Noyabrın 15-də mətbuatda yayılan məlumatlara əsasən, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Sevil Zülfüqarovanın imzası ilə bir sıra xəbər saytlarında yayımlanmış “İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva birliyi dünya üçün nümunədir” (28 oktyabr 2020-ci il), “Milli dövlətçiliyimizin fəlsəfəsini yaradan düha – Heydər Əliyev” (30 oktyabr 2020-ci il) və “Prezidentin nitqi, davranışı özünəinamın, haqqın, ədalətin təntənəsidir” (2 noyabr 2020-ci il) məqalələrinin plagiat olduğu qeyd olunmuşdur. Bu səbəbdən AMEA rəhbərliyinin tapşırığına əsasən, dərhal araşdırmalara başlanmış və plagiat faktı təsdiqini tapmışdır. Akademiya rəhbərliyi məsələnin təfərrüatları barədə məlumatlandırılmışdır. Qeyd olunmuşdur ki, Sevil Zülfüqarovanın bu cür hərəkəti AMEA-nın nüfuzuna xələl gətirir. Akademiya rəhbərliyi tərəfindən adı çəkilən məsələnin AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında baxılmasına və müvafiq tədbirin görülməsinə dair qərar verilmişdir.
Nəticə barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcəkdir.
AMEA rəhbərliyi və Rəyasət Heyətinin üzvləri adından ictimaiyyəti əmin edirik ki, bundan sonra da plagiat hallarına qarşı zəruri tədbir görüləcəkdir.

15 ноября в печати прошла информация о том, что размещенные в ряде новостных сайтов от имени директора Центральной научной библиотеки НАНА Севиль Зульфугаровой статьи «Единство Ильхама Алиева и Мехрибан ханум Алиевой – образец для всего мира» (28 октября 2020 года), «Гений, создавший философию нашей национальной государственности, – Гейдар Алиев» (30 октября 2020 года) и «Речь и действия президента – это торжество уверенности в себе, правды и справедливости» (2 ноября 2020 года) являются плагиатом. В связи с этим руководство НАНА поручило прояснить ситуацию, в ходе чего факт плагиата нашел свое подтверждение, о чем было доложено руководству академии. Было отмечено, что действия Севиль Зульфугаровой наносят вред репутации НАНА. По решению руководства академии данный вопрос будет рассмотрен на очередном заседании Президиума НАНА.
Общественность будет проинформирована о результатах.
От имени руководства НАНА и членов Президиума хотим заверить общественность в том, что и в дальнейшем против явлений плагиата будут предприниматься необходимые меры.