Noyabr 27-də AMEA Rəyasət Heyətində akademik Ramiz Mehdiyevin “Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” kitabının müzakirəsinə dair elmi konfrans keçirilib. Konfransın açılışında AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və AMEA-nın həqiqi üzvləri çıxış edərək tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışıblar. Bildirilib ki, bu əsər görkəmli dövlət xadimi və sərkərdə, Azərbaycan tarixində ilk mərkəzləşdirilmiş dövlətin - Səfəvilər dövlətinin banisi Şah İsmayıl Səfəvinin (1487-1524) hərbi-siyasi, ideoloji və diplomatik irsinə milli tarix elmimizdə ən bitkin və sistemli baxışın məhsuludur.
Kitabın “Müəllifdən” bölməsində deyildiyi kimi, bu gün müstəqillik yolu ilə uğurla irəliləyən Azərbaycanın obyektiv tarixinin bərpa edilməsi, habelə xalqımızın görkəmli şəxsiyyətlərinə yenidən qiymət verilməsi məsələsi tarix elmimizin qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biridir.
Akademik Ramiz Mehdiyev öz kitabında yazır: “Azərbaycan bəşəriyyətin siyasi tarixinə, dünya mədəniyyət xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş görkəmli şəxsiyyətləri ilə haqlı olaraq fəxr edə bilər. Tarixin ən mürəkkəb və ümidsiz dövrlərində də bu xalqın arasından öz iradi keyfiyyətləri və istedadları sayəsində, bəzən həyatları bahasına, amansız təhdid və təhlükələrə məhəl qoymadan tarixin gedişini öz xalqının xeyrinə dəyişmiş böyük siyasi xadimlər, cəsur qəhrəmanlar, görkəmli alim və mütəfəkkirlər çıxıb”.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini Şahin Mustafayev, AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, AMEA Elm Tarixi İnstitutunun direktoru Məryəm Seyidbəyli, AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru Şahin Fazil çıxış etmişlər. Qeyd edilib ki, akademik Ramiz Mehdiyevin bu əsəri yeddi fəsildən ibarətdir. Müəllifin toxunduğu məsələlərin vacibliyi və əhatə dairəsi barədə tam təsəvvür yaranması üçün həmin fəsillərin adlarını sadalamaq kifayətdir: “Qərəzsiz və nifrətsiz”, “Səfəvilər sülaləsinin etnik mənsubiyyəti”, “Səfəviyyə” ordeninin yaranması və siyasiləşməsi”, “Səfəvilərin ideologiyası. Şiəlik və qızılbaşlıq siyasi mübarizə vasitələri kimi”, “İsmayıl tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının birləşdirilməsi və Səfəvilər dövlətinin yaranması”, “Şah İsmayılın böyük dövləti: hərbi və siyasi sistemə baxış”, “Şah İsmayıl Səfəvi və Azərbaycan mədəniyyətinin və dilinin çiçəklənməsi”.
“Şah İsmayıl Səfəvi: hökmdarın və döyüşçünün portreti” kitabında İsmayıl Səfəvinin dövründə (1501 –1524-cü illər) Səfəvilər dövlətinin Azərbaycan tarixi atlasından götürülmüş, həmin dövlətin miqyası barədə tam təsəvvür yaradan xəritəsinə və müvafiq illüstrasiyalara da yer ayrılıb.
Sonra AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Məmmədov və AMEA Dünya Siyasəti İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “Şərq-Qərb” nəşriyyat evində çapdan çıxmış bu kitab , tarixçilər və şərqşünaslar, habelə Azərbaycan tarixinin həmin dövrü və Şah İsmayıl Səfəvinin siyasi irsi ilə maraqlanan oxucular üçün nəzərdə tutulub.

27 ноября 2014 года в Президиуме НАНА состоялась научная конференция, посвященная обсуждению книги академика Рамиза Мехтиева «Шах Исмаил Сефеви: портрет правителя и воина». В открытии мероприятия выступили президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли и действительные члены НАНА, которые рассказали о цели и значимости проводимого мероприятия. Было отмечено, что это произведение является результатом наиболее полного и системного взгляда в национальной исторической науке на военно-политическое, идеологическое и дипломатическое наследие Шаха Исмаила Сефеви (1487-1524), являвшегося видным государственным деятелем и полководцем, основоположником первого централизованного государства в истории Азербайджана – Государства Сефевидов.
В главе «От автора» говорится о том, что вопрос о восстановлении объективной истории независимого Азербайджана, а также об оценке вновь роли видных личностей в жизни нашего народа являются одним из важных вопросов, стоящих перед исторической наукой Азербайджана.
На мероприятии также выступили заместитель директора Института востоковедения НАНА Шахин Мустафаев, зав.отделом Института истории НАНА, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, директор Института истории науки Марьям Сеидбейли, зав.отделом Института истории НАНА, доктор исторических наук Шахин Фазиль. Было отмечено, что труд академика Рамиза Мехтиева состоит из семи глав, один перечень которых дает полное представление о важности и широте затронутых ученым вопросов: «Без пристрастия и ненависти», «Этническая принадлежность Сефевидского дома», «Зарождение ордена «Сефевиййа» и его политизация», «Идеология Сефевидов. Шиизм и кызылбашство как инструменты политической борьбы», «Объединение Исмаилом азербайджанских земель и создание Сефевидского государства», «Держава Шаха Исмаила: взгляд на политическую и военную систему», «Шах Исмаил Сефеви и расцвет азербайджанской культуры и языка».
В книге «Шах Исмаил Сефеви: портрет правителя и воина» приведена также карта Сефевидского государства при Исмаиле Сефеви (1501-1524) из исторического атласа Азербайджана, дающая полное представление о масштабах этого государства, а также нашли место иллюстрации.
Затем с докладами выступили директор Института истории НАНА, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов и директор Института мировой политики НАНА, доктор исторических наук, профессор Муса Гасымлы.
Отметим, что книга, изданная в издательском доме «Шярг-Гярб», рассчитана как на специалистов – историков, востоковедов, так и на рядовых читателей, интересующихся данным периодом отечественной истории и политическим наследием Шаха Исмаила Сефеви.