AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib
Dekabrın 5-də AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, institutun direktoru, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib. AMEA prezidenti ilk olaraq “Cənubi Xəzər çökəkliyinin Azərbaycan hissəsinin karbohidrogen potensialının və geodinamikasının öyrənilməsinə dair 2007-2014-cü illər üçün aparılacaq tədqiqatlar üzrə Tədbirlər Proqramı”nın icrasından söz açıb. Akademik neft elminin inkişafı, karbohidrogen yataqlarının istismarı zamanı seysmik risklərin minimuma endirilməsi baxımından proqramın böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib, bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticələri ilə bağlı nikbinliyini ifadə edib.
Sonra institutun tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev aparılan tədqiqatların nəticələrindən danışıb. Proqram çərçivəsində başa çatdırılmış işlər müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.
İclas 2014-cü ildə həyata keçirilmiş elmi-təşkilati işlər üzrə yekun hesabatların müzakirəsi ilə davam etdirilib. AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərlinin “GİS texnologiyalarının tətbiqi ilə Azərbaycan ərazisində yer qabığının müasir tektonik və geodinamik modellərinin işlənib hazırlanması” və “Böyük Qafqaz kolliziya zonası ilə Mərkəzi Xəzər seysmik zonası arasındakı ərazinin kinematik modeli (geofiziki və kosmik geodeziya məlumatları əsasında)” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda institut əməkdaşlarının xaricdə keçirilmiş tədbirlərdə iştirakı, nəşrlərə dair çıxışları dinlənilib, bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института геологии и геофизики НАНА
5 декабря 2014 года в Институте геологии и геофизики НАНА состоялось очередное заседание Ученого совета. Открывший мероприятие вступительным словом президент НАНА, директор института, академик Акиф Ализаде дал информацию о вопросах повестки дня.
Президент НАНА рассказал о реализации «Программы мероприятий по проведению исследований с целью изучения углеводородного потенциала и геодинамики азербайджанской части Южно-Каспийского бассейна в течение 2007-2014 гг.». Академик также рассказал о развитии нефтяной науки, о значении программы с точки зрения снижение рисков до минимума во время использования углеводородных месторождений.
Затем руководитель Отдела тектонофизики и геомеханики, академик Гатам Гулиев дал информацию о результатах, проведенных исследований. В рамках программы были обсуждены осуществленные работы, даны ответы на многочисленные вопросы.
На заседании были заслушаны доклады члена-корреспондента НАНА Талата Кенгерли «Разработка современных тектонических и геодинамических моделей земной коры с применением ГИС-технологий на территории Азербайджана», «Кинематическая модель территории между зонами коллизии Большого Кавказа и Центрально-Каспийской сейсмической зоны» (на основе геофизических данных и данных космической геодезии).