AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov Böyük Britaniyada elmi ezamiyyətdə olub.
5 günlük ezamiyyət müddətində M.Abbasov Böyük Britaniyanın Genom Analizi Mərkəzində təşkil olunan “Sekvens üsulu ilə genotipləşdirmə - Genotyping by Sequencing (GBS)” adlı beynəlxalq kursda iştirak edib və Avropa Komissiyasının COST proqramının qrantına layiq görülüb.
M.Abbasov Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun pilot layihəsi çərçivəsində qurulmuş “Genomika” laboratoriyasının imkanları və eləcə də Azərbaycanda genetika və aqrar biotexnologiya sahəsində əldə edilmiş nailiyyətlərlə bağlı məruzə ilə çıxış edib. Beynəlxalq kursda sekvenserlərin iş prinsipi, de novo, re-sekvens, RAD sekvens və GBS üçün kitabxanaların hazırlanması, alınan nəticələrin bioinformatik və statistik analizi üzrə Böyük Britaniya və ABŞ-ın tanınmış alimlərinin mühazirələri dinlənilib.
Kursda Böyük Britaniya, Almaniya, İtaliya, İspaniya, Polşa, Danimarka, Slovakiya, Serbiya, Portuqaliya və Yunanıstanın aparıcı genom və biotexnologiya mərkəzlərində Yeni Nəsil Sekvenserləri ilə işləyən tədqiqatçılar iştirak ediblər, heyvan və bitkilərin genetik identifikasiyası və genomlarının oxunması üzrə beynəlxalq əməkdaşlığın istiqamətləri müzakirə edilib.

Заместитель директора по научной работе Института генетических ресурсов НАНА доктор философии по биологии Мехрадж Аббасов был в научной командировке в Великобритании.
В течение пятидневной командировки М.Аббасов принял участие в международном курсе «Генотипирование методом секвенции - Genotyping by Sequencing (GBS)», который был организован в Центре геномного анализа Великобритании, и был удостоен гранта программы COST Европейской комиссии.
М.Аббасов выступил с докладом, посвященным возможностям лаборатории «Геномика», учрежденной в Институте генетических ресурсов в рамках пилотного проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, а также научным достижениям в областях генетики и аграрной биотехнологии Азербайджана.
В рамках курса были обсуждены направления международного сотрудничества в области генетической идентификации животных и растений и считывания генов и т.д.