Hər 27 milyon ildən bir canlıların kütləvi məhvinə səbəb olan hadisə təkrarlanır
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York Universitetinin alimləri, Yerdəki heyvanların, o cümlədən amfibiyalar, sürünənlər, məməlilər və quşların kütləvi şəkildə məhv olmasının tsiklik baş verdiyini aşkar ediblər.
Bu proses hər 27 milyon ildən bir baş verir və qlobal təbii fəlakətlərlə üst-üstə düşür.
Tədqiqat göstərir ki, Yer tarixində yox olma böyük asteroid təsirləri və geniş lava axını ilə müşayiət olunan vulkan püskürmələri nəticəsində baş verir.
"Daşqın bazalt vulkanizmi yaradan böyük cisimlərin düşməsi və Yerin daxili fəaliyyətinin impulsları, Qalaktikadakı orbitin sönməsi ilə birlikdə 27 milyon illik dövrdə baş verə bilər", - deyə araşdırma müəllifləri qeyd ediblər.
Belə ki, 66 milyon il əvvəl planetdəki bütün həyatın 70%-i asteroid zərbəsindən sonra tükənib. Sonradan, paleontoloqlar belə kütləvi sönmələrin təsadüfi bir hadisə olmadığını, müəyyən bir dövriyyəyə sahib olduğunu kəşf ediblər.
Yeni elmi əsərin müəllifləri quru heyvanlarının kütləvi şəkildə məhv olması barədə məlumatları araşdıraraq, okean həyatının yox olması ilə üst-üstə düşdüyü qənaətinə gəliblər.
Onlar yeni statistik təhlillər apararaq, bu hadisələrin təxminən 27,5 milyon illik bir dövrü əhatə etdiyini hesablayıblar.
Kütləvi məhv olma tək dövrü hadisə deyil. Yer səthinə düşən asteroidlər və kometlərin yaratdığı toqquşma kraterlərinin yaşı da həmin vaxt çərçivəsinə uyğundur.
Astrofiziklər Günəş sistemində hər 26-30 milyon ildən bir kometa yağışlarının baş verdiyini, planetlərə çırpıldığını və kütləvi şəkildə yox olmaya səbəb olduğunu irəli sürüblər.
"Artıq məlumdur ki, quruda və dənizdə növlərin üç dəfə kütləvi məhv olması son 250 milyon ildəki üç ən böyük kosmik təsirlə eyni vaxtda baş verib", - deyə alimlər bildiriblər.
Yeni məlumatlar sübut edib ki, fəlakətlərin səbəbi yalnız kosmosda deyil. Qurudakı və okeanlardakı səkkiz kütləvi yox olma bazalt püskürmələri ilə üst-üstə düşüb. Bu püskürmələr buz dövrləri, turşu yağışı, ozon tükənməsi və radiasiya səviyyəsinin artması ilə müşayiət olunmalı idi.

Every 27 million years, an event that causes the mass extinction of living things is repeated
Scientists at New York University in the United States have discovered that the mass extinction of animals on Earth, including amphibians, reptiles, mammals and birds, is cyclical.
This process occurs every 27 million years and coincides with global natural disasters.
Research shows that extinction in Earth's history is the result of large asteroid impacts and volcanic eruptions accompanied by large lava flows.
"Floods can occur over a period of 27 million years, with the collapse of large bodies that create basalt volcanism and the impulses of the Earth's internal activity, as well as the extinction of the orbit in the galaxy," said the authors of the study.
Thus, 66 million years ago, 70% of all life on the planet was destroyed by an asteroid impact. Later, paleontologists discovered that such mass extinctions were not accidental, but had a certain turnover.
The authors of the new scientific study examined the information about the mass extinction of terrestrial animals and came to the conclusion that it coincided with the extinction of ocean life.
They conducted new statistical analysis and estimated that these events covered a period of about 27.5 million years.
Mass extinction is not a single cycle event. The age of the collision craters created by asteroids and comets falling on the Earth's surface also corresponds to that time frame.
Astrophysicists have suggested that comets rain in the solar system every 26 to 30 million years, crash into planets, and cause mass extinctions.
"It is already known that three times the mass extinction of species on land and at sea occurred at the same time as the three largest cosmic impacts in the last 250 million years," the scientists said.
New data proves that the cause of disasters is not only in space. Eight mass extinctions on land and in the oceans coincided with basalt eruptions. These eruptions were to be accompanied by ice ages, acid rain, ozone depletion, and rising radiation levels.