AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) yeni layihəsi olan “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası 1-ci futbol çempionatı”nın final oyunu keçirilib. AMEA-nın İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının təşkilatı dəstəyi ilə keçirilən çempionatın Fizika və Geologiya və Geofizika institutları arasındakı oyununda qapılara 8 qol vurulub. Oyunun əsas və əlavə vaxtı 4:4 hesabı ilə yekunlaşdığından on bir metrəlik cərimə zərbələrini daha dəqiq yerinə yetirən Geologiya və Geofizika İnstitutunun futbolçuları qələbə qazanıb. Beləliklə, turnir cədvəlində ilk üç yeri Geologiya və Geofizika İnstitutu (I yer), Fizika İnstitutu (II yer) və Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu (III yer) tutub.
Sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi təşkil olunub. Tədbirdə AMEA rəhbərliyi, ölkəmizin idman ictimaiyyəti və digər rəsmilər iştirak edib. Çıxış edənlər ölkəmizdə gənclər və idman siyasətinin uğurlarından söhbət açıb və sözügedən çempionatın təşkilini yüksək qiymətləndirib. Qalib komandaları təbrik edən natiqlər gənclərin sağlam inkişafında idmanın əhəmiyyətini, həmçinin bu cür yarışların gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün vacibliyini qeyd edib.

Состоялся финальный матч 1-го межинститутского чемпионата по футболу среди молодых ученых и специалистов НАНА
Состоялся финальный матч среди «1–го межинститутского чемпионата по футболу молодых ученых и специалистов НАНА, который является новым проектом Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА.
Чемпионат, был организован проводимым при поддержке Свободного Профсоюза и Управления делами НАНА. Во время игры между командами Института Физики и Геологии и геофизики было забито 8 голов. Из-за завершения основного и дополнительного времени матча со счетом 4:4 игроки Института геологии и геофизики, лучше забив 11-метровые штрафные удары, одержали победу.
Первые 3 места в турнирной таблице заняли Институт геологии и геофизики НАНА (I место), Институт физики НАНА (II место) и Институт нефтехимических процессов НАНА (III место). Затем состоялась церемония награждения.
В мероприятии приняли участие руководство НАНА, представители спортивного общества страны и другие официальные лица. Выступавшие рассказали о достижениях политики спорта и молодежи, проводимой в нашей стране, а также высоко оценили организацию этого чемпионата.