AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib
Dekabrın 5-də AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA prezidenti, institutun direktoru, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib. AMEA prezidenti ilk olaraq “Cənubi Xəzər çökəkliyinin Azərbaycan hissəsinin karbohidrogen potensialının və geodinamikasının öyrənilməsinə dair 2007-2014-cü illər üçün aparılacaq tədqiqatlar üzrə Tədbirlər Proqramı”nın icrasından söz açıb. Akademik neft elminin inkişafı, karbohidrogen yataqlarının istismarı zamanı seysmik risklərin minimuma endirilməsi baxımından proqramın böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib, bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların nəticələri ilə bağlı nikbinliyini ifadə edib.
Sonra institutun tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev aparılan tədqiqatların nəticələrindən danışıb. Proqram çərçivəsində başa çatdırılmış işlər müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb.
İclas 2014-cü ildə həyata keçirilmiş elmi-təşkilati işlər üzrə yekun hesabatların müzakirəsi ilə davam etdirilib. AMEA-nın müxbir üzvü Tələt Kəngərlinin “GİS texnologiyalarının tətbiqi ilə Azərbaycan ərazisində yer qabığının müasir tektonik və geodinamik modellərinin işlənib hazırlanması” və “Böyük Qafqaz kolliziya zonası ilə Mərkəzi Xəzər seysmik zonası arasındakı ərazinin kinematik modeli (geofiziki və kosmik geodeziya məlumatları əsasında)” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Sonda institut əməkdaşlarının xaricdə keçirilmiş tədbirlərdə iştirakı, nəşrlərə dair çıxışları dinlənilib, bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb.

Regular meeting of Scientific Council of the Institute of Geology and Geophysics
Regular meeting of Scientific Council of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS was held on December 5. Opening the meeting president of ANAS director of the institute acad. Akif Alizadeh provided information about the issues on the agenda. In advance, he spoke about execution of “Action Plan” for fulfillments to be carried out in 2007-2014 on study the hydrocarbon capacity and geodynamics of Azerbaijan part of the South Caspian basin”. According to the academician program attached great importance in terms of development of oil science, and minimizing the seismic risks in exploration of hydrocarbon deposits.
Then, chief of Tektonophysics and Geomechanics department acad. Hatam Guliyev told about the results of the held researches.
Meeting continued with the discussion of final reports for scientific-organizing works which carried out in 2014. Corresponding member of ANAS Talat Kangarli delivered lectures on “Development of modern tectonic and geodynamic models of the earth's crust by means of GIS technologies” and “Kinematic model of zone between Greater Caucasus collision zone and Central Caspian Sea seismic zone (based on geophysics and space geodesy data).