Azərbaycanda ilk dəfə “Bakı Elm Festivalı” keçirilir
Azərbaycanda ilk dəfə “Bakı Elm Festivalı” keçirilir. AMEA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilən və iki gün davam edən festivalın açılış mərasimi “Akademiya şəhərciyi”ndə, AMEA-nın Əsas binasında baş tutub. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Təhsil, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirliklərinin təşkilatı dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və “Azercell”in sponsoru olduğu festivalı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə ilk dəfə təşkil olunan Bakı Elm Festivalının ölkəmiz və elmimiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, həmçinin elmi nailiyyətlərin təbliğində önəmli yer tutduğunu qeyd edib. Bildirib ki, elmimizin uğurlarının nümayiş olunduğu və hər il keçirilməsi planlaşdırılan festivalda akademiyanın bütün elmi müəssisə və təşkilatları yüksək səviyyədə iştirak edir. Eyni zamanda, Azərbaycanda elmin inkişafı və qarşıda duran vəzifələrdən danışan AMEA rəhbəri festivala hazırlıq prosesini yüksək qiymətləndirib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri, akademik Əli Abbasov, Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və akademik Asəf Hacıyev festival haqqında fikirlərini bölüşüblər. Natiqlər sözügedən festivalın Azərbaycan elminin inkişafı və əldə olunan nailiyyətlərin təbliğinə böyük bir tövhə olduğunu qeyd ediblər.
Sonra festival bədii hissə ilə davam edib. Festivalın marşı səslənib, əyləncəli elmi şoular nümayiş etdirilib.
Daha sonra qonaqlar Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeni binasında AMEA-nın institut və elmi təşkilatlarının, regional bölmələrinin elmi nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Sərgidə gənc alimlərin elmi maraq kəsb edən tədqiqat işlərinin nəticələri, multimedia instollasiyaları, elmi şoular, robotların yarışı böyük maraqla qarşılanıb. AMEA-nın müxtəlif institut və elmi-tədqiqat mərkəzləri, ali təhsil ocaqları tərəfindən nəşr edilmiş ədəbiyyat nümunələri də sərgidə yer alıb.
Bakı Elm Festivalının birinci günü proqrama daxil olan istiqamətlərdə Milli Azərbaycan Tarixi, Arxeologiya və etnoqrafiya və digər muzeylərə ümumilikdə səkkiz elmi ekskursiya təşkil olunub, həmçinin AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası, Geologiya və Geofizika, Fizika, Ədəbiyyat və digər institutlarında, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası, Bakı Dövlət, Azərbaycan Tibb və başqa universitetlərdə 23 elmi-populyar mühazirələr dinlənilib. Eyni zamanda, 6, 23 və 132-134 nömrəli orta məktəblərdə də festivalın proqramlarını izləmək mümkün olub.
Festivalın ikinci gününün proqramına isə ölkə alimlərinin ixtiralarına aid eksponatların nümayişi, maraqlı mühazirələr və əyləncəli elmi şouların nümayişi nəzərdə tutulub.

Впервые в Азербайджане проводится Бакинский фестиваль науки. Церемония открытия двухдневного фестиваля, организатором которого является НАНА, состоялась в «Академическом городке», в основном здании НАНА.
Фестиваль организован при поддержке Исполнительной власти города Баку, Министерства образования и Министерства связи и высоких технологий АР, а спонсорами являются Государственная нефтяная компания Азербайджана и компания «Азерсель». Открывший мероприятие вступительным словом президент НАНА академик Акиф Ализаде отметил, что впервые организуемый Бакинский фестиваль науки имеет большое значение для науки Азербайджана, а также играет большую роль в пропаганде научных достижений.
Он также отметил, что на фестивале, на котором демонстрируются успехи нашей науки и который планируется проводить ежегодно, все научные организации и учреждения НАНА участвуют на высоком уровне. В то же время, руководитель НАНА рассказал о развитии науки и о поставленных задачах, а также он высоко оценил процесс подготовки к фестивалю и пожелал удачи участникам фестиваля.
Затем министр Связи и высоких технологий академик Али Аббасов, заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, ректор Бакинского государственного университета Абель Магеррамов, ректор Бакинской высшей нефтяной школы Эльмар Гасымов и академик Асеф Гаджиев поделились мнениями о фестивале.
После выступлений началась художественная часть мероприятия. Гости ознакомились с выставкой, организованной в новом здании Центральной научной библиотеки.
Результаты исследовательских работ молодых ученых, мультимедийные инсталляции, научные шоу, а также состязания роботов вызвали большой интерес. Образцы литературы, изданные ВУЗ-ми и институтами и научно-исследовательскими центрами НАНА, были представлены на выставке.
В первый день Бакинского фестиваля науки было организовано восемь научных экскурсий в Национальный музей истории Азербайджана, Музей археологии и этнографии и т.д., а также в Центральную научную библиотеку, в Институты геологии и геофизики, физики, литературы и в другие институты НАНА, в Азербайджанскую Государственную нефтяную академию, в Бакинский Государственный, медицинский и др. университеты. В то же время, за программой фестиваля можно было проследить в средних школах № 6, №23 и №132-134.
В программу второго дня фестиваля включена выставка, отражающая научные открытия ученых страны, демонстрация занимательных научных шоу, а также проведение интересных лекций.