Yanvarın 22-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin üzvləri, aparatın idarə və şöbə rəhbərləri iştirak ediblər.
İclasın gündəliyinə çıxarılan ilk məsələ - AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunda keçirilmiş yoxlamanın nəticələrilə bağlı çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Hüquq və kadrlar idarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 11 dekabr 2020-ci il tarixli qərarı ilə yaradılmış Komissiya tərəfindən Radiasiya Problemləri İnstitutunda 2018-2020-ci illər üzrə kadr, kargüzarlıq, maliyyə, əmək və icra intizamı, habelə elmi cihaz və avadanlıqların mövcud vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə 2021-ci ilin 7-12 yanvar tarixlərində yoxlama aparılıb. O, yoxlama zamanı bir sıra nöqsan və çatışmazlıqların aşkarlandığını söyləyib.
Diqqətə çatdırıb ki, Komissiya tərəfindən tərtib edilmiş yoxlama arayışı ətrafında müəssisənin rəhbərliyi və aidiyyatı şöbə müdirləri ilə müzakirələr aparılıb. Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov və institutun ümumi işlər üzrə direktor müavini Hökmən Mahmudov işlərində yol verdikləri ciddi nöqsanlara görə vəzifələrindən azad ediliblər. Oqtay Səmədovun Radiasiya Problemləri İnstitutunda rəhbərlik etdiyi laboratoriyada elmi fəaliyyətini davam etdirməsi qərara alınıb. Həmçinin müəssisənin bir sıra əməkdaşları barəsində əmək intizamı tədbirləri görülüb.
Tədbirdə müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Biofizika İnstitutunda keçirilmiş yoxlamanın nəticələri haqqında olub. Yoxlamanın nəticələrini təqdim edən hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev diqqətə çatdırıb ki, Biofizika İnstitutunda 2018-2020-ci illər üzrə kadr, kargüzarlıq, maliyyə, əmək və icra intizamı, habelə elmi cihaz və avadanlıqların mövcud vəziyyətinin öyrənilməsi məqsədilə 2021-ci ilin 15 və 18 yanvar tarixlərində yoxlama aparılıb. Yoxlama zamanı müəssisənin kadr və kargüzarlıq fəaliyyətində kiçik nöqsanlar aşkarlanıb. 2016-cı ildə yaradılan bu institutun fəaliyyətində heç bir maliyyə pozuntusunun olmadığını deyən Rasim Ağasiyev sənədlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun, düzgün tərtib edilməsi üçün müəssisə əməkdaşlarına qısa müddətli seminar təşkil olunduğunu bildirib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımova qeyd olunan nöqsanların aradan qaldırılması tapşırılıb.
İclasda AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçirilməsinə hazırlıq məsələsi də müzakirə olunub.
Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarılan növbəti məsələlər akademiyanın Nizamnaməsinə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi, dövlət büdcəsindən AMEA-ya ayrılan maliyyə vəsaitindən effektiv və səmərəli istifadə olunması və düzgün maliyyələşdirmə mexanizmlərinin tətbiqini özündə əks etdirən AMEA-nın 2021-ci il üçün dövlət büdcəsi ilə əlaqədar olub.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Akademik Arif Həşimovun Fizika İnstitutunun, akademik Əli Abbasovun isə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru vəzifələrinə təsdiq edilmələri haqqında qərarlar qəbul olunub. Bundan əlavə, fizika elmləri doktoru Anar Rüstəmov Fizika İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov isə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun icraçı direktoru vəzifələrinə təyin olunublar. Bildirilib ki, AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov öz ərizəsi ilə institutun direktoru vəzifəsindən azad edilib və onun AMEA prezidentinin müşaviri vəzifəsinə təyin olunması qərara alınıb.
Gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı müzakirələrdə akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Adil Qəribov, Rasim Əliquliyev, Əli Abbasov, Arif Həşimov, müxbir üzvlər - Oktay Qasımov, Oqtay Səmədov, Əminağa Sadıqov və başqaları çıxış ediblər.
Sonda çıxış edən akademik Ramiz Mehdiyev institutlarda keçirilən yoxlamalara münasibət bildirərək baş verən nöqsanların yolverilməz olduğunu, elmi-tədqiqat müəssisələrində tətbiqi və fundamental tədqiqatlara, həmçinin idarəçilik məsələlərinə ciddi diqqət yetirilməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Akademiyanın fəaliyyətinin bütün istiqamətlərdə dövlətin qarşıya qoyduğu vəzifələrin həllinə yönəldilməsinin və Azərbaycan elminin dünya elminə, o cümlədən elmi qurumların bir-birlərinə inteqrasiyasında fəal iştirakının təmin edilməsinin, hazırda Akademiyada yaradılan münbit mühitdən elmin inkişafı üçün istifadəsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Elmi nəticələr və onların tətbiqi, eləcə də fundamental elmlə tətbiqi elmin qarşılıqlı əlaqəsinin zəruriliyindən söz açan akademik Ramiz Mehdiyev elmi müəssisələrin yeni təyin olunmuş rəhbərlərinə öz elmi potensiallarından istifadə edərək rəhbərlik etdikləri institutları aparıcı elm müəssisələrinə çevirəcəklərinə və Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyası istiqamətində qarşıya qoyulan hədəflərə doğru uğurla irəliləyəcəklərinə əminliyini ifadə edib.

The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on January 22.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, members of the Presidium, heads of departments and divisions of the staff.
Speaking about the results of the inspection conducted at the Institute of Radiation Problems of ANAS, Rasim Agasiyev, Head of the Legal and Personnel Department of the Presidium of ANAS, said that it was established by the decision of the Presidium of ANAS dated December 11, 2020. The commission conducted an inspection at the Institute of Radiation Problems on January 7-12, 2021 to study the current state of personnel, clerical, financial, labor and executive discipline, as well as scientific devices and equipment for 2018-2020. He said that the inspection revealed a number of shortcomings and deficiencies.
He noted that discussions were held with the management of the enterprise and heads of relevant departments on the inspection report prepared by the Commission. Taking into account the above-mentioned, the director of the Institute of Radiation Problems, corresponding member of ANAS Ogtay Samadov and the deputy director on general affairs of the institute Hokman Mahmudov were dismissed for serious shortcomings in their work. It was decided to continue his scientific activity in the laboratory headed by Ogtay Samadov at the Institute of Radiation Problems. Also, labor discipline measures were taken against a number of employees of the enterprise.
The next issue discussed at the event was the results of the inspection conducted at the Institute of Biophysics of ANAS. Presenting the results of the inspection, Rasim Agasiyev, Doctor of Philosophy in Law, noted that in order to study the current state of personnel, clerical, financial, labor and executive discipline, as well as scientific devices and equipment at the Institute of Biophysics for 2018-2020. The inspection was carried out in January. The inspection revealed minor shortcomings in the personnel and clerical activities of the enterprise. Rasim Agasiyev said that there were no financial violations in the activities of the institute, which was established in 2016. He said a short-term seminar was organized for employees to prepare documents in accordance with the law.
The Presidium instructed the director of the enterprise, corresponding member of ANAS Oktay Gasimov to eliminate the mentioned shortcomings.
The issue of preparation for the General Meeting of ANAS was also discussed at the meeting.
The next issues discussed by the Presidium were related to the amendments and additions to the Charter of the Academy, the effective and efficient use of funds allocated from the state budget to ANAS and the application of proper financing mechanisms to the state budget of ANAS for 2021.
A number of personnel issues were also considered at the meeting. Decisions were made to approve academician Arif Hashimov as director general of the Institute of Physics and academician Ali Abbasov as director general of the Institute of Control Systems. In addition, Doctor of Physical Sciences Anar Rustamov was appointed Executive Director of the Institute of Physics, and corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov was appointed Executive Director of the Institute of Control Systems. It was noted that the director of the Institute of History named after Abbasgulu Aga Bakikhanov of ANAS, academician Yagub Mahmudov was dismissed from the post of director of the institute with his application and it was decided to appoint him to the post of adviser to the President of ANAS.
Academicians Dilgam Tagiyev, Adil Garibov, Rasim Alguliyev, Ali Abbasov, Arif Hashimov, corresponding members Oktay Gasimov, Ogtay Samadov, Aminaga Sadigov and others spoke at the discussions on the issues on the agenda.
Speaking at the end, academician Ramiz Mehdiyev commented on the inspections carried out in the institutes, emphasizing the inadmissibility of the shortcomings, the importance of serious attention to applied and fundamental research in research institutions, as well as management issues. He stressed the importance of focusing the Academy's activities on solving the tasks set by the state in all directions and ensuring the active participation of Azerbaijani science in world science, including the integration of scientific institutions, and using the fertile environment created for the development of science. Academician Ramiz Mehdiyev expressed confidence that the newly appointed heads of scientific institutions will use their scientific potential to turn their institutes into leading scientific institutions and successfully move towards the goals of integrating Azerbaijani science into the world.