AMEA Rəyasət Heyətində “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunan namizədlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyasının iclası keçirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə cari ilin iyul ayının 2-də ölkə başçısının “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi, Azərbaycan gənclərinin elm, mədəniyyət, o cümlədən ədəbiyyat və incəsənət, təhsil və ictimai fəaliyyət sahələrində nailiyyətlərini təşviq etmək məqsədi ilə Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi haqqında Fərmanın önəmliyini vurğulayıb. Belə bir mükafatın təsis olunmasının ümumilikdə gənclərin, o cümlədən AMEA-da çalışan gənc tədqiqatçıların potensialının reallaşdırılmasına stimul olacağını söyləyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, mükafat 10 min manat, diplom, mükafatın nişanı və vəsiqəsindən ibarətdir. Fərmanın icrasını təmin etmək məqsədi ilə sentyabr ayının 26-da AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncamı ilə mükafata namizədliyi təqdim olunacaq gənc alimlərin müəyyənləşdirilməsi üzrə Ekspert komissiyası yaradılmışdır.
Sonra 14 gənc alim əldə etdikləri elmi nailiyyətlərə dair ekspert komissiyası qarşısında çıxış ediblər.
İclasda bölmə bürolarından təqdim olunan 14 nəfər gəncin elmi biliklərinin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Geniş müzakirədən sonra Ekspert komissiyası 4 nəfər gənc alimi “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim etmək üçün AMEA Rəyasət Heyətinə tövsiyə edib.
Qeyd edək ki, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na namizədliyi irəli sürülən 4 gənc alimin siyahısı müzakirə olunduqdan sonra AR Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcək.

Состоялась встреча с молодыми учеными, выдвинутыми на соискание Президентской премии
В Президиуме НАНА состоялось заседание Экспертной комиссии по определению кандидатов на «Президентскую премию для молодежи».
Президент НАНА академик Акиф Ализаде рассказал о значении реализации Государственной программы главы АР «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 годах» 2 июля 2014года. А. Ализаде также отметил значение Указа об учреждении Президентской премии для молодежи с целью поощрения достижений молодых ученых Азербайджана в таких областях деятельности, как наука, образование, культура, литература и т.д. Президент НАНА также отметил, что премия состоит из денежного приза в сумме 10 тыс. манат, а также диплома, значка и сертификата.
В целях обеспечения исполнения соответствующего Указа Президента АР распоряжением Президиума НАНА от 26 сентября была создана экспертная комиссия по избранию молодых ученых, выдвинутых на соискание Президентской премии.
Затем 14 молодых ученых выступили перед экспертной комиссией в связи с их научными достижениями. После обсуждения Экспертная комиссия порекомендовала 4 молодых ученых в Президиум НАНА для представления «Президентской премии для молодежи ».
Отметим, что на заседании Президиума НАНА после обсуждения кандидатуры 4 молодых ученых, выдвинутых на соискание Президентской премии, их список будут представлен в Министерство молодежи и спорта АР.