Abdulla Şaiq: Hər millətin tərəqqisi və fəaliyyətinin başlıca amili elm və əxlaqdır
Fevralın sonu iki əlamətdar günə təsadüf edir. Ayın 21-də Beynəlxalq Ana Dili Günü qeyd olunur, 24-də isə görkəmli Azərbaycan şairi, yazıçısı, dramaturqu, tanınmış publisist, pedaqoq, maarifçi, tərcüməçi, milli uşaq ədəbiyyatının banilərindən biri Abdulla Şaiqin anadan olmasından 140 il ötür. Bu iki hadisəylə əlaqədar biz ədibin nəvəsi, Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyinin direktoru, AMEA Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Əməkdar mədəniyyət işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ülkər Talıbzadə ilə söhbət etdik.
- Ülkər xanım, atanız akademik Kamal Talıbzadə, babanız Abdulla Şaiq, ulu babanız Axund Mustafa Talıbzadə, babanızın qardaşı Yusif Ziya dövrlərinin tanınmış, qabaqcıl şəxsiyyətlərindən olublar. Talıbzadələr nəslinin şəcərəsindən danışsaq yerinə düşər.
- Adbulla Şaiq 1881-ci il fevralın 24-də Tiflisdə anadan olub. Onun nəsli çox dərin köklərə malikdir. Qədim Borçalı mahalında bu nəsil “Axund uşaqları” adı ilə məşhur idi. A.Şaiqin Borçalı mahalının Şəmsəddin sultanlığında yaşayan ulu babası Mustafa kişi XVII əsrin ortalarında 4 oğlu ilə birlikdə həmin mahalın Sarvan kəndinə köçüb. Dini təhsili olan, ədəbiyyatla maraqlanan oğlanlarını Tiflisə yaxın bir yerə köçürməkdə məqsəd onların təhsillərini davam etdirmək idi.
Şaiqin babası xəttat Süleyman Talıb oğlu dövrünün tanınmış din xadimlərindən olub. Açıq fikirli din xadimi və maarifçi olan atası Axund Mustafa Talıbzadə Zaqafqaziya Ruhani İdarəsində Əlibəy Hüseynzadənin babası, Şeyxülislam Molla Əhməd Səlyaninin müavini idi. O, həmçinin Ruhani idarəsinin nəzdində olan “Rüşdiyyə məktəbində” dərs deyib, dərsliklərin yazılmasında yaxından iştirak edib. Şaiq xatirələrində atası ilə bağlı yazır: “Atamın ruhani olmasına baxmayaraq, o öz təbiəti etibarı ilə daha çox müəllimə bənzəyirdi. O, məhdud fikirli, mütəəssib, zaman və mühitini düşünməyən ruhanilərdən deyildi. Vəzifəsinə sadiq, haqqı və doğruluğu sevən, zamanın maarifçi şəxslərindən idi... Bütün Tiflis camaatı onu sevirdi...”
Şaiqin böyük qardaşı Axund Yusif Ziya Talıbzadə XX əsrin əvvəllərində türkçülük, islamçılıq və azərbaycançılığın ideoloqlarından biri, publisist, maarifçi, dramaturq, hərbi və siyasi xadim olub. Əgər fikir verdinizsə bu soyun, demək olar ki, bütün nümayəndələri maarifçi olublar, maarifçilik, müəllimlik onların qanlarında idi.
- Bilirəm ki, Abdulla Şaiqin təhsil almasında və gələcəkdə müəllim kimi iş fəaliyyətinə başlamasında Nəriman Nərimanovun rolu böyükdür. Biraz Talıbzadələr ailəsinin Nəriman Nərimanovla münasibətlərindən söhbət edərdik.
- A.Şaiq öz həyatını “Xatirələri”ndə elə gözəl qələmə alıb ki, mən sizin bütün suallarınıza onun öz sözlərilə cavab vermək istəyirəm: “Mən hələ kiçik ikən Nəriman Nərimanov Qori seminariyasını qurtarıb Tiflisə qayıtdığı zaman atam ilə görüşə gəlmişdi. Lakin kiçik olduğumdan sonralar onun siması hafizəmdən silinmişdi. Ailə dostluğumuz olduğuna görə Bakıya köçdükdən sonra anam ilə Nərimanı görməyə getdim.”
A.Şaiq 1901-ci ildə Bakıya gəlir və burada müəllimlik hüququ almaq üçün imtahana hazırlaşır. Gənc Abdullanın müəllimlik arzusunda olduğunu görən N.Nərimanov ona bu işdə köməklik edir. O, xalq komissarı M.Aqanoviçə xahiş məktubu ilə müraciət edib, A.Şaiqin müəllimlik hüququ alması üçün imtahana buraxılmasına icazə istəyir. A.Şaiq imperator III Aleksandr adına Birinci Bakı kişi gimnaziyasında N.Nərimanovun iştirak etdiyi komissiya qarşısında əla qiymətlə imtahan verərək orta məktəbdə Azərbaycan dili müəllimi olmaq hüququ qazanır və sentyabr ayından etibarən 6 sinifli şəhər məktəbinə ehtiyat müəllimi təyin olunur.
- Abdulla Şaiq şair, yazıçı, publisist, dramaturq kimi ədəbiyyatımızda öz dəsti-xətti ilə seçilən ədiblərimizdəndir. Həmçinin Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının inkişafı, Uşaq teatrının yaranması da Şaiqin adıyla bağlıdır. Necə düşünürsünüz, bu gün ölkəmizdə uşaq ədəbiyyatı sahəsində inkişaf yetərincədirmi?
- Abdulla Şaiqin uşaq əsərləri artıq 100 ildən çoxdur ki, bizim körpə balaların dilindən düşmür. Ən kiçik balalarımızın əzbərlədiyi ilk şeir nümunələri onun qələminə məxsusdur. Uşaqların bütün yaş dövrlərinə məxsus şeir və hekayələri, povestləri, dram əsərləri indiyədək dillər əzbəridir. A.Şaiq, A.Səhhət, M.Ə.Sabir və digər klassiklərimizin uşaq əsərləri dillərinin saflığı, məzmunları ilə uşaqları özlərinə cəlb edirlər. Həm də mənə elə gəlir ki, Şaiqin uşaq əsərlərinin sevilməsinin bir səbəbi də ondadır ki, o bu əsərləri bir pedaqoq kimi, uzun illər uşaqlarla işləyən, onların psixologiyasına dərindən bələd olan bir insan kimi yazıb. Ona görə uşaqlar onun şeirlərini əzbərləyəndə çətinlik çəkmirlər. Məncə indi yazılan uşaq əsərləri həm dil cəhətdən, həm də bədii xüsusiyyətləri baxımından fərqlidirlər.
- Günümüzün reallıqlarını nəzərə alaraq qeyd etmək istəyirəm ki, ölkəmizin böyük maarifçi nəslinə ehtiyacı var. Buna görə də müsahibəmizdə Abdulla Şaiqin maarifçilik fəaliyyətinə geniş yer ayırmaq istərdim. İlk öncə ədibin müəllifi və həmmüəllifi olduğu dərsliklər haqqında danışaq. Düşünürəm ki, Azərbaycan dilində yazılan bu dərsliklər həm gənc nəslin yetişməsində, həm də ana dilimizin inkişafında böyük rol oynayıb.
- Şaiq gənc yaşlarından yazıçılığa – şeirə, qəzələ çox böyük həvəs göstərib, rus dilindən tərcümələr edib. Hələ Xorasanda oxuyarkən qəzəllər yazıb. Hazırda Şaiqin iki qəzəl dəftəri muzeyimizin Əsas fondunda qorunur. Lakin onun həyatının əsasını müəllimlik fəaliyyəti təşkil edirdi. XX əsrin əvvəllərində ana dilində yazılan proqram və dərslik sahəsində dərin boşluqlar vardı. 1906, 1907-ci illərdə müəllimlərin Bakıda keçirilən birinci və ikinci qurultaylarında proqram komissiyası təsis edilir. Abdulla Şaiq proqram komissiyasının üzvlərindən biri kimi proqram və dərsliklərin hazırlanması ilə məşğul olur. 1907-ci ildə A.Şaiq M.Mahmudbəyzadə, S.Əbdürrəhmanzadə, S.Axundzadə ilə birlikdə “Uşaq çeşməyi”, 1908-ci ildə yenə də həmin müəlliflərlə birlikdə “İkinci il”, 1910-cu ildə “Uşaq gözlüyü”, 1910-cu ildə özünün fars dilində hazır etdiyi “Gülşəni-ədəbiyyat” və 1912-ci ildə Azərbaycan dilində “Gülzar” kimi dərslikləri nəşr etdirir. Daha sonra ədib “Uşaq gözlüyü” (1915), “Türk çələngi” (1919), “Milli qiraət kitabı” (1922), “Qiraət kitabı” (1924), “Türk dilinin qrameri” və başqa dərslikləri də hazırlayır. Milli təfəkkürlü gələcək nəsil yetişdirmək naminə Abdulla Şaiq dərsliklər üçün yeni-yeni əsərlər yazır, Şərq və Avropa müəlliflərindən tərcümələr edir, milli ədəbiyyat tarixini araşdırır, şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələrini tədqiq və təhlil edir, Azərbaycan dilinin qrammatikasına, ədəbiyyat nəzəriyyəsinə dair dərsliklər tərtib edir. Hazırda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Arzu Hacıyeva Şaiqin “Türk çələngi” dərsliyini transfoneliterasiya edərək nəşrə hazırlayır. Abdulla Şaiqin şəxsi kitabxanasına məxsus olan həmin dərslik muzeyimizin fondunda qorunur. Fürsətdən istifadə edib demək istərdim ki, Şaiqin çox zəngin kitabxanası var idi. Ədib o kitabxanası haqqında da “Xatirələrim”də danışır. Onun kitabxanasına məxsus nadir kitablar fondumuzun ən qiymətli eksponatlarıdır.
- Məlumdur ki, “Mən yazıçılığımdan daha çox müəllimliyimlə fəxr edirəm” deyən Abdulla Şaiq bir neçə tədris ocağında pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub. 1918-ci ildə isə müstəqillik qazanmış Azərbaycanda Şaiq Nümunə Məktəbinin əsası qoyulub. Belə bir fikir də rastıma çıxıb ki, “milli təhsil elə bu nümunə məktəbindən başlayır”. Yaxşı olardı ki, məktəbin yaranması və fəaliyyətindən danışaq.
- 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti məktəblərin milliləşdirilməsi haqqında dekret verib. İlk dəfə olaraq ana dili bərabərhüquqlu dil elan edilib və azərbaycanlılar öz ana dilində oxumaq hüququna malik olublar. Həmin il Abdulla Şaiq dərs dediyi Bakı realnı məktəbində rəhbəri olduğu öz sinfini milliləşdirib, bütün fənləri rus dilində keçilən sinifdə dərslərin türk dilində tədris edilməsinə nail olub. Bu tədris o zaman çox böyük zəhmətin, vətəndaş mövqeyinin hesabına başa gəlib. Nəzərə almaq lazımdır ki, Şaiq Nümunə Məktəbi o dövrdə milliləşdirilmiş ilk Azərbaycan məktəbi idi. Şagirdlər və onların valideynləri ilə bir-bir, ayrılıqda görüşərək, danışaraq Şaiq onlardan övladlarının türk dilində oxumağa razılıqlarını alıb. O dövrdə bu arzunu həyata keçirmək son dərəcə çətin, ağır idi. Lakin Şaiq nüfuzu və ardıcıl, fasiləsiz əməyi sayəsində rəhbəri olduğu sinfi türkləşdirməyə, milliləşdirməyə nail olub, bununla Azərbaycanda ilk orta milli təhsilin əsasını qoyub. Bu təhsil mərkəzinin əsasında Şaiq Nümunə Məktəbi yaranıb. Maraqlıdır ki, məktəbi müəllimlər, tələbələr və valideynlər özləri Şaiq Nümunə Məktəbi adlandırıblar.
Bütün proqramı, məramı, missiyası ilə türkçülüyü təbliğ edən Şaiq Nümunə Məktəbi Azərbaycanda milli kadr yetişdirilməsi sahəsində müstəsna işlər görüb. Elm, mədəniyyət, ədəbiyyat sahəsində xüsusi yeri və xidmətləri olan onlarla ziyalı Şaiq məktəbinin yetirmələridir.
- Abdulla Şaiqin çox məşhur tələbələri olub: Ruhulla Axundov, Tağı Şahbazi Simurq, Mikayıl Müşfiq, Cəfər Cabbarlı, Əfrasiyab və Şəmsi Bədəlbəylilər, Mehdi Hüseyn, Məmməd Arif, maestro Niyazi, Həmid Araslı, Süleyman Rüstəm, Mirzə İbrahimov, Yusif Məmmədəliyev, Mikayıl Rzaquluzadə, Mirvarid Dilbazi və başqaları. Tələbələrinə aid əşyalar, sənədlər ədibin mənzil-muzeyində də qorunur. Necə idi tələbələri ilə münasibətləri? Bir çoxları sonradan repressiyaların qurbanı olub. Təbii ki, bu hadisələr Şaiqə təsir etməyə bilməzdi...
- Şaiq tələbələrini ata məhəbbəti ilə sevirdi. Bu haqda onun tələbələrinin xatirələrindən, ədibin öz xatirələrindən dolğun məlumat ala bilirik. Kamal müəllim muzeyə gələn qonaqlara bununla bağlı bir xatirə danışardı: 1923-cü ildə Şaiq Nümunə Məktəbinin şagird və müəllimləri Abdulla Şaiqin ədəbi-pedaqoji fəaliyyətinin 20-ci ildönümünə həsr olunmuş xatirə gecəsi keçirib, təntənəli gecənin materiallarını ayrıca kitab halında nəşr etdiriblər. Şaiq gecəsində Nümunə Məktəbi haqqında xatirə söyləyən, onun milli mövqeyini qiymətləndirən tələbələrin demək olar ki, hamısı ədibin 1918-ci ildə milliləşdirdiyi sinfin şagirdləri idi, ətrafında toplaşan türkçü, azərbaycanlı müəllimlər idi. Bu şagird və müəllimlər Şaiqin özünün müəllimliyinin, təhsil-tədris sahəsindəki xidmətlərinin şahidi olublar, çar Rusiyasının məmurları ilə necə ardıcıl mübarizə aparmasını əyani şəkildə müşahidə ediblər. Bu məktəbin, onu yaradan müəllim-vətəndaşın da əsl qiymətini onlar veriblər. Həmin gün keçmiş tələbələri sevimli müəllimlərini – Şaiqi mənzilindən (Yuxarı Dağlıq küçəsindən) indiki İqtisad Universitetinin binasında yerləşən Şaiq Nümunə Məktəbinə çiyinlərində aparıblar.
Repressiya qurbanları olan tələbələri – Ruhulla Axundovun, Tağı Şahbazinin, Mikayıl Müşfiqin ölümləri ədibə çox ağır təsir edib. O, onların hər birinin vaxtsız dünyadan köçmələri ilə bağlı hisslərini tələbələrinə həsr edilmiş əsərlərində ifadə edib: “Solmaz və sönməz” – Cəfər Cabbarlıya, “Gəlsin” – Ruhulla Axundova, “Şəklində” – Tağı Şahbaziyə və s.
- Məlumdur ki, görkəmli ədibin həyat və yaradıcılığına dair materiallar Abdulla Şaiqin Mənzil-Muzeyində qorunub saxlanılır. Direktoru olduğunuz muzeyin fəaliyyətindən söhbət etsək yaxşı olar. Bilirəm ki, muzeydə həm elmi tədqiqatlar aparılır, həm kütləvi tədbirlər keçirilir, həmçinin uşaqlar üçün ayrıca ekskursiya və tamaşalar təşkil olunur.
- Bizim muzey 1905-ci ildə inşa edilmiş binada yerləşir. Abdulla Şaiq anası və qardaşı ilə bu binadakı mənzilə 1916-cı ildə köçüb, bu mənzildə ailə qurub, dörd  övladı dünyaya gəlib – Altunsaç, Kamal, Gülbəniz və İldırım. Əfsuslar olsun ki, Altunsaç körpə ikən xəstələnərək vəfat edib. Ədib 1957-ci ilə qədər bu mənzildə yaşayıb, demək olar ki, bütün əsərlərini də bu mənzilin divarları arasında yazıb.
Abdulla Şaiqin Mənzil-Muzeyinin əsasını Şaiq irsinin davamçısı, tədqiqatçısı, təbliğatçısı, külliyyatlarının tərtibçisi, naşiri, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərindən biri, məşhur ədəbiyyatşünas, ədibin oğlu akademik Kamal Talıbzadə qoyub. Muzey 1991-ci ildə A.Şaiqin 110 illik yubileyi ərəfəsində yaradılıb. Kamal Talıbzadə doğulub boya-başa çatdığı mənzili “müqəddəs ocaq” adlandırırdı. Millətini, tarixini, sənətini, nəslini dərin məhəbbətlə sevən, onun hər bir nailiyyətini yüksək dəyərləndirən, xalqının milli mənəvi sərvətlərini gərgin elmi və icimai fəaliyyətilə yaşadan bu insan ata ocağında muzey yaradıb. Bir çox çətinliklərlə üzləşən Kamal müəllimin bacarığı, səyi və zəhməti nəticəsində zəngin kolleksiyaya malik olan bir mədəniyyət ocağı ərsəyə gəlib. Bu kolleksiyanın əsasını A.Şaiqə və onun ailəsinə məxsus xatirə əşyaları, kitablar, orijinal fotolar, əlyazmalar, sənədlər, incəsənət əsərləri və digər maraqlı eksponatlar təşkil edir.
Hazırda muzeyimizin Əsas fondunda 9000-ə yaxın muzey əşyası var. 4 otaqdan ibarət ekspozisiyamız hər zaman seyricilərin üzünə açıqdır. Bələdçi mətnlərimiz müxtəlif yaş qrupları üçün nəzərdə tutulub. Muzeydə fond, ekspozisiya işi ilə paralel daim elmi tədqiqatlar aparılır, fond materialları əsasında kitablar, toplular nəşr edilir. Kamal müəllim muzey yaranan gündən burada elmi yaradıcılığa böyük önəm verib və bu muzeyin elmi ocaq olduğunu dəfələrlə vurğulayıb. Əməkdaşlarımız Kamal Talıbzadənin rəhbərliyi altında muzeyin fondlarında qorunan kitab və əlyazmalar əsasında müxtəlif kitablar nəşr etdiriblər. Biz indi də iş prosesində Kamal müəllimin tövsiyyələrinə riayət edir, onun ənənələrini davam etdiririk.
Muzeyin fəaliyyət dairəsı genişdir. Burada müxtəlif yönlü tədbirlər keçirilir, səyyar sərgilər təşkil edilir, mühazirələr oxunur. Bütün bunlar vaxtaşırı televiziya, radio və mətbuatda işıqlandırılır. Muzeydə dəfələrlə A.Şaiqə, K.Talıbzadəyə, Azərbaycanın digər görkəmlı şəxsiyyətlərinə həsr edilmiş veriliş və filmlərin çəkılışı aparılıb. Hər il Beynəlxalq Muzeylər Günündə Abdulla Şaiqin “Tıq-tıq xanım”, “Tülkü həccə gedir”, “Yaxşı arxa”, “Şələquyruq” nağıllarının kukla tamaşalarını balaca qonaqlarımıza göstəririk. Tamaşalar muzeyin əməkdaşları tərəfindən hazırlanır və təqdim edilir.
2021-ci il bizim üçün ikiqat yubiley ilidir: həm Abdulla Şaiqin 140-illiyi, həm də Abdulla Şaiqin Mənzil-Muzeyinin 30 illiyidir. Ümid edirəm muzeyimiz üçün hazırladığınız Uşaq Muzey-Mərkəzi layihəsi bu il öz praktiki həllini tapar. Müəllifi olduğunuz bu layihənin əhəmiyyətini bir daha vurğulamaq istəyirəm, çünki yeni yaradılacaq mərkəzin başlıca məqsədi gələcək nəsillərə kitaba, ədəbiyyata sevgi aşılamaq, balaca seyricilərimizə yeni biliklər, bacarıqlar ötürmək, mədəni ailəvi istirahətin təşkilindən ibarət olacaq. Əyləncəvi və eyni zamanda maarifçilik funksiyasını özündə ehtiva edən bu mərkəz həm bilikli, bacarıqlı insan kapitalının yetişdirilməsində, həm də qeyri-neft sektorunun mühüm qolu olan turizm sahəsinin inkişafında böyük rol oynaya bilər.
- Çox sağ olun, Ülkər xanım. Abdulla Şaiqin Mənzil-Muzeyinin 30 illiyi münasibətilə bütün kollektivinizi təbrik edir, yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıram. Mümkünsə biraz ailəniz, ailə üzvlərinizin elmi və ictimai fəaliyyətindən danışardıq.
- Kamal Talıbzadə muzeyin əsasını qoyaraq ömrünün sonunadək (2006) muzeyin direktoru olub. Eyni zamanda o, bütün ömrünü AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda rəhbər vəzifələrdə çalışıb, gərgin elmi və elmi-təşkilati iş aparıb. Öz fəaliyyətilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə əvəzsiz töhfələr verib, Azərbaycanda ədəbi tənqid məktəbinin yaradıcılarından olub. Vəfatından sonra muzeydə Kamal müəllimə həsr edilmiş guşə yaradılıb.
Şaiqin sevimli gəlini, Kamal müəllimin ömür-gün yoldaşı Rəfiqə xanım müəllimə idi. O, Azərbaycan ədəbiyyatını, Azərbaycan dilinin sirrlərini şagird və tələbələrinə sevə-sevə öyrədirdi. Rəfiqə xanım Kamal müəllimin vəfatından sonra muzeyin direktoru kimi fəaliyyətə başlayıb. Bu müddətdə muzeyin bir sıra mühüm layihələri həyata keçirilib.
Qardaşım Şaiq fars filologiyası fakültəsini bitirib. Muzeyimizin böyük elmi işçisi olub, bir çox ərəb əlifbası ilə yazılmış əlyazmaları məhz o transfoneliterasiya edib. Əfsuslar olsun ki, uzun sürən xəstəlikdən sonra vaxtsız vəfat edib.
Mən ixtisasca musiqişünasam. Muzeyə məni atam, Kamal Talıbzadə gətirib. Əvvəl baş mühafiz, anamın vəfatından sonra isə direktor kimi fəaliyyət göstərirəm.
- Siz həmçinin AMEA İncəsənət və Memarlıq İnstitutunun Azərbaycan musiqisinin tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin əməkdaşısınız. Öz elmi tədqiqatlarınız haqqında məlumat verərdiniz.
- Öz işimdən danışanda mən hər zaman atamı xatırlayıram və xatırlatmaq istəyirəm. Dəfələrlə bu haqda danışmışam, bundan sonra da təkrar da olsa danışacağam. Məni həm Akademiyaya, həm də muzeyə atam gətirib. Hər iki işimdə atam mənə dəstək olub, yol göstərib, tövsiyələrini verib, mənə örnək olub.
Mən 40 ildən artıqdır ki, Azərbaycan musiqisinin tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsində, akademik Zemfira Səfərovanın rəhbərliyi altında çalışıram. İşlədiyim illər ərzində şöbənin bütün layihələrində yaxından iştirak etmişəm. Şöbənin hazırladığı “Azərbaycanın musiqi tarixi” beşcildliyinin “Azərbaycan xalq yaradıcılığı”, “Müslüm Maqomayevin həyat və yaradıcılığı”, “Hacı Xanməmmədovun həyat və yaradıcılığı”, “Azərbaycan bəstəkarlarının kantata-oratoriya və kamera-vokal yaradıcılığı” və digər bölümlərini işləmişəm, beşçildliyin materiallarının redaktəsində, nəşrə hazırlanmasında iştirak etmişəm. “Azərbaycan vokal sənətində musiqi ilə poeziyanın qarşılıqlı əlaqəsi” mövzusunda sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasını müdafiə etmişəm. Hazırda görkəmli musiqişünas Zemfira xanım Səfərovanın elmi yaradıcılığına həsr edilmiş kitab üzərində işləyirəm.
- Maraqlı müsahibəyə görə sizə təşəkkür edirəm, Ülkər xanım. Sizə gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.

Абдулла Шаиг: Основным фактором развития и деятельности каждого народа является наука и нравственность
22.02.2021 11:42
Конец февраля совпадает с двумя знаменательными событиями. 21-го числа отмечается Международный день родного языка, а 24-го февраля исполняется 140 лет со дня рождения великого азербайджанского поэта, писателя, драматурга, переводчика, известного публициста, педагога, просветителя, одного из основоположников национальной детской литературы Абдуллы Шаига. В связи с этим мы побеседовали с внучкой классика, директором Музея-квартиры Абдуллы Шаига, ведущим научным сотрудником Института архитектуры и искусств НАНА, Заслуженным работником культуры, доктором философии по искусствоведению, доцентом Улькер Талыбзаде.
- Здравствуйте, Улькер ханум. Спасибо, что уделили нам время. Ваш отец, академик Кямал Талыбзаде, дед Абдулла Шаиг, прадед Ахунд Мустафа Талыбзаде, брат вашего деда Юсиф Зия были известными, передовыми личностями своего времени. Хорошо было бы поговорить о генеалогии рода Талыбзаде.
- Я тоже благодарю вас за то, что вы готовите материал, посвященный личности Абдуллы Шаига накануне его 140-летия. А.Шаиг родился 24 февраля 1881 года в Тифлисе. Он происходит из древнего рода, представители которого были известны в Борчалинском уезде как «Дети ахунда». В середине XVII века прадед А.Шаига Мустафа киши, живший в Шамсаддинском султанате Борчалинского уезда, переехал в деревню Сарван поближе к Тифлису, чтобы его 4 сына, которые получили религиозное образование и интересовались литературой, смогли продолжить свое обучение.
Дед Шаига, каллиграф Сулейман Талыб оглы был одним из известных религиозных деятелей своего времени. Отец классика, прогрессивный религиозный деятель и просветитель Ахунд Мустафа Талыбзаде был заместителем деда Алибека Гусейнзаде Шейх-уль-ислама Моллы Ахмеда Сальяни в Духовном управлении мусульман Закавказья. Также он преподавал в «Школе Рушдийе» при Духовном управлении, принимал активное участие в написании учебников. В своих воспоминаниях Шаиг писал: «Несмотря на то, что мой отец был представителем духовенства, по своей природе он больше походил на педагога. Он не был из тех ограниченных, фанатичных представителей духовенства, которые не шли в ногу со временем. Он был верным своим обязательствам, любил справедливость и правдивость, был одним из просвещенных личностей своего времени… Все жители Тифлиса любили его…»
Старший брат Шаига Ахунд Юсиф Зия Талыбзаде был одним из идеологов тюркизма, мусульманства и азербайджанства, публицистом, просветителем, драматургом, военным и политическим деятелем начала ХХ века. Если вы обратили внимание, почти все представители этого рода были просветителями, просветительство было у них в крови.
- Я знаю, что в получении Абдуллой Шаигом образования и его последующей деятельности в качестве педагога большую роль сыграл Нариман Нариманов. Расскажите, пожалуйста, об отношениях семьи Талыбзаде с Нариманом Наримановым.
- В своих «Воспоминаниях» А.Шаиг настолько точно описывает свою жизнь, что я хочу ответить на все ваши вопросы его собственными словами: «Когда я был совсем маленьким, Нариман Нариманов, завершив свое обучение в Горийской семинарии и возвращаясь в Тифлис, пришел в гости к моему отцу. Однако впоследствии его лицо стерлось из моей памяти. Так как мы дружили семьями, после переезда в Баку мы с матерью отправились повидать Наримана».
В 1901 году А.Шаиг приезжает в Баку и готовится к экзамену для получения права заниматься педагогической деятельностью. Видя, что молодой Абдулла хочет стать педагогом, Н.Нариманов помогает ему в этом деле. Он направляет письмо народному комиссару М.Агановичу с просьбой допустить А.Шаига к экзамену для получения права заниматься педагогической деятельностью. Сдав на отлично экзамен перед комиссией в Первой бакинской мужской гимназии имени императора Александра III, членом которой был и Нариман Нариманов, Абдулла Шаиг получает право преподавать азербайджанский язык в средней школе и с сентября его назначают в городскую шестиклассную школу.
- Поэт, писатель, публицист, драматург Абдулла Шаиг является одним из наших видных литераторов. С именем Шаига также связано развитие детской литературы и создание детского театра. Как обстоят дела с развитием в области детской литературы сегодня?
- Вот уже более 100 лет произведения Абдуллы Шаига для детей не сходят с языка наших малышей. Первые стихотворения, которые самые маленькие дети заучивают наизусть, принадлежат перу классика. Шаиг является автором стихотворений и рассказов, повестей и драматических произведений, предназначенных для детей различных возрастных категорий. Произведения А.Шаига, А.Саххата, М.А.Сабира и других наших классиков для детей привлекают малышей своей певучестью слога, содержанием, чистотой языка. Мне кажется, еще одной причиной того, что произведения Шаига для детей любимы до сих пор, является то, что он создал их как педагог, долгие годы работающий с детьми и глубоко знающий их психологию. Поэтому, заучивая эти стихи наизусть, дети не испытывают трудностей. Думаю, произведения для детей, которые создаются сегодня, не соответствуют требованиям этого жанра ни по своему языковому стилю, ни по своим художественным особенностям.
- Учитывая реалии сегодняшнего дня, хочу отметить, что наша страна очень нуждается в плеяде просветителей. Поэтому большую часть нашего интервью мне хотелось бы выделить именно просветительской деятельности Абдуллы Шаига. Первым делом поговорим об учебниках, автором или соавтором которых является классик. Думаю, написанные на азербайджанском языке, эти учебники сыграли большую роль как в воспитании молодого поколения, так и в развитии родного языка.
- С юных лет Шаиг проявлял интерес к поэзии, занимался переводами с русского языка. Еще во время учебы в Хорасане он писал газели. В настоящее время в Основном фонде музея хранятся две тетради газелей Шаига. Однако основу его жизни составляла педагогическая деятельность. В начале ХХ века чувствовалась острая нехватка в программах и учебниках на родном языке. На первом и втором съездах учителей, которые прошли в Баку в 1906 и 1907 гг., была учреждена программная комиссия. Будучи в составе этой комиссии, Абдулла Шаиг занимался подготовкой программ и учебников. В 1907 году А.Шаиг вместе с М.Махмудбейзаде, С.Абдуррахманзаде, С.Ахундзаде написал учебник «Ушаг чешмяйи» («Детские очки»), в 1908 году – с этими же соавторами – учебники «Икинджи ил» («Второй год»), в 1910 году – «Ушаг гёзлюю» («Детские очки»), в том же году издал свой учебник на персидским языке «Гюльшяни-эдебийат» («Цветник литературы»), в 1912 году – «Гюльзар» (на азербайджанском языке). Позже классик подготовил учебники «Ушаг гёзлюю» («Детские очки», 1915), «Тюрк чялянги» («Тюркский букет», 1919), «Милли гираэт китабы» («Национальная книга для чтения», 1922), «Гираэт китабы» («Книга для чтения», 1924), «Тюрк дилинин грамери» («Грамер тюрского языка») и т.д. Чтобы взрастить поколение с национальным мышлением, Абдулла Шаиг пишет для учебников новые произведения, делает переводы произведений восточных и европейских авторов, исследует историю национальной литературы, изучает и анализирует образцы устной народной литературы, составляет учебники по грамматике азербайджанского языка и теории литературы. В настоящее время доктор философии по филологии, ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА Арзу Гаджиева осуществляет трансфонелитерацию учебника «Тюрк чялянги» и готовит его к печати. Тот учебник из личной библиотеки Абдуллы Шаига хранится в фонде музея. Пользуясь случаем, хочу отметить, что у Шаига была очень богатая библиотека, о которой он пишет и в своих «Воспоминаниях». Редкие книги из библиотеки классика являются ценнейшими экспонатами фонда.
- Известно, что Абдулла Шаиг, который отмечал, что «больше гордится своей педагогической деятельностью, нежели писательской», преподавал в нескольких учебных заведениях. В 1918 году в завоевавшем независимость Азербайджане была заложена основа Образцовой школы Шаига. Я даже прочитала такую мысль, что «национальное образование начинается именно с этой образцовой школы». Хорошо было бы побеседовать о создании и деятельности школы.
- В 1918 году был подписан Декрет о национализации школ в Азербайджанской демократической Республике. Впервые родной язык был объявлен равноправным языком, азербайджанцы получили право учиться на родном языке. В том же году Абдулла Шаиг национализировал класс, в котором преподавал в Бакинской реальной школе, добился, что все предметы, которые до этого преподавались на русском языке, после этого проводились на тюркском. В то время это обучение стало возможным благодаря большому труду и гражданской позиции. Следует учесть, что Образцовая школа Шаига была первой азербайджанской школой, национализированной в тот период. Чтобы получить их согласие учиться на тюркском языке, Шаиг встретился и поговорил с учениками и их родителями по-отдельности. В те годы исполнить эту мечту было очень трудно. Однако благодаря своему авторитету и непрерывному, кропотливому труду Шаиг добился тюркизации, национализации своего класса, тем самым заложив основу первого среднего национального образования в Азербайджане. На основе этого образовательного центра была создана Образцовая школа Шаига. Интересно то, что Образцовой школой Шаига назвали эту школу сами педагоги, ученики и их родители.
Образцовая школа Шаига, вся программа, цель, миссия которой пропагандировала тюркизм,  внесла исключительный вклад в подготовку национальных кадров в Азербайджане. Десятки представителей интеллигенции, которые внесли значимый вклад в сферу науки, культуры и литературы, являются воспитанниками школы Шаига.
- Учениками Абдуллы Шаига были многие известные личности: Рухулла Ахундов, Таги Шахбази Симург, Микаил Мушфиг, Джафар Джаббарлы, Афрасияб и Шамси Бадалбейли, Мехти Гусейн, Мамед Ариф, маэстро Ниязи, Гамид Араслы, Сулейман Рустам, Мирза Ибрагимов, Юсиф Мамедалиев, Микаил Рзагулузаде, Мирварид Дильбази и другие. Предметы и документы, принадлежащие его ученикам, хранятся и в музее-квартире классика. Какими были его взаимоотношения с учениками? Многие из них впоследствии стали жертвами репрессий. Конечно, эти события не могли не оказать влияния на Шаига….
- Шаиг любил своих учеников отеческой любовью. Об этом мы узнаем из воспоминаний классика и воспоминаний его учеников. Посетителям музея Камал муаллим рассказывал одну историю: в 1923 году ученики и учителя Образцовой школы Шаига провели вечер, посвященный 20-летию литературно-педагогической деятельности Абдуллы Шаига, и издали материалы торжественного мероприятия в виде отдельной книги. Почти все студенты, которые выступали и делились своими воспоминаниями на вечере Шаига, были учениками национализированного в 1918 году класса, а также педагогами, придерживающимися позиций тюркизма и азербайджанства. Эти педагоги и ученики были свидетелями педагогической деятельности Шаига, его вклада в учебно-образовательный процесс, продолжительной борьбы с чиновниками царской России. И настоящую оценку этой школе и деятельности создавшего ее педагога-гражданина дали именно они. В тот день бывшие ученики несли своего любимого учителя от его дома (на Верхней Нагорной улице) до Образцовой школы Шаига (ныне – здание Экономического университета) на плечах.
Смерть его учеников, ставших жертвами репрессий, – Рухуллы Ахундова, Таги Шахбази, Микаила Мушфига – тяжело отразилась на Шаиге. Свои чувства в связи с их безвременной кончиной классик выразил в произведениях, посвященных ученикам: «Солмаз вя сёнмяз» – Джафару Джаббарлы, «Гялсин» – Рухулле Ахундову, «Шяклиндя» – Таги Шахбази и т.д.
- Известно, что материалы о жизни и творчестве выдающегося классика хранятся в Музее-квартире Абдуллы Шаига. Расскажите, пожалуйста, о деятельности руководимого вами музея. Знаю, что в музее ведутся научные исследования, проводятся массовые мероприятия, а также организовываются отдельные экскурсии и спектакли для детей.
- Наш музей расположен в здании, построенном в 1905 году. Абдулла Шаиг переехал в эту квартиру вместе с матерью и братом в 1916 году, создал семью, здесь родились его дети – Алтунсач, Камал, Гюльбяниз и Ильдырым. К сожалению, Алтунсач заболела в детстве и умерла. Классик жил в этой квартире до 1957 года, почти все свои произведения он написал в стенах этого дома.
Основоположником Музея-квартиры Абдуллы Шаига является продолжатель традиций классика, исследователь и пропагандист наследия Шаига, составитель и издатель сборников его произведений, один из известных личностей Азербайджана, выдающийся литературовед, сын классика академик Камал Талыбзаде. Музей был создан в 1991 году накануне 110-летнего юбилея А.Шаига. Квартиру, в которой он родился и вырос, Камал Талыбзаде называл «священным очагом». Этот человек, горячо любящий свой народ, его историю, культуру, свой род, высоко ценящий каждое его достижение, увековечивший национально-духовные богатства своего народа в ходе напряженной научной и общественной деятельности, создал в отчем доме музей. Благодаря умению, стараниям и труду Камал муаллима, столкнувшегося со многими трудностями, возник очаг культуры, обладающий богатейшей коллекцией. Основу этой коллекции составляют принадлежащие А.Шаигу и его семье мемориальные предметы, книги, оригинальные фотографии, рукописи, документы, произведения искусства и другие интересные экспонаты.
В настоящее время в Основном фонде музея хранятся около 9000 музейных предметов. Экспозиция, состоящая из 4-х комнат, всегда открыта для посетителей. Экскурсии рассчитаны на разные возрастные группы. Наряду с фондовой и экспозиционной работой в музее постоянно ведутся научные исследования, на основе фондовых материалов издаются книги и сборники. С самого начала создания музея Камал муаллим придавал научной работе большое значение и неоднократно подчеркивал, что музей является научным учреждением. Под руководством Камала Талыбзаде наши сотрудники издали на основе хранящихся в фондах книг и рукописей различные книги. И сегодня в процессе работы мы чтим рекомендации Камал муаллима и продолжаем заложенные им традиции.
У музея широкая сфера деятельности. Здесь проводятся различные мероприятия, организуются передвижные выставки, читаются лекции. Все это периодически освещается в теле- и радиопередачах и печати. Также в музее неоднократно проводились съемки передач и фильмов, посвященных А.Шаигу, К.Талыбзаде и другим выдающимся личностям Азербайджана. Ежегодно в Международный день музеев для наших маленьких посетителей сотрудниками музея организовываются кукольные представления по мотивам сказок Абдуллы Шаига «Тыг-Тыг ханум», «Лиса идет в хадж», «Хороший друг», «Шялягуйруг».
2021 год является для нас дважды юбилейным: наряду со 140-летием Абдуллы Шаиога свое 30-летие отмечает и Музей-квартира классика. Надеюсь, что в этом году свое практическое решение найдет проект Детского музейного центра, который вы подготовили для нашего музея. Хочу еще раз подчеркнуть значимость вашего проекта, ведь основная цель создаваемого центра будет заключаться в воспитании у будущих поколений любви к книге и литературе, передаче им новых знаний и навыков, организации культурного семейного отдыха. Этот центр, объединяющий в себе развлекательные  и просветительские функции, может сыграть большую роль как в подготовке человеческого капитала, обладающего широкими знаниями и способностями, так и в развитии туризма, являющегося важной сферой ненефтяного сектора.
- Спасибо, Улькер ханум. Поздравляю ваш коллектив с 30-летием Музея-квартиры Абдуллы Шаига и желаю успехов и новых достижений. Хотелось бы поговорить немного о вашей семье, научной и общественной деятельности членов вашей семьи.
- Основав музей, Камал Талыбзаде до конца своей жизни (2006) был его директором. В то же время, он занимал руководящие должности в Институте литературы НАНА, занимался напряженной научной и научно-организационной деятельностью, внес значительный вклад в развитие азербайджанского литературоведения и был одним из основоположников школы литературной критики в Азербайджане. После смерти Камал муаллима в музее был создан посвященный ему уголок.
Любимая невестка Шаига, супруга Камала Талыбзаде Рафига ханум была педагогом, с любовью передавала своим ученикам и студентам тайны азербайджанского языка и литературы. После смерти Камал муаллима Рафига ханум стала директором музея. В тот период музеем был осуществлен ряд важных проектов.
Мой брат Шаиг оконфил факультет персидской филологии, был старшим научным сотрудником музея. Именно он осуществил трансфонелитерацию многих рукописей, написанных арабским алфавитом. К сожалению, он безвременно скончался после длительной болезни.
Я по специальности музыковед. В музей меня привел отец, Камал Талыбзаде. Вначале я работала главным хранителем, а после сметри матери являюсь директором музея.
- Вы также являетесь сотрудником отдела «История и теория азербайджанской музыки» Института архитектуры и искусств НАНА. Расскажите, пожалуйста, о ваших научных изысканиях.
- Когда я говорю о своей работе, всегда вспоминаю и напоминаю о своем отце. Несмотря на то, что я неоднократно об этом говорила, считаю своим долгом сказать еще раз. И в Академию, и в музей меня привел мой отец. Он поддерживал меня во всех начинаниях, указывал правильный путь, давал свои советы, был для меня примером.
Вот уже более 40-а лет я работаю в отделе «История и теория азербайджанской музыки» под руководством академика Земфиры Сафаровой. За эти годы я принимала активное участие во всех проектах, которые осуществлялись нашим отделом. Для составленного отделом пятитомника «История азербайджанской музыки» я подготовила разделы «Народное творчество Азербайджана», «Жизнь и творчество Муслима Магомаева», «Жизнь и творчество Гаджи Ханмамедова», «Кантаты-оратории и камерно-вокальное творчество азербайджанских композиторов» и т.д., участвовала в редактировании материалов пятитомника и подготовке его к изданию. Защитила диссертацию доктора философии по искусствоведению на тему «Взаимосвязь музыки и поэзии в вокальном искусстве Азербайджана». В настоящее время работаю над книгой, посвященной научному творчеству выдающегося музыковеда Земфиры ханум Сафаровой.