5 avqust 2020-ci il tarixində “Moderator.az” saytında BDU-nun Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Boran Əzizin “Cümhuriyyət qurucularına sevgi və nifrət: səbəbləri və nəticələri” başlıqlı məqaləsi dərc edilmişdir. Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki müstəsna rolundan bəhs edən məqaləsində müəllifin heç bir əsas olmadan AMEA-nı guya Cümhuriyyətə və onun qurucularına qərəzli münasibətdə ittiham edən ifadələr işlətməsi təəssüf doğurur. Boran Əzizin diqqətinə çatdırmaq istəyirik ki, akademiyanın aidiyyatı institutları ötən dövr ərzində Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətilə bağlı kifayət qədər tədqiqat işləri və mənbələr nəşr etdirmişlər. Müxtəlif vaxtlarda Mərkəzi Dövlət Arxivi tərəfindən də Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinə dair qiymətli sənəd topluları çap olunmuşdur.
Həmçinin, AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev öz kitab və məqalələrində dəfələrlə Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki mötəbər mövqeyindən hörmətlə söz açmış, onun qurucularının fəaliyyətini daim yüksək qiymətləndirmişdir. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyi qeyd edildiyi zaman dövlət başçısının çağırışına ilk səs verənlərdən biri də akademik Ramiz Mehdiyev olmuşdur. Onun "Ön söz"ü və elmi redaktorluğu ilə həmin vaxt “ADR-İran diplomatik münasibətləri Qafqaz Fövqəladə Komissiyasının sənədləri işığında” adlı diplomatik sənədlər toplusu işıq üzü görmüşdür. Qələmə aldığı "Ön söz"də akademik ətraflı şəkildə Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətini və tarixi rolunu təhlil etmiş, keçmişimizin bu şanlı səhifəsinə hücum edənlərə tutarlı cavablar vermişdir. Boran Əzizə sözügedən nəşrlə, həmçinin AMEA prezidenti Ramiz Mehdiyevin digər əsərlərilə diqqətli bir şəkildə tanış olmağı tövsiyə edərdik.
AMEA rəhbərliyi adından bəyan edirik ki, Xalq Cümhuriyyəti Azərbaycan tarixinin iftixar səhifələrindən biridir və hər bir azərbaycanlı haqlı olaraq onunla qürur duyur. İstər Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev, istərsə də Prezident İlham Əliyev daim Xalq Cümhuriyyətinin tarixi-siyasi irsinə ehtiramla yanaşmışlar. Bütün tarixi mərhələlərdə olduğu kimi, Xalq Cümhuriyyəti dövründə də səhvlərin, xətaların olması tam təbiidir. Onları öyrənmək və dərs çıxarmaq zəruridir. Ancaq bu səhvlərin dilə gətirilməsi qətiyyən Cümhuriyyətə qarşı qərəz göstəricisi kimi qəbul edilməməlidir. Tarixin öyrənilməsinin başlıca məqsədi də keçmiş səhvləri təkrarlamamaqdır.
İctimai rəyi Xalq Cümhuriyyəti mövzusu ilə manipulyasiya edənlər bilməlidirlər ki, ümumi sözlərlə bu şanlı tariximizin təbliğinə hər hansı dəyərli töhfə vermək mümkün deyil. Həqiqi elm adamlarının işi qalmaqal yaratmaq deyil, fundamental, keyfiyyət əyarı yüksək olan tədqiqatlar ərsəyə gətirməkdir.

5 августа 2020 года на сайте «Moderator.az» была размещена статья доцента Кафедры истории Азербайджана БГУ, доктора философии по истории Борана Азиза под названием «Любовь и ненависть к основателям Республики: причины и результаты». Вызывает сожаление, что в своей статье, повествующей об исключительной роли Народной Республики в истории нашей государственности, автор, не имея на то никаких оснований, использовал выражения, обвиняющие НАНА в предвзятом отношении к АДР и ее основателям. Хотим довести до сведения Борана Азиза, что за истекший период соответствующие институты академии опубликовали достаточное количество исследовательских работ и источников, отражающих деятельность Народной Республики. В различные годы и Центральный государственный архив издал сборники ценных источников, проливающих свет на различные сферы деятельности АДР.
В своих книгах и статьях президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев также неоднократно указывал на почетное место Народной Республики в истории нашей государственности и всегда высоко ценил деятельность ее основателей. Одним из первых, кто откликнулся на призыв Президента Азербайджанской Республики, господина Ильхама Алиева, подписавшего Распоряжение о праздновании в 2018 году 100-летия со дня основания Народной Республики, был академик Рамиз Мехтиев. В то время был издан сборник дипломатических документов «Дипломатические отношения между АДР и Ираном в свете документов Кавказской чрезвычайной комиссии», автором «Предисловия» и научным редактором которого является академик Рамиз Мехтиев. В «Предисловии» к изданию академик подробно проанализировал деятельность и историческую роль Народной Республики и дал весомый ответ всем тем, кто совершает нападки по отношению к этой славной странице нашего прошлого. Мы рекомендовали бы Борану Азизу внимательно ознакомиться с вышеуказанным изданием, а также другими трудами президента НАНА Рамиза Мехтиева.
От имени руководства НАНА заявляем, что Народная Республика является одной из славных страниц истории Азербайджана, и каждый азербайджанец справедливо гордится ею. И общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, и Президент Ильхам Алиев всегда с почтением относились к историческому и политическому наследию Народной Республики. Как и во все исторические периоды, в период существования Народной Республики также были неизбежны ошибки и погрешности, это естественно. Необходимо их изучить и извлечь из них урок. Однако, если мы говорим о совершенных ошибках, это категорически не должно восприниматься в качестве показателя предвзятого отношения к Республике. Основной целью изучения истории является именно изучение прошлых ошибок, чтобы они не повторялись.
Те, которые манипулируют общественным мнением за счет темы Народной Республики, должны знать, что невозможно внести какой-либо ценный вклад в пропаганду нашей славной истории общими словами. Работа настоящих ученых заключается не в создании скандалов, а в написании фундаментальных, высококачественных исследовательских трудов.