2020-ci ilin ilk Günəş tutulması hadisəsi iyunun 21-nə təsadüf edəcək.
Xıdır Mikayılov bildirib ki, Günəş tutulması Afrika, Cənub-Şərqi Avropa və Asiyada müşahidə ediləcək. Prosesin halqavarı fazasını isə Mərkəzi Afrika Respublikası, Konqo və Efiopiya da daxil olmaqla, Afrikanın bir hissəsi, Pakistanın cənubu, Hindistanın şimalı və Çindən müşahidə etmək mümkün olacaq. Bu ölkələrin sakinləri tutulmanın maksimum fazasında tutulma ətrafında xarakterik yanar halqa görəcəklər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində Günəş tutulması qismən müşahidə olunacaq. Tutulma ölkə ərazisi üçün saat 08:47-də başlayıb, saat 11:05-dək davam edəcək.

Первое солнечное затмение этого года состоится 21 июня
Хыдыр Микаилов сообщил, что затмение будет наблюдаться в Африке, Юго-Восточной Европе и Азии. Кольцевая фаза этого процесса будет наблюдаться в некоторых частях Африки, включая Центральноафриканскую Республику, Конго и Эфиопию, южный Пакистан, северную Индию и Китай. Жители этих стран увидят характерное горящее кольцо вокруг затмения в максимальной фазе затмения.
Отметим, что в Азербайджане будет наблюдаться частичное солнечное затмение. Затмение для территории страны начнется в 08:47 и продлится до 11:05.