Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda milli innovasiya sisteminin formalaşması və inkişafı” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi.
Tədbirdə innovasiya sahəsində çalışan alim və mütəxəssisələr, respublika nazirlikləri və komitələrinin nümayəndələri, ekspertlər iştirak edirdilər.
Seminarı giriş sözü ilə açan mərkəzin direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Azər Namazov elmi-praktiki tədbirin məqsədinin Milli İnnovasiya Sisteminin (MİS) formalaşması və idarə olunması istiqamətində beynəlxalq təcrübə mübadiləsi aparmaq, onun alt sistemlərinin icrası ilə əlaqədar görülən işləri, zəruri məsələləri nəzərə çatdırmaq olduğunu bildirdi.
Ölkəmizdə innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsinin metodoloji əsaslarının müasir şəraitə uyğunlaşdırılmasına, innovasiyalara əsaslanan yeni iqtisadi inkişaf mexanizmlərinin işlənməsinə ehtiyac olduğunu söyləyən A.Namazov qeyd etdi ki, MİS-in formalaşdırılması yeni biliklər, elmi innovasiya və yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyat və sənaye cəmiyyətinin qurulmasının ilkin mərhələsini təşkil edə bilər.
Alim bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi mərkəz tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının innovasiya siyasəti Konsepsiyası”, “Milli İnnovasiya Sisteminin formalaşması və inkişafı proqramı”, " Azərbaycan Respublikasında innovasiya fəaliyyətinə dövlət dəstəyi və tənzimlənməsi haqqında qanun” layihələri hazırlanmış, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qiymət verilməklə, aidiyyəti mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarına təqdim edilmişdir.
Tədbirdə professor Fərman Qasımov “Elmi-tədqiqat və tədris müəssisələrinin innovasiya aktivliyinin qiymətləndirilməsi”, professor Təbriz Əliyev “Sənayedə innovasiyaların tətbiqi proqramının işlənilməsinin metodiki aspektləri”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təmraz Təmrazov “Azərbaycanda innovasiya texnologiyalarının vəziyyəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

“Formation and development of the national innovation system in Azerbaijan” Republican scientific-practical seminar
December 12, held “Formation and development of the national innovation system in Azerbaijan” Republican scientific-practical seminar at the main building of ANAS organized by Science Innovation Center.
Scientists and Specialists in the field of innovation, representatives of the ministries and committees took part at the event.
Azer Namazov, center's director, PhD in law, opened the seminar. Purpose of scientific-practical conference is international exchange of experiences in the formation and management of the National Innovation System (NIS), necessary works done in connection with the execution of its sub-systems, he noted.
A.Namazov emphasized need for corresponding methodological basis of the development of innovative activity in the country to modern conditions and developing innovation based new mechanisms of economic development.
“Innovation policy concept of the Republic of Azerbaijan”, “Formation and development program of the National Innovation System” projects prepared by the center he led scientists notified he.
Professor Farman Gasimov made a speech on “Evaluation of innovation activity of scientific research and educational institutions”, Professor Tabriz Aliyev on “Methodological aspects of the development program of innovation in the industry” and PhD in biology Tamraz Tamrazov on “Condition of innovative technologies in Azerbaijan”.