AMEA Coğrafiya İnstitutunda Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə məşqi keçirilib
AMEA akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda “Fövqəladə hadisələrin (FH) nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı Mülki Müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda Rəhbər Heyətin Mülki Müdafiə (MM) məşqi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov bildirib ki, MM məşqi 2014-cü il Mülki Müdafiə tədbirləri planına müvafiq olaraq keçirilir. MM rəhbəri məşqin məqsədinin fövqəladə hallar zamanı idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, mülki müdafiə tədbirlərini yerinə yetirərkən əməkdaşlara rəhbərlik etməkdə komandir-rəis heyətinin bacarığının artırılması, rəhbər heyəti tərəfindən MM Planının öyrənilməsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra institutun MM qərargah rəisi Namazəli Mustafayev fövqəladə hadisələr zamanı rəhbər heyətin biliklərinin təkmilləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Qərargah rəisi həmçinin, oktyabrın 27-də keçirilmiş müşavirənin nəticələri ilə əməkdaşları tanış edib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın II Xüsusi şöbəsinin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov bildirib ki, müəssisə və təşkilatlarda hər il keçirilən məşqin məqsədi insanları Fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları haqqında biliklərlə maarifləndirməkdir.

В Институте географии НАНА проведены тренировки Руководящего состава по Гражданской обороне
В Институте географии имени академика Г.Алиева НАНА были проведены тренировка Руководящего состава по Гражданской Обороне на тему «Организация управления органами и силами Гражданской обороны при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (ЧП)».
Открывший мероприятие вступительным словом директор института академик Рамиз Мамедов отметил, что тренировки по ГО проводятся в соответствии с планом мероприятий по Гражданской Обороне на 2014 год. Руководитель ГО отметил, что целью тренировок является совершенствование управления во время чрезвычайных ситуаций, повышение навыков руководства - командиров и начальников при выполнении мероприятий по ГО, а также изучение Руководящим составом Плана ГО.
Затем начальник штаба ГО института Намазали Мустафаев дал подробную информацию о повышении знаний руководящего состава при чрезвычайных ситуаций.
Выступивший на мероприятии старший специалист II Особого отдела НАНА Алимардан Магамедов отметил, что целью тренировок, проводимых ежегодно в организациях и учреждениях, является просвещение людей о правилах поведения в условиях чрезвычайных ситуаций.
В заключение тренировки Руководящего состава по Гражданской обороне были признаны удовлетворительными.