AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Öncə ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov 20 Yanvar faciəsinin səbəbləri, sovet imperiyasına rəhbərlik edən şəxslərin Azərbaycan xalqına qarşı məkrli siyasəti, xalqımızın düçar olduğu faciənin ağır nəticələrindən danışıb, hadisəyə siyasi-hüquqi qiymət verilməsində, şəhidlərin adının əbədiləşdirilməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən bəhs edib.
Sonra institutun Həmkarlar təşkilatının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hamlet Sadıqov 20 Yanvar gününün müasir tariximizdə xalqımızın azadlıq və qəhrəmanlıq salnaməsinin ən parlaq səhifələrindən biri kimi böyük əhəmiyyət daşıdığını, gələcək nəsillər üçün əsl qəhrəmanlıq örnəyi olduğunu bildirib. Faciə qurbanlarının qəhrəmanlığının heç vaxt unudulmayacağı, şəhidlərin əziz xatirəsinin daim uca tutulacağı vurğulayıb.
Tədbirdə biologiya üzrə elmlər doktoru Ramiz Əliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Qədir QasımovƏkbər Kərimov və başqaları çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin canlı şahidləri kimi həmin gecə baş verən hadisələri tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıblar.

В Институте генетических ресурсов НАНА состоялось мероприятие, посвященное 25-й годовщине трагедии 20 Января.
Сначала минутой молчания была почтена память шехидов 20 Января.
На мероприятии выступил директор института, член-корреспондент НАНАЗейнал Акперов, который рассказал о причинах трагедии 20 Января, коварной политике руководства советской империи против азербайджанского народа, последствиях этого кровавого события, об исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в придании этому событию политико-правовой оценки и увековечении памяти жертв трагедии.
Затем выступил председатель профсоюза института, доктор философии по биологии Гамлет Садыгов, который отметил, что эти события вошли в летопись героической борьбы нашего народа за свободу и независимость.
Было отмечено, что в памяти азербайджанского народа будет вечно храниться доблесть и отвага мужественных сынов Родины, павших жертвами этой трагедии.
В ходе мероприятия выступили являющиеся живыми свидетелями трагедии 20 Января доктор биологических наук Рамиз Алиев, доктора философии по биологии Гадир Гасымов и Акпер Керимов, которые поделились незабываемыми воспоминаниями о кровавых событиях, произошедших в эту ночь.
В заключение участники мероприятия посмотрели документальный фильм, повествующий о трагедии 20 Января.