AMEA-nın Əsas binasında AMEA Rəyasət Heyətinin 15 oktyabr 2014-cü il tarixli qərarı ilə yaradılmış “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının növbəti iclası keçirilib.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Milli Məclisin deputatı, akademikİsa Həbibbəyli azərbaycanlılara qarşı soyqırımı tədqiqatları komissiyasının işini müasir tələblər səviyyəsində təşkil etmək üçün bu qurumun nəzdində ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə elmi bölmələrin yaradılmasının zəruriliyindən söz açıb. Müzakirələr nəticəsində “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tarixi” (rəhbər: AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov), “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasəti” (rəhbər: professor Musa Qasımlı), “Azərbaycanlıların deportasiyası tarixi” (rəhbər: tarix elmləri doktoru Kərim Şükürov), “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar tarixi sənədlərdə” (rəhbər: professor Ataxan Paşayev), “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar ədəbiyyatda və incəsənətdə” (rəhbər: akademik İsa Həbibbəyli), “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar İnternetdə” (rəhbəri: akademik Rasim Əliquliyev) bölmələrinin yaradılması qərara alınıb.
İclasda, həmçinin “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının 2015-ci il üzrə Fəaliyyət planının müəyyənləşdirilməsi məsələsi də müzakirə olunub. Müzakirələr əsasında 2015-ci ildə AMEA-da “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı faciələri: tarixin yaddaşı və müasir baxışlar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi qərara alınıb.
Eyni zamanda, AMEA-nın elmi-tədqiqat institutlarında azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar, Dağlıq Qarabağ, Xocalı soyqırımı, Naxçıvan və Qubada soyqırımların tarixinə dair nəşr olunmuş kitabların müzakirəsinin keçirilməsi təklif edilib. Tədbirdə “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımlar sənədlərdə” adlı arxiv sənədlərini, fotoşəkilləri və dövri mətbuat materiallarını əks etdirəcək çoxcildli nəşrin hazırlanması məsələsi də nəzərdən keçirilib.
Komissiya tərəfindən qaçqınların məskunlaşdığı Azərbaycan rayonlarında və döyüş bölgələrində elmi konfrans və görüşlərin keçirilməsi qərara alınıb.

Новый этап в изучении истории геноцидов против Азербайджанцев
В главном здании НАНА состоялось очередное заседание комиссии «Исследование геноцидов против азербайджанцев», созданной по указу Президиума НАНА от 15 октября 2014 года.
Заседание вступительным словом открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал о необходимости учреждения научных отделений с целью организации работы комиссии по исследованиям геноцидов против азербайджанцев в соответствии с современными требованиями.
Было принято решение об учреждении следующих отделений: «История геноцидов против азербайджанцев» (руководитель: член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов), «Политика геноцида против азербайджанцев» (руководитель: профессор Муса Гасымлы), «История депортации азербайджанцев» (руководитель: доктор исторических наук Карим Шукуров), «История геноцидов против азербайджанцев в документах» (руководитель: профессор Атахан Пашаев), «История геноцидов против азербайджанцев в литературе и искусстве» (руководитель: академик Иса Габиббейли), «История геноцидов против азербайджанцев в Интернете» (руководитель: академик Расим Алгулиев).
В рамках заседания был также обсужден вопрос об определении Плана деятельности комиссии «Исследование геноцидов против азербайджанцев» и принято решение о проведении в 2015 году в НАНА международной научной конференции «Трагедии геноцидов против азербайджанцев: память истории и современные взгляды».
В рамках мероприятия был также рассмотрен вопрос о подготовке многотомного издания, который будет отображать архивные материалы на тему «Геноциды против азербайджанцев в документах», фотографии и материалы периодической печати.