AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Müasir tərəvəzçiliyin inkişafında innovasiyaların rolu” mövzusunda keçirilən onlayn konfransda iştirak ediblər.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov bitki xəstəlikərinin molekulyar diaqnostikası, identifikasiyası, həmçinin xəstəlikləri yayan həşəratların identifikasiyası və həyat tsiklinin öyrənilməsi, bu həşəratlara qarşı mübarizə vasitələrinin işlənib hazırlanması üçün kompleks tədbirlər barədə danışıb. Vurğulayıb ki, biotexnoloji metodlarla bitkilərin əkin materialının çoxaldılması üçün birgə tədqiqatların aparılması, yeni özəl biotexnoloji kompaniyaların təşkili və hazırlanmış metod əsasında həmin bitki materialının təsərrüfatların tələbatını təmin etmək üçün çoxaldılması zəruridir.
O, həmçinin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin və AMEA-nın müvafiq institutlarının iştirak etdiyi kompleks layihələrin hazırlanması və həyata keçirilməsi, institutların maddi-texniki və kadr potensialından səmərəli istifadə edilməsinin müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Konfransda institutun elmi katibi, b.ü.f.d., dosent Durna Əliyeva, institutun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri - b.ü.f.d., dosent Sədaqət Əsədova və b.ü.f.d. dosent Mahirə Məmmədova, Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova da iştirak ediblər.

Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий приняли участие в онлайн-конференции
Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА приняли участие в онлайн-конференции «Роль инноваций в развитии современного овощеводства», организованной Научно-исследовательским институтом овощеводства Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики.
На мероприятии заместитель директора по научной работе института доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов рассказал о молекулярной диагностике, выявлении болезней растений, а также определении и изучении жизненного цикла насекомых, распространяющих заболевание, разработке комплексных мер по борьбе с ними. Он подчеркнул необходимость совместных исследований по увеличению посадочного материала растений биотехнологическими методами, созданию новых частных биотехнологических компаний и воспроизводству растительного материала для удовлетворения потребностей фермерских хозяйств на основе разработанного метода.
Он также выразил уверенность в том, что разработка и реализация комплексных проектов с участием Министерства сельского хозяйства и соответствующих институтов НАНА, эффективное использование материально-технической и кадровой базы институтов даст положительные результаты.
В конференции также приняли участие ученый секретарь института доктор философии по биологии, доцент Дурна Алиева, ведущие научные сотрудники лаборатории биотехнологии растений института – доктор философии по биологии, доцент Садагат Асадова и доктор философии по биологии, доцент Махира Мамедова, младший научный сотрудник лаборатории биоадаптации Наргиз Байрамова.