Dekabrın 16-da AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin Böyük Britaniyanın informasiya kommunikasiya texnologiyaları sahəsində vençur maliyyələşdirilməsini və texnologiyaların transferini həyata keçirən Trans Tech Capital (TTC) şirkətinin nümayəndələri ilə görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyaları Nazirliyinin (RYTN) tabeliyində fəaliyyət göstərən İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) təşəbbüsü ilə reallaşan görüşdə əsas məqsəd akademik qaydaları tətbiq etmək, texnoloji transfer üzrə mövcud bacarıqları müəyyən etmək, “spin-out” şirkətlərin investisiya infrastrukturunu, innovasiya mərkəzlərini, elmi parklar və eləcə də cari sənaye əməkdaşlıq təşəbbüslərinin dəstəklənməsi olub.
Tədbirdə Britaniya şirkətinin baş partnyoru Simon Robeson, idarəedici partnyoru Riçard Henderson, risk üzrə partnyorları Mahmut Sinoplu, David Livesley, İTİDF-in icraçı direktorunun müavini Azər Bayramov və başqaları iştirak ediblər.
Bildirilib ki, TTC şirkəti Böyük Britaniyanın İKT sahəsində vençur maliyyələşdirilməsini və texnologiyaların transferini həyata keçirən qabaqcıl şirkətlərindən biridir, texnoloji transfer üzrə Oksford və Mançester Universitetləri ilə əməkdaşlıq edir. Şirkət tərəfindən Mançester Universitetində son 5 ildə yaradılan startap layihələrinə 150 milyon funt sterlinqdən artıq vəsait cəlb edilib. Şirkətin fondu Türkiyədə texnologiyaya yönəldilən investisiya strategiyasını inkişaf etdirmək üçün 2012-ci ildə yaradılıb.
Sonda çıxış edən akademik Akif Əlizadə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ali məktəblərdə və tədqiqat institutlarında, həmçinin potensialı yüksək olan qurumlarda Texnoloji Transfer Mərkəzlərinin yaradılması və innovativ layihələrin maliyələşdirilməsi üçün irəli sürülən təklifi nəzərə alaraq, elmi təcrübə mübadiləsində bu cür imkanların yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb.

ANAS enhances international cooperation ties
On December 16, ANAS president acad. Akif Alizadeh held meeting with TransTech Capital (TTC) Co. representatives who carries out venture financing and technology transfer in the ICT sphere of the Great Britain. Meeting realized by State Fund for Development of Information Technology attached to Ministry of Communication and Hi Technologies of AR aimed at application of academic discipline, infrastructure to support spin-out companies’ investment e.g. the existence of innovation centers, science parks, and current industrial collaboration initiatives.
Meeting was attended by representatives of TransTech Capital: Simon Robeson - General Partner, Richard Henderson -Managing Partner, Mahmut Sinoplu - Venture Partner, David Livesley - Venture Partner, Azer Bayramov - deputy executive director of the State Fund for Development of Information Technologies of Azerbaijan.
Note that, TTC cooperates with Oxford and Manchester Universities in the sphere of technology transfer. Company has attracted over £ 150m of funding for start-up projects over the last 5 years. TransTech Capital was launched in 2012 to develop a strategy for investing into technology in Turkey.
Finally, acad. Akif Alizadeh highlighted the necessity of these opportunities in scientific exchange of view by taking account the suggestion put forward for establishing technology transfer offices in the universities and research institutes of Azerbaijan and funding the innovative projects.