Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma 7-ci beynəlxalq konfransı (COIA-2020) onlayn formatda işə başlayıb.
Üç gün davam edəcək konfransın təşkili tədqiqatçıların və tələbələrin fikirlərini bölüşməsi, son nəticələri müzakirə etməsi üçün sənaye mütəxəssisləri ilə görüşə biləcəyi bir ortam təmin etmək məqsədi daşıyır.
“COIA-2020” “İdarəetmə nəzəriyyəsi”, “Optimallaşdırma”, “İntellektual sistemlər”, “Faizi idarəetmə”, “Şəbəkə və telekommunikasiya”, “Ədədi və hesablama metodları”, “Riyazi modelləşdirmə və simulyasiya”, “Sənaye və iqtisadiyyatda tətbiqlər”, “İdentifikasiya”, “Fiziki problemlərdə optimallaşdırma prosedurlarının tətbiqi” mövzularını əhatə edir.
İdarəetmə və optimallaşdırmanın bütün aspektləri plenar görüşlərdə tanınmış alimlər tərəfindən təqdim ediləcək.
Qeyd edək ki, konfransın saytında dünyanın müxtəlif ölkələrindən 476 alim və tədqiqatçı qeydiyyatdan keçib. Redaksiyaya 300-ə qədər məqalə daxil olub, rəy prosesindən sonra 256 məqalə konfransın materiallarında dərc olunub. İştirakçılar Azərbaycan, Türkiyə, Ukrayna, Rusiya, İran, Hindistan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, Meksika, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Almaniya, Özbəkistan, İtaliya və Küveyti təmsil edirlər.

При поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий, организации Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета в онлайн-формате начала работу 7-я международная конференция управление и оптимизация с промышленными применениями (COIA-2020).
Трехдневная конференция организована с целью обеспечения создания среды для обмена мнениями между исследователями и студентами, встречи со специалистами сферы промышленности для обсуждения окончательных результатов.
COIA-2020 охватывает такие темы, как «Теория управления», «Оптимизация», «Интеллектуальные системы», «Нечеткое управление», «Сети и телекоммуникации», «Численные и вычислительные методы», «Математическое моделирование и симуляция», «Приложения в промышленности и экономике», «Идентификация», «Применение оптимизационных процедур в физических проблемах».
Все аспекты управления и оптимизации будут представлены на пленарных заседаниях известными учеными.
Отметим, что на сайте конференции регистрацию прошли 476 ученых и исследователей из различных стран мира. В редакцию поступило около 300 статей, а после процесса рецензирования 256 статей были опубликованы в материалах конференции. Среди участников представители Азербайджана, Турции, Украины, России, Ирана, Индии, Турецкой Республики Северного Кипра, Мексики, Казахстана, Кыргызстана, Германии, Узбекистана, Италии и Кувейта.