“Bakı Elm Festivalı – 2014” ilə əlaqədar press-tur təşkil olunub
AMEA-nın təşəbbüsü və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə keçiriləcək “Bakı Elm Festivalı-2014”lə əlaqədar media nümayəndələri üçün texnoparka ekskursiya təşkil olunub. Məqsəd press-tur çərçivəsində ictimaiyyətə festival haqqında məlumat vermək və jurnalistləri festivalın proqramında əksini tapan məsələlərlə tanış etməkdir.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinn tabeliyində yaradılmış texnoparkın direktor müavini Cabbar Musayev ekskursiya iştirakçılarını salamlayaraq Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətindən danışıb. Ekskursiya eyni zamanda nəzəriyyə üzərində qurulan elmin nəticələrin əyani olaraq ictimaiyyət üzvlərinə təqdimi ilə elmə maraq yaratmağa və gənc nəsli elmə cəlb etməyə xidmət edir.
Ekskursiya zamanı xarici ölkələrin bu sahədə qazandığı təcrübələrdən və ölkəmizdə festivala hazırlığın səviyyəsi, həmçinin atılan addımlardan danışılıb. Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunacaq tədbir çərçivəsində noyabr ayının 10-dakı sərgidə müxtəlif qurumlara məxsus eksponat və ixtiralardan ibarət məhsullar nümayiş olunacaq. Festivalın direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyevanın sözlərinə görə, elm və cəmiyyəti bir-birinə yaxınlaşdırmağı öz məzmununda daşıyan “Bakı Elm Festivalı-2014” təkcə sərgi ilə deyil, gənc alimlərin elmi maraq kəsb edən çıxışları, multi-media instollasiyalarının nümayişi, cəlbedici elmi şoular, robotların yarışı, elmi-populyar filmlərin göstərilməsi və yaradıcılığın müxtəlif sahələrindəki çıxışlarla bunu bir daha göstərəcək.
AMEA-nın elmi müəssisə, təşkilatları, ali təhsil ocaqları və elmi tədqiqatları fəaliyyət istiqamətinə daxil edən digər qurumlar əldə etdikləri nəticələri noyabrın 10-dakı sərgi vasitəsi ilə nümayiş etdirəcək.
Press-turda qeyd edilib ki, tədbir paytaxtın müxtəlif yerlərində, o cümlədən “Akademiya şəhərciyi”nin həyətində, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası, Geologiya və Geofizika, Fizika və Ədəbiyyat institutlarında keçiriləcək. Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Tibb Universiteti və başqa təhsil müəssisələri, həmçinin paytaxtın 6, 23 və 132-134 nömrəli orta məktəblərində də festivalın proqramları izləniləcək.
Festival çərçivəsində akademiyanın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı, Milli Azərbaycan Tarixi, Arxeologiya və Etnoqrafiya muzeylərinə, Dendralogiya və Botanika institutlarına, eləcə də Planetariuma ekskursiyalar planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, ilk dəfə 10-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək festivalın sponsorları Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və “Azercell Telecom”dur.

10-11 ноября по инициативе Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и при организационной поддержке Исполнительной власти города Баку, Министерства образования и Министерства связи и высоких технологий состоялся «Бакинский фестиваль науки-2014». В связи с этим, для представителей СМИ была организована экскурсия в технопарк. Цель мероприятия – в рамках пресс-тура проинформировать общественность о фестивале и ознакомить журналистов с вопросами, которые нашли отражение в программе фестиваля.
Заместитель директора технопарка, действующего при Министерстве связи и высоких технологий, Джаббар Мусаев поприветствовал участников экскурсии и рассказал о деятельности Парка высоких технологий. Было отмечено, что он является показателем развития в нашей стране информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). В то же время, экскурсия служит повышению интереса общественности к науке путем наглядного представления строящихся на теоретической основе научных достижений и привлечения молодежи в науку.
Во время экскурсии присутствующим были даны сведения об опыте зарубежных стран в этой сфере и уровне подготовки к фестивалю в нашей республике, а также о выполненных работах. В рамках организуемого впервые в Азербайджане мероприятия 10 ноября на выставке были продемонстрированы экспонаты, отражающие открытия в различных сферах науки.
В свою очередь, директор и руководитель рабочей группы «Бакинского фестиваля науки-2014», доктор философии по истории Нурида Гулиева отметила, что целью проведения Бакинского фестиваля является сближение науки и общества. Это отразится не только посредством выставок, но и в выступлениях молодых ученых, демонстрацией мультимедийных инсталляций, различных научных шоу, соревнованием роботов, показом научно-популярных фильмов и выступлениями в различных творческих областях.
10 ноября свои достижения на выставке продемонстрировали научные учреждения и организации НАНА, вузы и прочие организации, в деятельность которых входит также проведение научных исследований.
Участников пресс-тура ознакомили с местами проведения фестиваля. Было отмечено, что мероприятие пройдет в различных точках столицы, в том числе во дворе Академического городка, в Центральной научной библиотеке, институтах Геологии и геофизики, Физики и Литературы НАНА. За программой фестиваля можно будет проследить в Азербайджанской государственной нефтяной академии, Бакинском государственном университете, Азербайджанском медицинском университете и прочих вузах, а также средних школах номер 6, 23 и 132-134.
Отметим, что спонсорами Бакинского фестиваля науки являются Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (ГНКАР) и компания Azercell Telecom.