AMEA Rəyasət Heyətində “DetAl Holding” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətində “Daşkəsən alunit filizinin yeni üsulla emalı” layihəsi çərçivəsində “DetAl Holding” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Tədbiri AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq görüşün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, görüşün keçirilməsində məqsəd ölkədə alunit emalının inkişaf etdirilməsi və bu sahədə mövcud potensialın reallaşdırılmasını müzakirə etməkdir.
Alüminium xammalı hesab olunan alunit filizlərinin istismarı tarixindən bəhs edən akademik xatırladıb ki, respublika ərazisində əvvəllər aparılmış geoloji-kəşfiyyat işləri ilə alunit filizləri yatağı aşkar edilib. Daşkəsən royununda yerləşən bu yataq keçmiş SSRİ məkanında alüminium xammalı kimi istismar olunan yeganə yataq olub. Keçən əsrin 60-cı illərindən bu yataqda başlanmış istismar 90-cı illərədək davam edib.
Sonra “DetAl Holding”in baş direktoru Sərxan Babayev şirkətin fəaliyyəti və Daşkəsən alunit filizinin emalı üsulu ilə bağlı geniş məlumat verib. Bildirib ki, “DetAl Holding” ölkədə əlvan metallurgiya sənayesinin aparıcı sahəsi olan boksit və alunit filizindən alüminium-oksid, ilkin alüminium və yarımfabrikat məhsulların istehsalı sahəsi üzrə aparıcı şirkətlər qrupudur. Alunit emalı istiqamətində DetAl Alüminium Kompleksinin yerinə yetirdiyi layihələr və bu istiqamətdə apardığı elmi-texniki araşdırmalardan danışan baş direktor gələcəkdə şirkətin fəaliyyətində AMEA-nın müvafiq institutlarının elmi-texniki potensialı və təcrübəsindən yararlanmaq imkanlarını reallaşdırmaq təklifini irəli sürüb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik
İbrahim Quliyev alunit filizinin yeni üsulla emalı məqsədi ilə akademiya alimlərinin elmi tədqiqatlara cəlb edilməsi təklifini və bu sahədə qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da inkişafının əhəmiyyətini xüsusi qiymətləndirib.
Daha sonra Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatın İnnovasiya şöbəsinin rəisi Vüqar Babayev şirkətlə ikitərəfli əlaqələrin hüquqi bazasını təşkil edən sənədlərin hazırlanacağını və ilkin olaraq əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində saziş imzalanacağını vurğulayıb.
Görüşdə AMEA-nın elmi müəssisələrinin və holdin nümayəndələri də çıxış edib. Ölkəmizdə alunit emalı istiqamətində görülmüş işlərdən danışılıb. Birgə layihələrin icrası üçün atıla biləcək addımlar, dünya bazarında mövcud vəziyyət və yaxın gələcəkdə gözlənilən inkişaf trendləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdən sonra şirkətin baş direktoru AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə
ilə görüşüb. Əməkdaşlıq təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən prezident qeyd edib ki, akademiyanın elmi müəssisələrinin şirkətlə müştərək çalışmaq imkanları üçün böyük potensialı var və bu istiqamətdə müvafiq işlər aparılır.
Görüşdə tərəflər arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

At Presidium of ANAS held meeting with representatives of “Detal Holding”
Within the frame of “Recycling Dashkesan alunite ore in a new way” was held meeting with representatives of the company “DetAl Holding” at the Presidium of ANAS. Opening the event with introductory remarks Academician-Secretary of ANAS Department of Chemical Sciences, academician
Dilgam Tagiyev
emphasized the importance of this meeting. He noted that the purpose of the meeting is to discuss the development of the country's refining process of alunite and realizing the potential existing in this area. Academician, telling about history of exploitation of alunite ore, reminded that during the republic exploration work was discovered and explored deposits of alunite ore. This field located in Dashkesan area was the only field in the territory of the former USSR which was operated as aluminum raw materials. Development of this field proceeded from the 60th to the 90th of last century. Further the executive director of “DetAl Holding” Sarkhan Babayev acquainted attendees with activity of the company and provided data on a way of processing of Dashkesan alunite ore. He noted that “DetAl Holding” is the leading group of companies in the field of production of aluminum-oxide production, primary aluminum and semi-finished products from bauxites and alunite ore that is a primary branch of nonferrous metallurgy in the country. Telling about the projects realized by the Aluminum DetAl Complex in the field of processing of alum stone and the scientific and technical researches conducted in this sphere, the executive director made the proposal to use the scientific and technical potential and experience of relevant institutions of ANAS for more fruitful activity of the company. Vice-president of ANAS, academician
Ibrahim Guliyev
especially estimated the offer to involve scientists of ANAS in scientific researches in research in the field of processing of alunite ore in a new way and emphasized need of further development of mutual cooperation for this sphere. Then head of Department of innovation of ANAS Central Administration of Presidium, Vugar Babayev noted that the documents making a legal basis of the bilateral relations with the company will be prepared and emphasized that within the program of cooperation the agreement will be signed. After event, executive director of the company met with the President of ANAS, academician
Akif Alizadeh
. President of ANAS, who highly appreciated a cooperation initiative, noted that scientific institutions of academy possess high potential for collaboration with the company.
The sides exchanged views in on prospects of development of interrelations between the parties. Questions of further cooperation were discussed.