Oksford Universitetinin tədqiqatçılar qrupu Böyük Britaniya və İsveçin müştərək “AstraZeneca” əczaçılıq kampaniyası ilə birgə hazırladığı koronavirus əleyhinə vaksinin test sınaqlarının ilk müsbət nəticələrini əldə edib.
Böyük Britaniyanın ITV telekanalı xəbər verir ki, mütəxəssislər vaksin vasitəsilə immunitetin artmasına nail olublar. Bu barədə məlumatlar “The Lancet” tibb jurnalında dərc olunacaq.
“İmmun sisteminin reaksiyası həm anticisimlər, həm də T-hüceyrələri (limfosit) ilə əlaqəlidir. Hazırda bütün diqqət anticisimlər üzərində cəmlənsə də, T-hüceyrələrinin reaksiyasının da koronavirusdan müdafiə üçün vacib olduğu müəyyən edilib”, - deyə universitetdən bildiriblər.
Bununla yanaşı, vaksinin effektivliyi yalnız sınaqların hazırda Braziliyada davam edən üçüncü, yekun mərhələsində tam müəyyən olunacaq.
Klinik sınaqların Birləşmiş Krallıqda keçirilən ikinci mərhələsində 5-12, 56-69 yaşarası və 70 yaşdan yuxarı 10 mindən çox könüllü iştirak edib. Sınaqların ilk mərhələsinə isə 18-55 yaşarası mindən çox insan cəlb olunmuşdu.
“AstraZeneca” şirkəti Oksford preparatının uğurlu klinik sınaqlarına ümid edərək artıq 2 milyard vaksin dozasının hazırlanması üçün lazımi istehsal gücünü təmin edib.

A team of researchers from the University of Oxford received the first positive results of testing a coronavirus vaccine, developed by them with the assistance of the British-Swedish pharmaceutical company AstraZeneca. This was announced on Wednesday by the British television channel ITV.
According to him, the specialists managed to ensure that the vaccine enhances immunity, and detailed data on this subject will be published in the British medical journal The Lancet. “The reaction of the immune system in this case is associated with both antibodies and T cells (lymphocytes),” an informed source said. “All attention is now focused on antibodies, but there is more and more evidence that the response of T cells is important for protection against coronavirus,” he added.
At the same time, the effectiveness of the vaccine can only be properly established as a result of the third, final stage of testing, which is now underway in Brazil, ITV emphasizes. Earlier in the United Kingdom, the second phase of clinical trials of this vaccine was launched with the participation of more than 10 thousand volunteers aged 56 - 69 years old, citizens over 70 years old and children 5-12 years old. At the beginning, at the first stage, the study covered just over a thousand volunteers aged 18 to 55 years.