AMEA Coğrafiya İnstitutunda Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə məşqi keçirilib
AMEA akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “Fövqəladə hadisələrin (FH) nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı Mülki Müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə (MM) məşqi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov bildirib ki, MM məşqi 2014-cü il Mülki Müdafiə tədbirləri planına müvafiq olaraq keçirilir. MM rəhbəri məşqin məqsədinin fövqəladə hallar zamanı idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, mülki müdafiə tədbirlərini yerinə yetirərkən əməkdaşlara rəhbərlik etməkdə komandir-rəis heyətinin bacarığının artırılması, rəhbər heyəti tərəfindən MM Planının öyrənilməsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra institutun MM qərargah rəisi Namazəli Mustafayev fövqəladə hadisələr zamanı rəhbər heyətin biliklərinin təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Qərargah rəisi həmçinin, oktyabrın 27-də keçirilmiş müşavirənin nəticələri ilə əməkdaşları tanış edib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın II Xüsusi şöbəsinin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov bildirib ki, müəssisə və təşkilatlarda hər il keçirilən məşqin məqsədi insanları Fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları haqqında biliklərlə maarifləndirməkdir.

Civil Defense training at the Institute of Geography
“Organizing Civil Defense (CD) forces in the midst of eliminating results of extraordinary events” Civil Defense training in accordance with Civil Defense Plan for 2014, held at the Institute of Geography.
The event was opened by the Director of the Institute, Academician Ramiz Mammadov, and stated Civil Defense training was carrying out in accordance with the action plan of CD. Purpose of the training determining chief and commander staff’s preparation level, he noted.
Later on, CD’s chief Namazali Mustafayev informed improving the knowledge of senior staff during emergency situations. Chief of Staff, as well as acquainted participants with the results of the meeting held on October 27 and answered their questions.
In his speech Senior Specialist of II Special Department of National Academy of Sciences Alimardan Mahammadov stated that, institutes and organizations training take place every year in order to enlighten the people of knowledge about the rules in emergency situations.