AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Mülki Müdafiə məşqi keçirilib
AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 2014-cü il Mülki Müdafiə (MM) tədbirləri planına müvafiq olaraq “Fövqəladə hadisələrinin (FH) nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı Mülki Müdafiə orqan və qüvvələrin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər heyətinin Mülki Müdafiə (MM) məşqi keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru, MM rəhbəri, akademik Vaqif Fərzəliyev açıb. Bildirib ki, məşqin məqsədi rəhbər və komandir rəis heyətinin Fövqəladə hallar zamanı fəaliyyət göstərmədə hazırlıq səviyyəsini müəyyən etməkdir.
Sonra Rabitə və Xəbərdarlıq manqasının komandiri Xatirə İsgəndərova, Xilasetmə dəstəsinin komandiri Qədir Babayev, Tibb manqasının komandiri Validə Abbasova, Yanğınsöndürmə manqasının komandiri İnqilab İsmayılov və b. fövqəladə hallar zamanı xəbərdarlığın, axtarış və qəza, xilasetmə işlərinin təşkili ilə bağlı fəaliyyətlər, yaranmış vəziyyətin qiymətləndirilməsi, idarəetmə orqanlarının və qüvvələrin hazırlıq səviyyəsi, əhalinin fövqəladə hadisə barədə xəbərdar olunması və digər təxirəsalınmaz tədbirlərin təşkilinə dair çıxış ediblər.
Məşqdə hərbiləşdirilməmiş komandir-rəis heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın II Xüsusi şöbəsinin rəis müavini Fərid Xanlarov, şöbənin əməkdaşları Cavid Hüseynov, Əlimərdan Məhəmmədov və Nərimanov rayon FH və MM şöbəsinin rəisi Kərim Rəhimov iştirak ediblər.

В Институте химии присадок НАНА в соответствии с Планом мероприятий по гражданской обороне (ГО) 2014 года были проведены тренировки руководящего состава по ГО на тему «Организация управления силами гражданской обороны при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций».
Мероприятие, в котором принимали участие начальники штабов ГО научных учреждений и организаций НАНА, вступительным словом открыл директор института, начальник ГО академик Вагиф Фарзалиев. Он сообщил, что основной целью проведения тренировок является определение степени подготовленности руководящего состава при чрезвычайных ситуациях.
Затем командир Группы оповещения и связи Хатира Искендерова, командир Спасательной бригады Гадир Бабаев, командир Медицинского подразделения Валида Аббасова, командир Пожарной бригады Ингилаб Исмаилов выступили в связи с организацией поисковых и спасательных работ, оценкой созданной ситуации, уровнем подготовленности сил ГО, с оперативным оповещением населения о чрезвычайных ситуациях и организацией прочих безотлагательных мероприятий.