“Azərbaycan - möcüzəli Odlar Yurdu” adlı kataloq çapdan çıxıb
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən “Azərbaycan- möcüzəli Odlar Yurdu” adlı kataloq çapdan çıxıb. Çex və ingilis dillərində hazırlanmış bu nəşrin elmi redaktoru muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, mətnin müəllifi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Əhmədovdur.
Əsasən Çexiya oxucuları üçün nəzərdə tutulan kataloq hazırda Praqa şəhərində böyük uğurla keçən eyniadlı sərginin ziyarətçilərinə paylanır.
Kataloqun ilk səhifələrində Milli Azərbaycan Tarixi və Çexiya Milli muzeylərinin direktorları Nailə Vəlixanlının və Mixal Lukeşin çex oxucularına müraciətləri yer alıb.
Nəfis tərtibatlı, albom formatlı, 190 səhifəlik kataloqun birinci hissəsində Azərbaycan, onun adının mənşəyi, xalqımızın formalaşması, tarixi, mədəni irsi, turizm potensialı haqqında məlumat yerləşdirilib.
Kataloqun ikinci hissəsində sərgidə nümayiş olunan 300 eksponat haqqında ətraflı məlumat verilib. Hər eksponatın fotoşəkilləri ilə bərabər onun adı, tapılma yeri, ölçüləri, dövrü qeyd olunub.

ANAS National Museum of Azerbaijan History published “Azerbaijan – the magical land of fire” catalogue in Czech and English languages. Scientific editor of the edition is director of the museum acad. Naila Valikhanli, author of the text is PhD in history Sabuhi Ahmadov.
Catalogue mostly intended for Czech readers currently is being distributed for the attendees of cognominal ongoing exhibition in Prague.
First pages of the catalogue give the appeals of directors of the Azerbaijan and Czech National Museums, acad. Naila Valikhanli and Mikhal Lukesh to the Czech readers.
The first chapter of the 190-page catalogue with sophisticated design and in an album format informs about origin of the name of Azerbaijan, formation of people, cultural heritage, and tourism capacity of Azerbaijan.