Norveç Nobel Komitəsi 2014-cü il üçün Nobel Sülh Mükafatına Azərbaycandan müvafiq sahələr üzrə namizədlərin seçilməsini təklif edib. Bu məqsədlə, AMEA-nın elmi bölmələrinin akademik-katiblərinə təkliflərin hazırlanması həvalə olunub.
Namizədlər 1 fevral 2014-cü il tarixinədək Norveç Nobel Komitəsinə təqdim olunmalıdır.
Qeyd edək ki, bu mükafat ənənəvi olaraq, dünyada sülh və əmin-amanlıq uğrunda mübarizə aparmış şəxslərə və ya təşkilatlara təqdim edilir.
Mükafata parlament və hökumət, həmçinin beynəlxalq məhkəmə üzvləri, universitet rəhbərləri, sosial elmlər, tarix, fəlsəfə, hüquq və teologiya üzrə professorlar, sülh tədqiqat institutları və digərləri təklif irəli sürmək hüququna malikdirlər. Nobel Sülh Mükafatına, həmçinin institut və assosiasiyalar da layiq görülə bilər.

Норвежский нобелевский комитет предложил Азербайджану избрать кандидатов на соискание Премии мира в 2014 году в различных сферах. С этой целью, академикам-секретарям научных подразделений Национальной академии наук Азербайджана было поручено подготовить предложения.
Список кандидатов должен быть представлен в комитет до 1 февраля 2014 года.
Традиционно эта премия присуждается лицам и организациям, борющимся за сохранение мира и спокойствия на Земле.
К премии могут быть представлены главы государств и парламентов, члены международного суда, руководство вузов, профессора в сфере социальных наук, истории, философии, теологии и права, а также институты и ассоциации.