İyulun 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Sosial məsafə gözlənilməklə və tibbi maskadan istifadə edilməklə keçirilən tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, son günlər Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində şiddətli döyüşlər gedir. Döyüşlər zamanı hərbi bölmələrimizin cavab tədbirləri nəticəsində düşmən böyük itkilər verərək geri çəkilməyə məcbur edilib. Döyüşlər başladığı andan Azərbaycan xalqı birmənalı olaraq Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yanında olduğunu nümayiş etdirib. Bu vəhdət hər bir Azərbaycan vətəndaşı kimi AMEA əməkdaşlarında da böyük iftixar hissi doğurub.
Təəssüflər olsun ki, döyüşlər zamanı müdafiənin ön xəttində olan yüksəkrütbəli Azərbaycan zabitləri və əsgərləri qəhrəmancasına şəhid olublar.
Tədbirdə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, onların ailələrinə və doğmalarına dərin hüznlə başsağlığı verilib.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev iyulun 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2020-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasından bəhs edib. Bildirib ki, tədbirdə ölkə Prezidenti dərin məzmunlu nitqlə çıxış edib. Dövlət başçısının qaldırdığı məsələlər Azərbaycan alimləri qarşısında da mühüm vəzifələr qoyub. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, alimlərimiz ölkədə baş verən ictimai-siyasi prosesləri daha yaxından izləməli, aktiv vətəndaş-ziyalı mövqeyi nümayiş etdirməli, cənab Prezidentin ölkənin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş siyasətinə elmi dəstək verməli, onun təbliği istiqamətində bütün səylərini birləşdirməlidirlər. O, bu məsələlərlə bağlı müvafiq şəxslərə konkret tapşırıqlarını verib.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev iclasın gündəliyində yer alan bir sıra mühüm elmi-təşkilati və kadr məsələləri barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, iclasda Azərbaycan milli dövlətçilik tarixinin tədqiqi və təbliği, elmi fəaliyyət sahəsində normativ-hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi, digər dövlət qurumları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, AMEA-nın elmi müəssisələrinin strukturunun daha da təkmilləşdirilməsi, bir sıra görkəmli alimlərin yubileylərinin qeyd edilməsi kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
İclasın gündəliyində yer alan ilk məsələ, “İstiqlal salnaməsi: Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin hazırlanması haqqında məlumat verən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanın müstəqillik tarixinin öyrənilməsi istiqamətində mühüm bir addım olan çoxcildliyin hazırlanması ilə bağlı işlər ictimai və humanitar elm sahələri üzrə görkəmli alimlərin yaxından iştirakı ilə uğurla davam etdirilir.
Akademik İsa Həbibbəyli gündəlikdə yer alan ikinci məsələ, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə təsdiq edilmiş AMEA-nın yeni Nizamnaməsi haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, yeni Nizamnamədə əksini tapan dəyişikliklər AMEA-nın strukturunun təkmilləşdirilməsi, elmi idarəetmənin optimallaşdırılması kimi mühüm istiqamətləri əhatə edir.
Daha sonra “İrəvan şəhəri - necə varsa” adlı kitabın nəşri barədə məsələ müzakirəyə çıxarılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, çağdaş Azərbaycan tarixşünaslığında itirilmiş torpaqların tarixinin daha dərindən tədqiq edilməsi, dünya ictimaiyyətinə düzgün çatdırılması məqsədilə İrəvan şəhərinin tarixinin real faktlar əsasında yenidən yazılması zərurəti yaranıb.
Məsələ geniş müzakirə olunduqdan sonra müvafiq elmi tədqiqat müəssisələrinin mütəxəssislərini cəlb etməklə “İrəvan şəhəri - necə varsa” adlı monoqrafiyanın hazırlanıb nəşr edilməsi və kitabın konsepsiya layihəsinin təsdiqlənməsi qərara alınıb.
İclasın gündəliyində yer alan digər məsələlərlə bağlı AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Əsasnamə layihəsi barədə məlumat verən alim bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində Rəyasət Heyəti aparatının mühüm rolu vardır. Akademiyada elmi-təşkilati fəaliyyətin müasir tələblər səviyyəsində qurulması, elmi tədqiqat işlərinin təşkili, elm və innovasiya sahəsində idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan Respublikasında bütün elmi və ali təhsil müəssisələrinin elmi tədqiqat fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi və istiqamətləndirilməsi, fundamental və tətbiqi elmi-tədqiqat işlərinin monitorinqi, analitik təhlili, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması, xarici elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və s. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının əsas vəzifələridir.
Akademik-katib əlavə edib ki, bu cür mühüm vəzifələr yerinə yetirməsinə baxmayaraq, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının fəaliyyət istiqamətləri, hüquq və vəzifələri, habelə idarə olunmasının prinsipləri indiyədək heç bir normativ-hüquqi sənədlə müəyyən edilməyib. Bu istiqamətdə normativ-hüquqi tənzimlənmənin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Əsasnaməsinin layihəsi hazırlanıb AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Təqdim olunmuş Əsasnamə layihəsi müzakirə edildikdən sonra qəbul edilib, müvafiq qurumların rəhbərlərinə tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan digər məsələ AMEA-nın vəzifə nomenklaturası ilə bağlı olub. AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, akademiyada həyata keçirilən bir sıra kadr və struktur islahatları bu qurumun vəzifə nomenklaturasının təkrar işlənilməsi zərurətini meydana çıxarıb. Rəyasət Heyətinə təqdim olunan vəzifə nomenklaturasının yeni layihəsi müzakirələrdən sonra təsdiq edilib.
Əminağa Sadıqov, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyi ilə AMEA arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq barədə də məlumat verib. Bildirib ki, Müdafiə Sənayesi Nazirliyində ölkənin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və bir sıra hərbi təyinatlı məhsulların istehsalı istiqamətində elmi tədqiqat işləri həyata keçirilir. Həmin elmi tədqiqatların daha da təkmilləşdirilməsi, AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinin potensialından səmərəli istifadənin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi ilə AMEA-nın qarşılıqlı əməkdaşlığının, birgə elmi-innovativ fəaliyyətinin yeni əsaslarla təşkilinə ehtiyac vardır.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev bildirib ki, uzun illərdir sözügedən nazirliklə elmi əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur və birgə elmi layihələr üzərində iş aparılmaqdadır. Lakin effektiv nəticələrin əldə olunması üçün bu sahədə məqsədyönlü koordinasiyaya ciddi ehtiyac vardır. Bu mənada hər iki qurum arasında əməkdaşlıq əlaqələri üzrə komissiyanın yaradılması olduqca əhəmiyyətlidir.
Geniş müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə əməkdaşlıq məsələləri üzrə komissiya yaradılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının Redaksiya heyətinin təsdiq edilməsi, “AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun elmi əsərləri” jurnalının “İqtisadi artım və ictimai rifah” adlandırılması, “Elm tarixi və elmşünaslıq” elmi-nəzəri jurnalının təsis edilməsi, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun Şərqşünaslıq elminin nəzəriyyəsi şöbəsinin Şərqşünaslıq elminin tarixi və nəzəriyyəsi adlandırılması, Əlyazmalar İnstitutunun 70 illik yubileyinin qeyd olunması kimi məsələlərə baxılıb. Həmçinin Mərkəzi Elmi Kitabxananın strukturunun və ştat cədvəlinin, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin Müşahidə Şurasının yeni tərkibinin, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İşlər idarəsi və Daxili nəzarət və audit şöbəsinin əsasnamələrinin təsdiq edilməsi, AMEA-nın İşlər idarəsi tərəfindən 2018-ci ilin oktyabr ayının 1-dən 2019-cu ilin oktyabr ayının 1-dək olan dövr üzrə ayrılan büdcə vəsaitlərindən istifadə zamanı yol verilmiş nöqsanlarla bağlı məsələlər müzakirə edilib, müvafiq qərarlar qəbul olunub.
AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru, akademik Əli Abbasov müzakirələrdə rəy və təklifləri ilə yaxından iştirak ediblər.
İclasda bir sıra alimlərin yubileylərinin qeyd edilməsi ilə bağlı məsələlərə də baxılıb. Akademik Həbibulla Şahtaxtinskinin 120, Bəkir Nəbiyevin 90, akademik Ziyad Səmədzadənin 80, AMEA-nın müxbir üzvü Oruc Həsənlinin 70, eləcə də AMEA-nın müxbir üzvləri Namiq Əliyev və Şahbaz Muradovun 80 illik yubileylərinin qeyd edilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda kadr məsələlərinə baxılıb. Kimya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Əlizadə AMEA prezidentinin köməkçisi, Coşqun Məmmədov AMEA-nın birinci vitse-prezidentinin xidmətində elmi katib, texnika elmləri doktoru Qəmbər Quliyev isə AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini təyin ediliblər.

On July 16, a regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Opening the event, which took place while observing social distance and using medical masks, with an opening speech, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev said that fierce battles have been going on in the Tovuz direction of the Azerbaijani-Armenian state border in recent days. As a result of the retaliatory measures that were taken by our armed units, the enemy suffered heavy losses and was forced to retreat. From the very beginning of the fighting, the Azerbaijani people demonstrated that they fully support Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. This unity causes a great sense of pride in every citizen of the country, including the staff of ANAS.
Unfortunately, high-ranking officers and soldiers of the Azerbaijani army died heroically during the fighting.
At the event, the memory of the dead servicemen was honored with a minute of silence, and deepest condolences were expressed to their families and loved ones.
Then, academician Ramiz Mehdiyev spoke about the meeting of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, which was held on July 15 under the chairmanship of President Ilham Aliyev and was devoted to discussing the results of socio-economic development in the first half of 2020 and the challenges ahead. He noted that the head of state made a profound speech at the event. The issues raised by the President pose important tasks for the scientists of Azerbaijan. The head of ANAS stressed that our scientists should more closely follow the socio-political processes taking place in the country, demonstrate an active position of a citizen and intellectual, provide scientific support to the policy pursued by the President, which is aimed at the comprehensive development of the republic, and direct all their efforts to its propaganda. In connection with these issues, the academician gave specific instructions to the relevant persons.
Further, academician Ramiz Mehdiyev acquainted the attendees with important scientific, organizational and personnel issues on the agenda. He said that the meeting will consider such issues as studying and promoting the history of the national statehood of Azerbaijan, strengthening the regulatory framework in the field of scientific activity, expanding mutual cooperation with other state structures, further improving the structure of scientific institutions of ANAS, holding anniversaries of a number of outstanding scientists, etc.
Speaking about the preparation process of the multivolume "Chronicle of Freedom: History of the Independence of the Republic of Azerbaijan (1991-2020)", First Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli noted that the preparation of the collection is being successfully carried out with the participation of prominent scientists in the field of humanitarian and social sciences.
Isa Habibbayli also spoke about the new Statute of ANAS, approved by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. He stressed that the amendments made to the Charter covered such important areas as improving the structure of ANAS and optimizing scientific management.
Then the issue of publishing the book “The City of Irevan: As It Is” was brought up for consideration. Academician Isa Habibbayli said that for a deeper study of the history of the lost lands and bringing the whole truth to the world community, it became necessary to rewrite the history of the city of Irevan based on real facts.
After the discussion, a resolution was adopted on the preparation and publication of the monograph “The City of Irevan: As It Is” with the involvement of specialists from the relevant research institutions and on the approval of the draft concept of the book.
Academician-secretary of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov spoke on the following issues on the agenda. Speaking about the draft Regulation on the apparatus of the Presidium of ANAS, the scientist noted that the apparatus of the Presidium plays an important role in the implementation of the tasks and functions of the Presidium of ANAS. The main responsibilities of the staff of the Presidium of ANAS are: building the scientific and organizational activities of the Academy in accordance with modern requirements, organizing research work, improving the management system in the field of science and innovation, coordinating and directing research activities of all scientific institutions and higher educational institutions of the Republic of Azerbaijan, monitoring and analysis of fundamental and applied research work, training highly specialized scientific personnel, development of external scientific relations, etc.
The academician-secretary added that, although all these important duties are being fulfilled, there is still no normative legal document that defines the areas of activity of the Presidium of ANAS, its rights and responsibilities, as well as management principles. To ensure the legal regulation of this sphere, a draft Regulation on the staff of the Presidium of ANAS was developed, which was then presented to the Presidium of ANAS. After discussion, the draft Regulation was adopted, and the heads of the relevant organizations were given instructions.
The next on the agenda was the question of the nomenclature of positions in ANAS. Academician-secretary of ANAS Aminaga Sadigov said that due to a number of structural and personnel reforms in the Academy, it became necessary to re-develop the nomenclature of positions. After discussion, a new draft of the nomenclature of posts was approved.
Aminaga Sadigov also spoke about the mutual scientific cooperation between the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan and ANAS. He noted that the Ministry of Defense Industry conducts scientific research aimed at ensuring the country's security and the production of military products. For further improvement of scientific research, ensuring the effective use of the potential of scientific institutions of ANAS, there is a need to reorganize mutual cooperation between the ministry and the Academy and the implementation of joint scientific and innovative activities on new foundations.
In his speech on this issue, the director of the Scientific Research Institute of Applied Mathematics of Baku State University, academician Fikret Aliyev said that scientific cooperation between the two organizations has been going on for many years, joint scientific projects are being implemented. However, in order to obtain effective results, there is a serious need to coordinate these activities and create a commission for cooperation between these structures.
After discussions, the Presidium adopted a resolution, according to which a commission on cooperation issues was created and appropriate instructions were given.
Further, at the meeting, such issues as the approval of the editorial board of the journal "Reports of ANAS", the renaming of the journal "Scientific Works of the Institute of Economics of ANAS" into the journal "Economic Growth and Public Welfare", the establishment of the scientific and theoretical journal "History of Science and Science of Science", renaming Department of Theory of Oriental Studies of the Institute of Oriental Studies of ANAS in the Department of History and Theory of Oriental Studies, holding the 70th anniversary of the Institute of Manuscripts. They also discussed issues related to the approval of the structure and staffing of the Central Scientific Library, the new composition of the Supervisory Board of ANAS High Technologies Park LLC, provisions on the Administrative Department of the Presidium of ANAS and the Department of Internal Control and Audit, as well as shortcomings made by the Department affairs of ANAS when spending budget funds for the period from October 1, 2018 to October 1, 2019, and the relevant resolutions were adopted.
Vice-presidents of ANAS, academicians Dilgam Tagiyev, Rasim Alguliyev, Irada Huseynova, director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov, director of "ANAS High Technologies Park" LLC, academician Ali Abbasov took part in the discussions, who made their proposals.
The meeting also discussed issues related to the anniversaries of a number of scientists. Resolutions were adopted to hold the 120th anniversary of Academician Habibulla Shakhtakhtinski, 90th anniversary of academician Bekir Nabiyev, 80th anniversary of Academician Ziyad Samadzadeh, 70th anniversary of the corresponding member of ANAS Oruj Hasanli and 80th anniversary of the corresponding members of ANAS Namik Aliyev and Shahbaz Muradov.
In conclusion, personnel issues were considered. PhD in Chemistry Arzu Alizadeh was appointed Assistant to the President of ANAS, Joshgun Mammadov - Scientific Secretary in the Service of the First Vice President of ANAS, Doctor of Technical Sciences Gambar Guliyev - Deputy Director of the Institute of Control Systems of ANAS for Technologies.