AMEA Rəyasət Heyətində “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunan namizədlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyasının iclası keçirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə cari ilin iyul ayının 2-də ölkə başçısının “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi, Azərbaycan gənclərinin elm, mədəniyyət, o cümlədən ədəbiyyat və incəsənət, təhsil və ictimai fəaliyyət sahələrində nailiyyətlərini təşviq etmək məqsədi ilə Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi haqqında Fərmanın önəmliyini vurğulayıb. Belə bir mükafatın təsis olunmasının ümumilikdə gənclərin, o cümlədən AMEA-da çalışan gənc tədqiqatçıların potensialının reallaşdırılmasına stimul olacağını söyləyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, mükafat 10 min manat, diplom, mükafatın nişanı və vəsiqəsindən ibarətdir. Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədi ilə sentyabr ayının 26-da AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncamı ilə mükafata namizədliyi təqdim olunacaq gənc alimlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyası yaradılmışdır.
Sonra 14 gənc alim əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə dair ekspert komissiyası qarşısında çıxış ediblər.
İclasda bölmə bürolarından təqdim olunan 14 nəfər gəncin elmi biliklərinin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Geniş müzakirədən sonra Ekspert komissiyası 4 nəfər gənc alimi “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinə tövsiyə edib.
Qeyd edək ki, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 4 gənc alimin siyahısı müzakirə olunduqdan sonra AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcək.

Meeting with young scientists proposed for Presidential Award
Presidium of ANAS hosted for assembly of the Commission of Experts for identifying candidates for “Presidential Award for Youth”.
President of ANAS acad. Akif Alizadeh stressed out the importance of the Order dated July 2 of the current year on establishing Presidential Award for Youth in order to implement State Program “Azerbaijan youth 2011-2015”, and to encourage achievements of Azerbaijan youth in the fields of science, culture, including literature, art education and social.
Award consists of thousand manat, a diploma, medal and certificate of the award. In order to provide the execution of the decree Commission of Experts has been established by the decision of the Presidium of ANAS on September 26 for identification of young scientists to be submitted to the nomination, noted president of ANAS.
Then, 14 young scientists were reported before expert panel for their scientific achievements.
Assessment of scientific knowledge of the 14 young scientists has been carried out. After extensive discussion, the Commission of Experts recommended 4 young scientists to the Presidium of ANAS to be submitted for “Presidential Award for Youth”.
Note that, the list of the proposed scientists for “Presidential Award for Youth” will be submitted to the Ministry of Youth and Sports after discussing.