AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 25-ci ildönümü ilə bağlı mərasim keçirilib.
Tədbirdə institutun direktorunun elmi işlər üzrə müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov 1990-cı il 20 Yanvar gününün xalqımızın azadlığı uğrunda çarpışanların tarixi olduğunu söyləyib. Bildirilib ki, o qanlı gündən 25 il keçməsinə baxmayaraq, şəhid olanlar yaddaşlarda silinməz iz buraxıblar. Onların mübarizliyi bugünkü gəncliyimiz üçün örnəkdir. O illərin qaranlıq səhifələri zaman keçdikcə aydınlaşır. Yüz illərdir ki, erməni hiyləgərliyi, xəyanəti xalqımız üçün böyük bəlaya çevrilib. Elm adamları, ziyalılar daim xalqın önündə olmalı, erməni vandalizmini dünya ictimaiyyətinə çatdırmalıdırlar. 20 Yanvar faciəsi son dövrlərin ən qanlı hadisələrindən biridir. Lakin bu gün həm də xalqımızın qan yaddaşında şərəfli mübarizə günüdür.
İnstitutun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli 20 Yanvar faciəsinin dünyaya çatdırılmasında xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan söz açıb.

ANAS Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli held event on the 25th anniversary of 20 January tragedy. Although 25 years have passed since that bloody event, martyrs released an indelible mark in the memory. They have become a role model for today's youth. It is clear that for centuries, the Armenian cunning, treachery has become a nightmare for people. Scientists, intellectuals should always be at the forefront of the public, and inform the international community about the Armenian vandalism. January 20 is one of the bloodiest events in recent times, as well as glorious fighting day of our people, said deputy director of the institute for scientific affairs, Dr. Philology Pasha Karimov
Deputy Director of the institute Dr. Philology Aybeniz Aliyeva-Kangarli spoke about exceptional merits of national leader Heydar Aliyev who living in Moscow at that time, in delivering 20 January truths to the world.