AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda Azərbaycanın əməkdar elm xadimi, akademik Soltan Mehdiyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş neft-kimya sintezi üzrə respublika elmi-praktiki konfransı keçirilib. Məqsəd dünya şöhrətli alimin neft kimyası elminin inkişafındakı rolunu bir daha işıqlandırmaq idi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov görkəmli alimin həyat və zəngin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, akademik Soltan Mehdiyev respublikamızda neft kimyasının inkişafında əhəmiyyətli rol oynamış, dünya miqyasında tanınmış azərbaycanlı alimdir.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Hafiz Əlimərdanov akademikin elmi fəaliyyəti haqqında ətraflı məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, alim 1927-31-ci illərdə Bakı Pedaqoji Texnikumunu bitirərək, kənd orta məktəbində müəllim işləmiş, 1939-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakültəsini bitirmişdir. II Dünya Müharibəsi illərində bəzi hərbi əhəmiyyətli partlayıcı maddələrin alınması üzərində çalışmışdır. 1943-cü ildə Tbilisidə namizədlik dissertasiyası, 1955-ci ildə isə Moskvada “Tsiklan karbohidrogenlərinin sintezi və çevrilmələri sahəsində tədqiqatlar” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1956-58-ci illərdə Azərbaycan Neft İnstitutunun direktoru olmuşdur. 1958-ci ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü, 1968-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. H.Əlimərdanov bildirib ki, alimin rəhbərliyi altında 10 elmlər doktoru və 75 elmlər namizədi yetişdirilmişdir. S.Mehdiyev 1979-cu ildə “Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Tədbirdə akademiklər Abel Məhərrəmov, Akif Əzizov, Vaqif Fərzəliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Fəzilə Səmədova, kimya üzrə elmlər doktoru Arif Həsənov və başqaları çıxış edərək görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin ailəsi adından çıxış edən akademikin oğlu Cəfər Mehdiyev atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransa respublikanın, eləcə də Rusiyanın kimya profilli 30 təşkilatından məruzə tezisləri təqdim edilib.
Tədbirdə, həmçinin akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rəfiqə Əliyeva, Vasif Babazadə, Ağadadaş Əliyev, Məhərrəm Məmmədyarov və digər elm xadimləri iştirak ediblər.

В Институте нефтехимических процессов НАНА состоялась Республиканская научно-практическая конференция, посвященная 100-летнему юбилею заслуженного деятеля науки Азербайджана, академика Солтана Мехтиева.
Мероприятие вступительным словом открыл директор института, академик Вагиф Аббасов, который дал подробную информацию о жизни и деятельности видного ученого, который внес значительный вклад в развитие нефтяной химии в республике.
Затем член-корреспондент НАНА Хафиз Алимарданов представил доклад о научной деятельности академика. Было отмечено, что ученый в 1927-1931 годах учился в Бакинском педагогическом техникуме, в 1939 году окончил химический факультет Азербайджанского государственного университета. В годы Второй Мировой войны занимался получением некоторых взрывчатых веществ военного значения. В 1943 году защитил кандидатскую диссертацию, в 1955 году – докторскую диссертацию на тему «Исследования в области синтеза и превращения циклатных углеводородов». В 1956-1958 годах занимал должность директора Азербайджанского нефтяного института. В 1958 году был избран членом-корреспондентом НАНА, в 1968 – действительным членом. Ученый в 1979 году был удостоен звания Заслуженного деятеля науки Азербайджана.
Выступившие на мероприятии академики Абель Магеррамов, Акиф Азизов, Вагиф Фарзалиев, член-корреспондент НАНА Фазиля Самедова, доктор химических наук Ариф Гасанов и другие поделились своими воспоминаниями об ученом.
В заключение выступил сын академика Джафар Мехтиев, который выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия за внимание и уважение к памяти отца.