Yanvarın 9-da Nizami Kino Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Fədakar” filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər.
İkihissəli bədii-sənədli film akademik Xoşbəxt Yusifzadənin “Ömrün illəri və izləri” kitabındakı həyat oçerkləri əsasında çəkilib.
Ssenari müəllifi Eldar İskəndərzadə olan bu ekran əsəri Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin sifarişi ilə “SOCAR-Media” İctimai Birliyi tərəfindən istehsal edilib.
Xəzər dənizində neft və qaz yataqlarının kəşfi və işlənməsində gərgin əmək sərf etmiş görkəmli neftçi-alim, akademik Xoşbəxt Yusifzadənin tərcümeyi-halı əslində Azərbaycanın neft epopeyası haqqında maraqlı hekayətdir. “Fədakar” filmində onun ömrünün maraqlı anları, həyat hekayələri xronoloji ardıcıllıqla təqdim edilir. Film əfsanəvi Neft Daşlarında, Bakı şəhərinin müxtəlif guşələrində, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında, Pirşağı və Buzovna qəsəbələrində lentə alınıb.
Filmdə görkəmli geoloq alimin neft sənayesinin inkişafına verdiyi töhfələr, yeni neft-qaz yataqlarının kəşf olunmasında xidmətləri bir daha diqqətə çatdırılıb.
Ekran əsərinin quruluşçu rejissoru Vasif Məmmədzadə, quruluşçu operatoru Rafiq Quliyev, məsləhətçisi Xalik Məmmədovdur.

9 января 2015 года в Кино-центре Низами состоялась церемония презентации фильма «Самоотверженный» («Федакар»), посвященного 85-летнему юбилею первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, академика Хошбахта Юсифзаде.
В мероприятии приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки и культуры.
Двухсерийный художественно-документальный фильм создан на основе книги Хошбахта Юсифзаде «Годы и следы жизни».
Экранное произведение, автором сценария которого является Эльдар Искендерзаде, произведено Общественным объединением «SOCAR-Media» по заказу Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (ГНКАР).
Биографию выдающегося ученого-нефтяника, академика Хошбахта Юсифзаде, вложившего большой труд в разведку и разработку нефтегазовых месторождений в Каспийском море, в действительности можно считать интересным рассказом о нефтяной эпопее Азербайджана.
В этом фильме показаны интересные моменты его жизни, которые представлены в хронологической последовательности.
Фильм снят на легендарных Нефтяных камнях, в Азербайджанской государственной нефтяной академии, а также в поселках Пиршаги и Бузовна.
Режиссером-постановщиком фильма является Васиф Мамедзаде, оператором-постановщиком – Рафиг Гулиев, а консультантом – Халик Мамедов.