AMEA prezidenti Akif Əlizadənin “Detal Holding” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşü keçirilib
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətində “Daşkəsən alunit filizinin yeni üsulla emalı” layihəsi çərçivəsində “DetAl Holding” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Tədbiri AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görüşün əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, görüşün məqsədi ölkədə alunit emalının inkişaf etdirilməsi və bu sahədə mövcud potensialın reallaşdırılmasını müzakirə etməkdir.
Akademik, alunit filizinin yeni üsulla emalı məqsədi ilə akademiya alimlərinin elmi tədqiqatlara cəlb edilməsi təklifini və bu sahədə qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da inkişafının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin bildirilib ki, respublika ərazisində əvvəllər aparılmış geoloji-kəşfiyyat işləri nəticəsində alunit filizləri yatağı aşkar edilib. Daşkəsən rayonunda yerləşən bu yataq keçmiş SSRİ məkanında alüminium xammalı kimi istismar olunan yeganə yataq olub. Bu yataqda başlanmış istismar keçən əsrin 60-cı illərindən 90-cı illərinədək davam edib.
Sonra “DetAl Holding” şirkətinin baş direktoru Sərxan Babayev şirkətin fəaliyyəti və Daşkəsən alunit filizinin emalı üsulu ilə bağlı geniş məlumat verib. Qeyd edib ki, “DetAl Holding” ölkədə əlvan metallurgiya sənayesinin aparıcı sahəsi olan boksit və alunit filizindən alüminium-oksid, ilkin alüminium və yarımfabrikat məhsulların istehsalı üzrə aparıcı şirkətlər qrupudur. Alunit emalı istiqamətində DetAl Alüminium Kompleksinin yerinə yetirdiyi layihələr və bu istiqamətdə apardığı elmi-texniki araşdırmalardan danışan baş direktor gələcəkdə şirkətin fəaliyyətində AMEA-nın müvafiq institutlarının elmi-texniki potensialı və təcrübəsindən yararlanmaq imkanlarını reallaşdırmaq təklifini irəli sürüb.
Görüşdə tərəflər arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Sonda əməkdaşlıq təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən akademik Akif Əlizadə ilə şirkətin baş direktoru Sərxan Babayev arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb.

30 декабря 2014 года в Президиуме НАНА в рамках проекта “Переработка дашкесанской алунитовой руды новым способом” состоялась встреча с представителями компании “DetAl Holding”.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде, подчеркнул значимость данной встречи. Он отметил, что целью встречи является обсуждение развития в стране процесса переработки алунита и реализации потенциала, существующего в данной сфере.
Академик выдвинул предложение о привлечении ученых академии в научные исследования с целью переработки алунитовой руды новыми методами и особо подчеркнул дальнейшее развитие существующих связей в этой сфере.
Было также отмечено, что во время проведенных на территории республики геолого-разведывательных работ было обнаружено и разведано месторождение алунитовых руд. Расположенное в Дашкесанском районе это месторождение было единственным месторождением на территории бывшего СССР, которое эксплуатировалось как алюминиевое сырье. Разработка данного месторождения продолжалась с 60-х до 90-х гг. прошлого столетия.
Далее главный директор “DetAl Holding”а Сархан Бабаев ознакомил присутствующих с деятельностью компании и дал сведения о способе переработки дашкесанской алунитовой руды. Он отметил, что “DetAl Holding” является ведущей группой компаний в области производства алюминиево-оксидной продукции, первичного алюминия и полуфабрикатов из бокситов и алунитовой руды, что является основной отраслью цветной металлургии в стране. Рассказывая о реализованных Алюминиевым Комплексом DetAl проектах в области переработки алунита и проведенных в этой сфере научно-технических исследованиях, главный директор выдвинул предложение воспользоваться научно-техническим потенциалом и опытом соответствующих институтов НАНА для более плодотворной деятельности компании.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями в связи с перспективами развития взаимосвязей между сторонами. Были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества.
В заключение между президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде и главным директором компании Сарханом Бабаевым был подписан Меморандум о сотрудничестве.