Noyabr 27-də AMEA Rəyasət Heyətində akademik Ramiz Mehdiyevin “Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” kitabının müzakirəsinə dair elmi konfrans keçirilib. Konfransın açılışında AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və AMEA-nın həqiqi üzvləri çıxış edərək tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışıblar. Bildirilib ki, bu əsər görkəmli dövlət xadimi və sərkərdə, Azərbaycan tarixində ilk mərkəzləşdirilmiş dövlətin - Səfəvilər dövlətinin banisi Şah İsmayıl Səfəvinin (1487-1524) hərbi-siyasi, ideoloji və diplomatik irsinə milli tarix elmimizdə ən bitkin və sistemli baxışın məhsuludur.
Kitabın “Müəllifdən” bölməsində deyildiyi kimi, bu gün müstəqillik yolu ilə uğurla irəliləyən Azərbaycanın obyektiv tarixinin bərpa edilməsi, habelə xalqımızın görkəmli şəxsiyyətlərinə yenidən qiymət verilməsi məsələsi tarix elmimizin qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biridir.
Akademik Ramiz Mehdiyev öz kitabında yazır: “Azərbaycan bəşəriyyətin siyasi tarixinə, dünya mədəniyyət xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş görkəmli şəxsiyyətləri ilə haqlı olaraq fəxr edə bilər. Tarixin ən mürəkkəb və ümidsiz dövrlərində də bu xalqın arasından öz iradi keyfiyyətləri və istedadları sayəsində, bəzən həyatları bahasına, amansız təhdid və təhlükələrə məhəl qoymadan tarixin gedişini öz xalqının xeyrinə dəyişmiş böyük siyasi xadimlər, cəsur qəhrəmanlar, görkəmli alim və mütəfəkkirlər çıxıb”.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini Şahin Mustafayev, AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, AMEA Elm Tarixi İnstitutunun direktoru Məryəm Seyidbəyli, AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru Şahin Fazil çıxış etmişlər. Qeyd edilib ki, akademik Ramiz Mehdiyevin bu əsəri yeddi fəsildən ibarətdir. Müəllifin toxunduğu məsələlərin vacibliyi və əhatə dairəsi barədə tam təsəvvür yaranması üçün həmin fəsillərin adlarını sadalamaq kifayətdir: “Qərəzsiz və nifrətsiz”, “Səfəvilər sülaləsinin etnik mənsubiyyəti”, “Səfəviyyə” ordeninin yaranması və siyasiləşməsi”, “Səfəvilərin ideologiyası. Şiəlik və qızılbaşlıq siyasi mübarizə vasitələri kimi”, “İsmayıl tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının birləşdirilməsi və Səfəvilər dövlətinin yaranması”, “Şah İsmayılın böyük dövləti: hərbi və siyasi sistemə baxış”, “Şah İsmayıl Səfəvi və Azərbaycan mədəniyyətinin və dilinin çiçəklənməsi”.
“Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” kitabında İsmayıl Səfəvinin dövründə (1501 –1524-cü illər) Səfəvilər dövlətinin Azərbaycan tarixi atlasından götürülmüş, həmin dövlətin miqyası barədə tam təsəvvür yaradan xəritəsinə və müvafiq illüstrasiyalara da yer ayrılıb.
Sonra AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Məmmədov və AMEA Dünya Siyasəti İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “Şərq-Qərb” nəşriyyat evində çapdan çıxmış bu kitab , tarixçilər və şərqşünaslar, habelə Azərbaycan tarixinin həmin dövrü və Şah İsmayıl Səfəvinin siyasi irsi ilə maraqlanan oxucular üçün nəzərdə tutulub.

Presidium of ANAS held scientific conference dedicated to discussion of “Shah Ismayil Khatayi: portrait of the ruler and warrior” book by acad. Ramiz Mehdiyev. President of ANAS acad. Akif Alizadeh, vice-president of ANAS acad. Isa Habibbayli and active members of ANAS spoke about purpose and significance of the conference.
It was noted that this work is a product of the most comprehensive and systematic review to military- political, ideological and diplomatic heritage of Shah Ismail Safavi (1487-1524), outstanding statesman and military leader, the founder of the first centralized state - The Safavids.
“From author” chapter of the work states that, one of the vital tasks before national history is the revaluation of outstanding personalities of Azerbaijan.
Acad. Ramiz Mehdiyev writes: “Azerbaijan can be proud of the outstanding personalities who have made great contributions to the political history of mankind, and world's cultural heritage. During the most complicated and desperate periods of history there were political figures, brave heroes, prominent scientists and thinkers among people who has changed the march of history in favor by ignoring threats and dangers.”
Deputy director of ANAS Institute of Oriental Studies Shahin Mustafayev, chief department of ANAS Institute of History corresponding member of ANAS Nargis Akhundova, director of ANAS Institute for History of Science Dr. History Shahin Fazil reported in the event. Note that, Ramiz Mehdiyev’s work composed of seven chapters: “Impartial and hatred”, " Ethnicity of the Safavid dynasty “, “Safaviya” Order creation and politicization “, “The ideology of the Safavids. Kızılbashlık and Shia as a means of political struggle”," Shah Ismayil’s great state: review over military and the political system”, “Shah Ismayil Safavi and prosperity of Azerbaijan culture and language”.
Director of ANAS Institute of History corresponding member of ANAS Yagub Mammadov and ANAS Institute of World Policy Dr. History prof. Musa Gasimli delivered lectures. Note that, the edition published in the “East-West” house is intended for historians, orientalists as well as for those who interested in same period of Azerbaijan history and political heritage of Shah Ismayil Khatayi.