Hüseyn Cavidin “Uçurum” faciəsi ilk dəfə ayrıca kitab halında nəşr olunub. Kitab AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi tərəfindən pyesin mətbuatda dərc olunmasının 100 illiyi münasibəti ilə işıq üzü görüb.
Kitabın tərtibçisi muzeyin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı nəşrə yazdığı “Ön söz”də göstərir ki, mövzusu Türkiyə həyatından alınmış, süni avropalaşmanın, yad təsirlərin milli mənəviyyatla uzlaşmayan eybəcərliklərini əks etdirən bu dörd pərdəli faciə ilə dramaturqun yaradıcılığının birinci mərhələsi başa çatıb.
Cavidi yaxından tanıyanların qeydlərinə əsasən, şair “Uçurum” faciəsini 1905-1906-cı illər arasında Türkiyədə olduğu zaman yazmağa başlayıb, 1917-ci ildə yenidən əsər üzərinə qayıdaraq 1919-cu ildə tamamlayıb, 1920-ci ilin aprel ayından mətbuatda hissə-hissə dərc etdirib. 1922-ci ilin 2 iyun tarixində isə əsər D.Bünyadzadə adına Hökumət Teatrında ilk dəfə tamaşaya qoyulub.
Qeyd edək ki, nəşrin redaktoru AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, cildinin tərtibçisi isə həmin müəssisənin şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Cavid Cəfərovdur.

Трагедия Гусейна Джавида «Пропасть» впервые была издана отдельной книгой
Трагедия Гусейна Джавида «Пропасть» («Учурум») впервые была издана отдельной книгой. Книга издана Домом-музеем Гусейна Джавида НАНА по случаю 100-летия публикации пьесы в печати.
Составитель книги - директор музея доктор филологических наук Гулбаниз Бабаханлы в «Предисловии» пишет, что первый этап творчества драматурга завершился этой четырехактной трагедией, тема которой взята из турецкой жизни и отразила искусственную европеизацию и иностранные влияния, несовместимые с национальной моралью.
По словам знакомых Джавида, поэт начал писать трагедию «Пропасть» в Турции между 1905 и 1906 годами, вернулся к произведению в 1917 году и завершил его в 1919 году, а в апреле 1920 года опубликовал по частям. 2 июня 1922 года спектакль впервые был поставлен в Государственном театре имени Д.Бунядзаде.
Отметим, что редактором издания является директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, а составителем тома - заведующий отделом этого учреждения доктор философии по истории, доцент Джавид Джафаров.