Amerika Birləşmiş Ştatları Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsinin (NASA) mütəxəssisləri Mississippi ştatında Space Launch System (SLS) raket qurğusunun mühərriklərinin sınaqlarını keçiriblər.
NASA sınaq kompleksinin ərazisində xüsusi bir dəstəyə quraşdırılmış dörd mühərrik eyni vaxtda təxminən bir dəqiqə işləyib. Halbuki bunun təxminən 8 dəqiqə davam edəcəyi ehtimal olunurdu.
NASA-nın direktoru Cim Braydenstayn sınaqlardan sonra keçirilən mətbuat konfransında bildirib ki, hər şey plana uyğun getməsə də çox vacib məlumatlar əldə olunub.
SLS layihə meneceri Con Heniket mühərriki söndürmək üçün avtomatik sistemin işə salındığını bildirib.

NASA has tested a flight to the moon
Experts from the US National Aeronautics and Space Administration (NASA) have tested the engines of the Space Launch System (SLS) rocket launcher in Mississippi.
At the NASA test complex, four engines mounted on a special support worked for about a minute at a time. However, it was expected to last about 8 minutes.
NASA Director Jim Bridenstine told a news conference after the tests that although not everything went according to plan, very important information was obtained.
SLS project manager John Honeycutt said an automatic system had been put in place to shut down the engine.