Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində cari ildə görülən işlər müzakirə edilib
İclasda mərkəzdə 2020-ci ildə aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair illik hesabatlar təqdim edilib.
RSXM-nin Elmi-Texniki Şurasının üzvləri və AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədrinin müavini, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, akademik Fəxrəddin Qədirov iclasa onlayn qatılıblar.
Tədbirdə mərkəzin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli əvvəlcə 44 günlük Vətən müharibəsi və xalqımızın əldə etdiyi qələbədən danışıb. Vətən müharibəsində Azərbaycan seysmoloqlarının da iştirak etdiyini qeyd edən baş direktor əməkdaşları qələbə münasibəti ilə təbrik edib. Həmçinin müharibədə RSXM-nin iki əməkdaşının övladlarının şəhid olduğunu bildirib. Vətən uğrunda həlak olan bütün şəhidlərimizin xalqımız üçün hər zaman əziz olduğunu deyən Q.Yetirmişlinin təklifi ilə Vətən müharibəsinin şəhidlərinin xatirəsi iştirakçılar tərəfindən bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra mərkəzin şöbələri illik hesabatlarını təqdim ediblər. Hesabatlar müzakirə olunduqdan sonra şura üzvləri tərəfindən müsbət qiymətləndirilərək qəbul edilib.

В Республиканском центре сейсмологической службы были обсуждены работы, выполненные в текущем году
Состоялось заседание Научно-технического совета Республиканского центра сейсмологической службы НАНА (РЦСС).
На заседании были представлены годовые отчеты о результатах научно-исследовательских работ, которые велись в центре в 2020 году.
В режиме онлайн на заседании приняли участие члены Научно-технического совета РЦСС и заместитель председателя Ученого совета Отделения наук о Земле НАНА, исполняющий обязанности директора Института нефти и газа, академик Фахраддин Гадиров.
Говоря о 44-дневной Отечественной войне и завоеванной нашим народом Победе, генеральный директор центра, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли поздравил всех с этим знаменательным событием и отметил, что на Отечественной войне приняли участие и азербайджанские сейсмологи. Он сообщил, что сыновья двух сотрудников РЦСС стали шехидами. Сказав, что все шехиды, погибшие во имя Родины, дороги для нашего народа, Г.Етирмишли предложил почтить память шехидов Отечественной войны минутой молчания.
Затем отделы центра представили годовые отчеты. После обсуждения отчеты были положительно оценены членами совета и утверждены.