5 avqust 2020-ci il tarixində “Moderator.az” saytında BDU-nun Azərbaycan tarixi kafedrasının dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Boran Əzizin “Cümhuriyyət qurucularına sevgi və nifrət: səbəbləri və nəticələri” başlıqlı məqaləsi dərc edilmişdir. Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki müstəsna rolundan bəhs edən məqaləsində müəllifin heç bir əsas olmadan AMEA-nı guya Cümhuriyyətə və onun qurucularına qərəzli münasibətdə ittiham edən ifadələr işlətməsi təəssüf doğurur. Boran Əzizin diqqətinə çatdırmaq istəyirik ki, akademiyanın aidiyyatı institutları ötən dövr ərzində Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətilə bağlı kifayət qədər tədqiqat işləri və mənbələr nəşr etdirmişlər. Müxtəlif vaxtlarda Mərkəzi Dövlət Arxivi tərəfindən də Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinə dair qiymətli sənəd topluları çap olunmuşdur.
Həmçinin, AMEA prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev öz kitab və məqalələrində dəfələrlə Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki mötəbər mövqeyindən hörmətlə söz açmış, onun qurucularının fəaliyyətini daim yüksək qiymətləndirmişdir. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyi qeyd edildiyi zaman dövlət başçısının çağırışına ilk səs verənlərdən biri də akademik Ramiz Mehdiyev olmuşdur. Onun "Ön söz"ü və elmi redaktorluğu ilə həmin vaxt “ADR-İran diplomatik münasibətləri Qafqaz Fövqəladə Komissiyasının sənədləri işığında” adlı diplomatik sənədlər toplusu işıq üzü görmüşdür. Qələmə aldığı "Ön söz"də akademik ətraflı şəkildə Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətini və tarixi rolunu təhlil etmiş, keçmişimizin bu şanlı səhifəsinə hücum edənlərə tutarlı cavablar vermişdir. Boran Əzizə sözügedən nəşrlə, həmçinin AMEA prezidenti Ramiz Mehdiyevin digər əsərlərilə diqqətli bir şəkildə tanış olmağı tövsiyə edərdik.
AMEA rəhbərliyi adından bəyan edirik ki, Xalq Cümhuriyyəti Azərbaycan tarixinin iftixar səhifələrindən biridir və hər bir azərbaycanlı haqlı olaraq onunla qürur duyur. İstər Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev, istərsə də Prezident İlham Əliyev daim Xalq Cümhuriyyətinin tarixi-siyasi irsinə ehtiramla yanaşmışlar. Bütün tarixi mərhələlərdə olduğu kimi, Xalq Cümhuriyyəti dövründə də səhvlərin, xətaların olması tam təbiidir. Onları öyrənmək və dərs çıxarmaq zəruridir. Ancaq bu səhvlərin dilə gətirilməsi qətiyyən Cümhuriyyətə qarşı qərəz göstəricisi kimi qəbul edilməməlidir. Tarixin öyrənilməsinin başlıca məqsədi də keçmiş səhvləri təkrarlamamaqdır.
İctimai rəyi Xalq Cümhuriyyəti mövzusu ilə manipulyasiya edənlər bilməlidirlər ki, ümumi sözlərlə bu şanlı tariximizin təbliğinə hər hansı dəyərli töhfə vermək mümkün deyil. Həqiqi elm adamlarının işi qalmaqal yaratmaq deyil, fundamental, keyfiyyət əyarı yüksək olan tədqiqatlar ərsəyə gətirməkdir.

On August 5, 2020, an article by Boran Aziz, Associate Professor of the Department of Azerbaijan History of of the Baku State University, PhD in History, entitled "Love and Hatred for the Founders of the People Republic: Causes and Results" was posted on the site "Moderator.az". It is regrettable that in his article describing the exceptional role of the People Republic in the history of our statehood, the author, without any reason, used expressions accusing ANAS of a prejudiced attitude towards the APR and its founders. We would like to inform Boran Aziz that over the past period the relevant institutes of the Academy have published a sufficient number of research papers and sources reflecting the activities of the People's Republic. Over the years, the Central State Archives also published collections of valuable sources that shed light on various areas of APR activity.
In his books and articles, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev also repeatedly pointed to the honorable place of the People's Republic in the history of our statehood and always highly appreciated the activities of its founders. One of the first who responded to the call of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, who signed the decree on the celebration of the 100th anniversary of the founding of the People's Republic in 2018, was academician Ramiz Mehdiyev. At that time, a collection of diplomatic documents "Diplomatic relations between the ADR and Iran in the light of the documents of the Caucasian Extraordinary Commission" was published, the author of the "Preface" and the scientific editor of which is academician Ramiz Mehdiyev. In the "Preface" to the publication, the academician analyzed in detail the activities and historical role of the People's Republic and gave a weighty answer to all those who attack this glorious page of our past. We would recommend Boran Aziz to carefully read the above edition, as well as other works of the President of ANAS Ramiz Mehdiyev.
On behalf of the ANAS leadership, we declare that the People's Republic is one of the glorious pages in the history of Azerbaijan, and every Azerbaijani is justly proud of it. Both the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, and President Ilham Aliyev have always treated the historical and political heritage of the People Republic with respect. As in all historical periods, errors and errors were inevitable during the existence of the People Republic, this is natural. It is necessary to study them and learn from them a lesson. However, if we are talking about committed mistakes, this should not be categorically taken as an indicator of bias towards the Republic. The main purpose of studying history is precisely the study of past mistakes so that they do not repeat themselves.
Those who manipulate public opinion over the theme of the People Republic should know that it is impossible to make any valuable contribution to the propaganda of our glorious history in general terms. The job of real scientists is not to create scandals, but to write fundamental, high-quality research papers.