“Azərbaycan xalqı onu yaxşı bilir və bütün dünya bilməlidir ki, Kəlbəcərdə mövcud olan kilsələr qədim Qafqaz Albaniyası dövlətinə məxsusdur. Bunu təsdiqləyən bir çox tarixi sənədlər var. Bu, heç kəsə sirr deyil. Sadəcə olaraq, erməni “tarixçiləri” və saxtakarlar qədim alban kilsələrini saxtakarlıqla erməniləşdiriblər, öz yazılarını oraya əlavə ediblər və bu kilsələri özününküləşdiriblər. Tarixə baxmaq kifayətdir, hər kəs görsün ki, 1830-cu illərdə çar Rusiyası alban kilsəsini ləğv etdi, alban kilsəsinin bütün mülkiyyətini erməni Qriqoryan kilsəsinə verdi və erməni keşişləri, onların havadarları bu kilsələri mənimsəməyə başladılar”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev
Noyabrın 25-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin nəzdində Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılması ilə bağlı iclas keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan tarixinin, onun dövlətçiliyinin təşəkkülünün bir hissəsi olan Qafqaz Albaniyasının araşdırılmasının daha mütəşəkkil təşkilinə, sovet dövründən daim maneələrlə qarşılaşan alban kilsələrinin tədqiqinə hər zaman ciddi ehtiyac olduğunu vurğulayaraq ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin “Azərbaycanda Qafqaz Albaniyasilə bağlı kifayət qədər böyük elmi baza var, əsərlər var. Bu əsərlər nəinki elm ictimaiyyətinə, bütövlükdə dünya ictimaiyyətinə çatdırılır və çatdırılmalıdır” – çağırışına cavab olaraq tədqiqatçıların maddi mədəniyyət nümunələrimizin ölkəmizə məxsusluğunun sübut edilməsi və tarixi həqiqətlərimizin daha geniş ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində araşdırmaların genişləndirilməsinin və bu məqsədlə Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin yaradılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Akademik Ramiz Mehdiyev tariximizə aid dəqiq faktların üzə çıxarılması, maddi mədəniyyətimizin iddiasında olan ermənilərin sahiblənmək istədikləri alban abidələrinin Azərbaycan tarixinə məxsusluğunu sübut edəcək tədqiqatların genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq aparılan işlərin bir sistem şəklində həyata keçirilməsinin önəmini ifadə edib. Akademik Ramiz Mehdiyev çıxışında “kommersant.ru” saytında dərc olunan “Ziyarətgah bütün hallarda qorunmalıdır” adlı rusiyalı sülhməramlıların bölük komandirinin müsahibəsinə toxunaraq qeyd edib ki, həmin yazıda Xudavəng monastırı erməni Dadivank monastırı kimi təqdim olunub. Bundan başqa, akademik “Artsaxın” mənəvi və mədəni irsinin tədqiq edilməsi üçün erməni katolikosunun sərəncamı ilə Üçmüədzində dəftərxananın fəaliyyətə başlaması, Qaragin Ambarsumyanın həmin dəftərxanaya rəhbər təyin edilməsi ilə bağlı əmri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, bu kimi faktlarla mübarizə aparmaq üçün ölkənin əsas elm mərkəzi olan Akademiya ciddi addımlar atmalı, erməni saxtakarlıqları ilə dolu “faktların” qarşısının alınması istiqamətində tədqiqatları gücləndirməlidir.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü, Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun əməkdaşı, Albaniyada feodal münasibətlərinin genezisi probleminin ilk tədqiqatçısı, professor Fəridə Məmmədova çıxış edərək yeni yaradılacaq mərkəzlə bağlı fikirlərini bölüşüb, qədim fars, gürcü və latın dillərini bilən kadrlara və tarixin Qafqaz Albaniyası dönəminin araşdırılmasında bu dillərə ciddi ehtiyac olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təvəkkül Əliyev arxeologiya elminin bu araşdırmalardakı rolundan bəhs edib. Albaniyanın yaşayış yerlərinin tam olaraq öyrənilmədiyini deyən T.Əliyev Azərbaycanın işğaldan azad olunan bölgələrində kifayət qədər tədqiqatların aparılmadığını qeyd edib, Gəncəsar və Xudafərin abidələri kimi tanıdılmağa ehtiyacı olan digər maddi mədəniyyət nümunələrimizdən də danışıb: “Kəlbəcər, Laçın və Qubadlı ilə bağlı yetəri tədqiqat yoxdur. Gəncəsar və Xudafərini tanıyırıq, amma digər tanımadığımız abidələr var ki, onların araşdırılması mütləqdir”.
Tədbirdə yeni mərkəzlə bağlı öz təkliflərini səsləndirən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Qoşqarlı alban abidələrinin siyasi, iqtisadi, sosial, dini-konfessial, o cümlədən arxeoloji, memorioloji və mədəni baxımdan da tədqiqinin vacibliyindən danışıb.
Sonra AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ülviyyə Hacıyeva çıxış edərək mərkəzin həyata keçirdiyi tədbirləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq məqsədilə xəbərlər, monoqrafiyalar və arxeoloji-etnoqrafik hesabatlar adlı nəşrlər, digər ölkə alimləri ilə birgə təşkil olunacaq ekspedisiyalar, arxivlərlə iş və kadr hazırlığı kimi istiqamətlərdən ibarət olacağını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian Dini icmasının sədri Robert Mobili Qafqaz Albaniyasında alban kilsələrinin mövcudluğunu sübut edən elmi əsaslı faktların genişləndirilməsi məqsədilə Alban Apostol kilsəsinin yaradılması və əsasnaməsinin hazırlanmasının mühüm olduğunu vurğulayıb. Dünyada müstəqil olan mədəni xristian irsini müdafiə edən kilsələrin Azərbaycanda da mövcudluğunun önəmindən bəhs edən Robert Mobili qeyd edib ki, bu kilsənin yaradılması dini icmalarla əlaqələrin qurulması və ölkədə olan alban kilsələrinə aid faktların dünyaya çatdırılması baxımından əhəmiyyətlidir: “Məsələn, Türkiyədə Konstantinopol kilsəsinin rəhbəri o ərazinin və mədəni irsin sahibidir. Onun müdaxiləsi sayəsində oraya nə suriyalılar, nə ermənilər, nə gürcülər, nə də yunanlar gedə bilirlər”.

Академик Рамиз Мехтиев: «В академии должны быть предприняты серьезные шаги и расширены исследования, нацеленные на разоблачение «фактов», опирающихся на армянские фальсификации»
«Азербайджанский народ прекрасно знает, и это должен узнать весь мир, что расположенные в Кяльбаджаре церкви принадлежат древнему государству Кавказская Албания. Есть очень много исторических документов, подтверждающих это. Это ни для кого не является тайной. Просто армянские «историки» и фальсификаторы арменизировали древние албанские церкви, разместили на них свои надписи и присвоили эти церкви себе. Достаточно обратиться к истории, чтобы каждый убедился в том, что в 1830-х гг. Албанская церковь была ликвидирована царской Россией, а вся ее собственность была передана армянской Григорианской церкви, после чего армянские священники и их подельники начали присваивать эти церкви».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев
25 ноября состоялось заседание в связи с созданием при Президиуме Национальной академии наук Азербайджана Научного центра албановедения.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев подчеркнул необходимость в более организованном изучении истории Азербайджана и Кавказской Албании в частности, а также проведении серьезных исследований по изучению истории албанских церквей, которым с советских времен чинились препятствия. Академик отметил, что в ответ на призыв господина Ильхама Алиева: «В Азербайджане существует достаточно большая научная база в связи с Кавказской Албанией, созданы многочисленные научные труды. Эти труды доводятся и должны доводиться до сведения не только научной общественности, но и всей мировой общественности в целом» должен быть создан Научный центр албановедения, деятельность которого будет направлена на доказывание принадлежности этих образцов материальной культуры нашей стране и донесение исторической правды до широкой общественности. Руководитель НАНА подчеркнул необходимость в систематизации мероприятий, нацеленных на расширение исследований, раскрывающих точные исторические факты и доказывающих принадлежность албанских памятников, которые хотят присвоить себе армяне, нашему народу.
В своем выступлении академик Рамиз Мехтиев, ссылаясь на интервью командира российского миротворческого подразделения, размещенное на сайте kommersant.ru под названием «Святыню надо защищать во всех случаях», отметил, что в том материале монастырь Худаванг представлен как армянский монастырь Дадиванк.
Помимо этого, академик рассказал об открытии по распоряжению католикоса армян канцелярии в Эчмиадзине для изучения духовного и культурного наследия «Арцаха», а также о назначении Гарегина Амбарцумяна руководителем этой канцелярии. Президент НАНА подчеркнул, что именно для борьбы с подобными фактами Академия наук, являющаяся главным научным центром страны, и должна предпринять серьезные шаги и расширить исследования, нацеленные на разоблачение «фактов», опирающихся на армянские фальсификации.
На мероприятии также выступили член-корреспондент НАНА, сотрудник Института истории имени Аббасгулу ага Бакиханова, первый исследователь проблемы генезиса феодальных отношений в Албании, профессор Фарида Мамедова, сотрудники Института археологии и этнографии НАНА, доктора философии по истории Тявяккюль Алиев, Гошгар Гошгарлы и Ульвия Гаджиева, которые поделились своими мыслями о новом научном центре и выдвинули свои предложения по сферам его деятельности.
Затем выступил председатель Албано-удинской христианской религиозной общины Азербайджанской Республики Роберт Мобили, который подчеркнул, что для широкого распространения научно обоснованных фактов, доказывающих существование в Кавказской Албании албанских церквей, необходимо создать Албанскую Апостольскую церковь и разработать положение о ней. Ссылаясь на мировую практику, Роберт Мобили рассказал о необходимости создания в Азербайджане независимых церквей, защищающих культурное наследие христианства, и отметил, что создание этой церкви сыграет весомую роль в налаживании связей между христианскими общинами и донесении фактов, относящихся к албанским церквям, до мировой общественности: «Например, руководитель Константинопольской церкви в Турции является владельцем этой территории и культурного наследия. Благодаря его вмешательству туда не могут ходить ни сирийцы, ни армяне, ни грузины, ни греки».