AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümü ilə bağlı mərasim keçirilib.
Tədbirdə institutun direktorunun elmi işlər üzrə müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov 1990-cı il 20 Yanvar gününün xalqımızın azadlığı uğrunda çarpışanların tarixi olduğunu söyləyib. Bildirilib ki, o qanlı gündən 25 il keçməsinə baxmayaraq, şəhid olanlar yaddaşlarda silinməz iz buraxıblar. Onların mübarizliyi bugünkü gəncliyimiz üçün örnəkdir. O illərin qaranlıq səhifələri zaman keçdikcə aydınlaşır. Yüz illərdir ki, erməni hiyləgərliyi, xəyanəti xalqımız üçün böyük bəlaya çevrilib. Elm adamları, ziyalılar daim xalqın önündə olmalı, erməni vandalizmini dünya ictimaiyyətinə çatdırmalıdırlar. 20 Yanvar faciəsi son dövrlərin ən qanlı hadisələrindən biridir. Lakin bu gün həm də xalqımızın qan yaddaşında şərəfli mübarizə günüdür.
İnstitutun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli 20 Yanvar faciəsinin dünyaya çatdırılmasında xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan söz açıb.

В Институте рукописей НАНА состоялось мероприятие, посвященное 25-й годовщине трагедии 20 Января
На мероприятии заместитель директора по научной работе института, доктор филологических наук Паша Керимов, отметил, что, несмотря на то что со дня кровавых событий 20 Января прошло 25 лет, героизм и отвага шехидов сохранилось в памяти нашего народа. С течением времени проливается свет на темные страницы истории. Подвиги и героизм отважных сынов Родины служат примером для нынешнего поколения. Было отмечено, что деятели науки и представители интеллигенции должны вести активную деятельность по доведению исторических реалий до мировой общественности.
20 Января является одним из самых кровавых событий XX века.
Заместитель директора института, доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли отметила, что общенациональному лидеру Гейдару Алиеву принадлежат большие заслуги в доведение до мировой общественности реалий о 20 Январе.