partiyalar və dövlət quruculuğunda onların rolu, dövlət-din münasibətləri və digər sahələrdə fəaliyyətləri barədə ətraflı məlumat verib.
"Cümhuriyyət qurucuları elə böyük şəxsiyyətlərdir ki, onları bu gün bizim hər birimiz, eləcə də gələcək nəsillər həmişə minnətdarlıqla, dərin sevgi hissi ilə yada salmalıyıq. Onların yox yerdən qurduqları bu cümhuriyyət, xalqımıza bəxş etdikləri istiqlaliyyət bu millətin var olduğu müddətdə qazandığı ən böyük nailiyyətdir", - deyə akademik R.Hüseynov əlavə edib.
Alim bildirib ki, 1918-ci ildə Bakının azad edilməsindən sonra Gəncədən buraya köçən Azərbaycan hökumətinin iş və yaşama yeri ovaxtkı “Metropol” mehmanxanası, indiki Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi olub. Elə buna görə də qurucuların şərəfinə indi muzeyin böyük zalı “İstiqlal zalı” adlandırılır, ilk parlamentimizin sədri olmuş Əlimərdan bəy Topçubaşovun Parisdən gətirilmiş məzar daşı burada saxlanılır.
Muzey direktoru vurğulayıb ki, bu gün biz cümhuriyyət quruculuğunda qəhrəmanlıqlar göstərən hər bir insanın – siyasətçinin də, sıravi əsgərin də, adi vətəndaşımızın da xidmətlərini məhəbbət və ehtiramla yad edirik. İnanırıq ki, gələcək nəsillər də bu şanlı tariximizi həmişə hörmətlə anacaq.
Daha sonra Şeyxzamanlılar nəslinin nümayəndəsi Tomriz Azəri çıxış edərək AXC-nin tarixi əhəmiyyətindən danışıb, atası və əmisi ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, valideynlərinin onları uşaqlıq çağlarından azərbaycançı ruhda tərbiyə etdiklərini vurğulayıb.
Müzakirələr zamanı Azərbaycan diasporunun milli düşüncədən uzaq olmaması, azərbaycançılıq ideologiyası ətrafında birləşməsi, əqidə ortaqlığı, Vətənə gözəl münasibəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edilib ki, azərbaycanlıların dünyanın harasında yaşamasından asılı olmayaraq, məhz ortaq düşüncə ətrafında birləşmələri, taleyüklü məsələlərdə eyni fikrə sahib olmaları Azərbaycan dövlətinin dayaqlarını daha da gücləndirə bilər.
Tədbir iştirakçıları Cümhuriyyət qurucularının fəaliyyəti, Azərbaycanın dünyadakı mövqeyi, Qarabağ uğrunda aparılan mübarizə, ərazi bütövlüyümüzün təmin olunması, eləcə də dünya azərbaycanlılarının birləşməsində, diasporun təşkilatlanmasında, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasında Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən danışıblar. Həmçinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan yüksək səviyyəli diaspor siyasətinin dünya azərbaycanlılarının yekdilliyinə və birliyinə gətirib çıxarmasından, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın diaspor fəaliyyətinin yeni müstəvidə inkişaf etməsi istiqamətindəki fəaliyyətindən bəhs olunub.
Fuad Muradov bildirib ki, COVID-19 pandemiyası dönəmində məhz ölkə Prezidentinin və Birinci vitse-prezidentin tapşırıqlarına əsasən, xaricdə yaşayan və müvəqqəti çətinliklə üzləşən azərbaycanlılar dövlətimizin diqqət və qayğısını hiss ediblər.
Tədbiri yekunlaşdıran akademik Rafael Hüseynov 101 il öncə, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1 yaşı qeyd olunarkən, 1919-cu ilin 28 mayında baş nazir Nəsib bəy Yusifbəylinin söylədiyi “Biz cümhuriyyətimizin ikinci ilinə millətimizin ittihad və ittifaqı ümidi ilə qədəm basırıq” sözlərini xatırladaraq, dünyadakı həmvətənlərimizi istiqlalımız və müstəqilliyimizin daha da sarsılmaz olması naminə bu gün əvvəlki zamanlardan da daha artıq birliyə, həmrəyliyə çağırıb.
Müstəqilliyə, dövlətimizin möhkəmlənməsinə xidmət edən bütün görkəmli şəxsiyyətlərin böyük sevgi, hörmət və ehtiramla xatırlandığı videokonfrans cümhuriyyətin 100 illiyi ilə bağlı AXC varislərinə yubiley medallarının təqdim olunmasını əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə yekunlaşıb.

State Committee for Work with the Diaspora and National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS organized an international video conference dedicated to the 102nd anniversary of the Azerbaijan People Republic.
The event, moderated by museum director academician Rafael Huseynov, was attended by Chairman of the State Committee for Work with the Diaspora Fuad Muradov, a well-known diplomat, researcher of the history of emigration of Azerbaijan Ramiz Abutalibov, heirs of the Azerbaijan People Republic - the grandson of the Minister of Roads, Post and Telegraph Khudadat bey Melikaslanov People Artist Ramiz Melikaslanov, granddaughter of Naghi Sheikhzamanli, who headed the first APR security agency, President of the Azerbaijan-American Society in the USA Tomris Azeri, relative of the former member of the City Council of Ganja Alakbar Rafibeyli Ilhami Askeran, who lives in Bursa, granddaughter of the poet of independence - the author of the words of the national anthem of Azerbaijan Ahmad Javad Yagut Abdullayeva and others.
Opening the event, the chairman of the State Committee for Work with the Diaspora, Fuad Muradov, congratulated every Azerbaijani on this great event in the history of our people that happened 102 years ago. He spoke about the importance of creating the first secular and democratic state in Azerbaijan in the Muslim East, the irreversibility and consolidation of our state independence, which we created in 1991. The Chairman of the State Committee noted that today Azerbaijanis living and working abroad, including the heirs of the republic, adequately represent Azerbaijan in the world.
Recalling that the outstanding statesman Heydar Aliyev always attached great importance to the history of the republic, its founders and successors, Fuad Muradov said that President Ilham Aliyev was successfully pursuing this policy. He noted that the construction of a monument in the center of Baku to perpetuate the names of the founders of the republic, the proclamation of the “Year of the Republic” on the occasion of the 100th anniversary of the founding of APRs, the presentation of medals to the heirs of the republic on the basis of a presidential decree are an indication of the high importance attached to the history of our statehood.
Then the moderator of the event, one of the APR researchers, academician Rafael Huseynov, who personally talked with dozens of successors of the founders of the republic, gave a historical tour in 1918-1920. He said that the APR has left an indelible mark on the history of national statehood thanks to its rich experience in nation-building, strengthening the sense of freedom and independence in the hearts of people and preparing a solid foundation for the future independence of our country. R. Huseynov gave detailed information about the founders of the republic, their diplomatic activities, the formation of parliament during this period and the laws on science and education, political parties and their role in state building, state-religious relations and other activities, adopted in a short time.
“The founders of the republic are great personalities that each of us today, as well as future generations should always remember with gratitude and deep love. This republic, which they built from scratch, the independence that they bestowed on our people, is the greatest achievement of this nation, ”added Academician R. Huseynov.
The director of the museum emphasized that today we remember with love and respect the services of every person who showed heroism in the construction of the republic - a
politician, an ordinary soldier and an ordinary citizen. We believe that future generations will always remember this glorious story with respect.
Then, the representative of the Sheikhzamanli clan Tomris Azeri spoke about the historical significance of the APR, shared her memories of her father and uncle, and emphasized that her parents raised them from childhood in the Azerbaijani spirit.
The participants of the event spoke about the activities of the founders of the republic, the position of Azerbaijan in the world, the struggle for Karabakh, ensuring our territorial integrity, as well as the unprecedented achievements of Heydar Aliyev in uniting Azerbaijanis, organizing the diaspora and creating the State Committee for Work with the Diaspora. They also talked about the high-level diaspora policy led by President Ilham Aliyev, which led to the unity and solidarity of Azerbaijanis throughout the world, and the activities of the First Vice President Mehriban Aliyeva to develop the diaspora at a new level.
Fuad Muradov said that during the COVID-19 pandemic, it was precisely on behalf of the president and first vice president that Azerbaijanis living abroad and experiencing temporary difficulties felt the attention and care of our state.
The videoconference ended with a video showing the delivery of anniversary medals to APR heirs on the occasion of the 100th anniversary of the republic.