Coğrafiya İnstitutunun direktoru: “Son 40 il Azərbaycanın ən isti dövrüdür”
Son 40 il Azərbaycanda ən isti dövr hesab olunur. Bu barədə AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, bütün ölkə ərazisi üçün temperatur artımının orta qiyməti planet üzrə olan orta qiymətə (0,9) yaxındır. Bu artmalar ərazi boyunca bərabər (0,2-dən 1,50 С-yə) paylanmayıb. Buna səbəb isə Azərbaycanın dağlıq ölkə olması, nisbətən kiçik ərazidə oroqrafiyanın -28,0-dan 4466 metrə qədər dəyişməsi, eləcə də ölkə ərazisində müxtəlif iqlim zonalarının mövcud olmasıdır.
Direktor əlavə edib ki, bütün müşahidə dövründə temperatur ən çox Kür-Araz düzənliyində (0,4-0,9 dərəcə С), Gəncə-Qazax zonasında (0,6-1,1 dərəcə С), Böyük Qafqazın cənub yamacında (0,5-0,8 dərəcə С), Kiçik Qafqazın şimal-şərq (0,6-1,5 dərəcə С) və şimal (0,4-0,6 dərəcə С) yamaclarında müşahidə olunub.
Akademik R.Məmmədov Azərbaycanda maksimal temperaturun Culfada (+46 C), minimal temperaturun isə dağlıq ərazilərdə (-40 dərəcə С) olduğunu söyləyib. Bildirib ki, ilin ən soyuq aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikası istisna olmaqla, digər ərazilərdə temperaturun yüksəlməsi qeydə alınır. Bununla yanaşı, temperaturu 0 dərəcədən aşağı olan ərazilərin sahəsi azalıb.
"İqlimşünasların fikrincə, dövlətlər tədbirlər görməzsə, 2100-cü ilə planetin temperaturu 3.7-4,8 dərəcə C qalxa bilər. Risk qrupuna Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Bahreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirliyi və Yaxın Şərqin digər dövlətləri daxildir. İstixana qazının müasir sürətlə atmosferə atılması davam edərsə, havanın temperaturu Fars körfəzi ölkələrində 74-76 dərəcə C ola bilər”, - deyə R.Məmmədov bildirib.
Alim əlavə edib ki, bəzi tədqiqatlara görə, yaz və payız fəsilləri anlayışı tədricən öz mahiyyətini itirəcək.

The last 40 years are considered the hottest period in Azerbaijan.
This was announced by the director of the Institute of Geography of ANAS, academician Ramiz Mammadov.
According to him, during the entire observation period, the temperature was the highest in the Kura-Araz plain (0.4-0.9 ° C), in the Gazakh-Ganja zone (0.6-1.1 ° C), the southern slope of the Greater Caucasus (0.5-0.8 ° C), on the northeast (0.6-1.5 ° C) and the northern (0.4-0.6 ° C) slopes of the Lesser Caucasus.
R. Mammadov said that the maximum temperature in Azerbaijan is observed in Julfa (+46 C), the minimum temperature in the mountains (-40 degrees C).
The academician said that in the coldest months of the year, with the exception of the Nakhchivan Autonomous Republic, temperatures in other areas rise. At the same time, the area of plots with temperatures below 0 degrees decreased.
R. Mammadov noted: “According to climatologists, if states do not take measures, by 2100 the temperature of the planet may rise to 3.7-4.8 degrees Celsius. When the air is heated to 2 degrees, irreversible processes for the environment begin. The risk group includes Qatar, Saudi Arabia, Bahrain, the United Arab Emirates and other countries of the Middle East. If greenhouse gas emissions continue, the temperature in the Persian Gulf could reach 74-76 degrees celsius.” According to some results, the concept of spring and autumn will gradually lose their esence, academician added.