Bu gün AMEA-nın Əsas binasında Elmi İnnovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda milli innovasiya sisteminin formalaşması və inkişafı” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi.
Tədbirdə innovasiya sahəsində çalışan alim və mütəxəssisələr, respublika nazirlikləri və komitələrinin nümayəndələri, ekspertlər iştirak edirdilər.
Seminarı giriş sözü ilə açan mərkəzin direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Azər Namazov elmi-praktiki tədbirin məqsədinin Milli İnnovasiya Sisteminin (MİS) formalaşması və idarə olunması istiqamətində beynəlxalq təcrübə mübadiləsi aparmaq, onun alt sistemlərinin icrası ilə əlaqədar görülən işləri, zəruri məsələləri nəzərə çatdırmaq olduğunu bildirdi.
Ölkəmizdə innovasiya fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsinin metodoloji əsaslarının müasir şəraitə uyğunlaşdırılmasına, innovasiyalara əsaslanan yeni iqtisadi inkişaf mexanizmlərinin işlənməsinə ehtiyac olduğunu söyləyən A.Namazov qeyd etdi ki, MİS-in formalaşdırılması yeni biliklər, elmi innovasiya və yüksək texnologiyalara əsaslanan iqtisadiyyat və sənaye cəmiyyətinin qurulmasının ilkin mərhələsini təşkil edə bilər.
Alim bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi mərkəz tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının innovasiya siyasəti Konsepsiyası”, “Milli İnnovasiya Sisteminin formalaşması və inkişafı proqramı”, " Azərbaycan Respublikasında innovasiya fəaliyyətinə dövlət dəstəyi və tənzimlənməsi haqqında qanun” layihələri hazırlanmış, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qiymət verilməklə, aidiyyəti mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarına təqdim edilmişdir.
Tədbirdə professor Fərman Qasımov “Elmi-tədqiqat və tədris müəssisələrinin innovasiya aktivliyinin qiymətləndirilməsi”, professor Təbriz Əliyev “Sənayedə innovasiyaların tətbiqi proqramının işlənilməsinin metodiki aspektləri”, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təmraz Təmrazov “Azərbaycanda innovasiya texnologiyalarının vəziyyəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər.

9 декабря 2014 года в Главном здании НАНА при организации Центра научных инноваций состоялся республиканский научно-практический семинар «Формирование и развитие национальной инновационной системы в Азербайджане».
В мероприятии принимали участие ученые и специалисты в области инноваций, представители министерств и комитетов республики.
Семинар вступительным словом открыл директор центра, доктор философии по праву Азер Намазов, который сообщил, что основной целью проводимого научно-практического мероприятия является проведение обмена международным опытом в сфере формирования и управления Национальной инновационной системой, а также доведение до внимания работ, проделанных в связи с реализацией ее подсистемы. А.Намазов сообщил, что формирование Национальной информационной системы может составлять основу первого этапа создания экономического и промышленного общества, основанного на новых знаниях, научных инновациях и высоких технологиях.
Ученый также сообщил, что руководимым им центром были подписаны проекты – «Концепция инновационной политики Азербайджанской Республики», «Программа формирования и развития Национальной инновационной системы», «Закон о государственной поддержке и регулировании инновационной деятельности в Азербайджанской Республике», которые после одобрения Президиума НАНА были представлены в соответствующие центральные органы исполнительной власти.
Затем были заслушаны доклады профессора Фармана Гасымова на тему «Оценка инновационной активности научно-исследовательских и образовательных учреждений», профессора Тебриза Алиева «Методические аспекты разработки программы внедрения инноваций в промышленность», доктора философии по биологии Тамраза Тамразова «Состояние инновационных технологий в Азербайджане».