AMEA Yer Elmləri Bölməsinin hesabatı dinlənildi
Bu gün AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda AMEA Yer Elmləri Bölməsinin elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti haqqında 2015-ci ildə ilk hesabatı dinlənildi.
Hesabatda bölmə üzvləri, Geologiya və Geofizika, Coğrafiya institutlarının və Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktorları, elmi işlər üzrə direktor müavinləri və elmi katibləri, elmlər doktorları, BDU, ADNA və ARDNŞ-dən alim və professorlar iştirak edirdilər.
Öncə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. Sonra bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyəti, kadr məsələləri, elmi nəşr haqqında məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, 2014-cü ildə AMEA-nın ümumi illik yığıncağında Yer Elmləri Bölməsinə yeni üzvlər seçilib. Onlardan 5 nəfər AMEA-nın həqiqi üzvü, 8 nəfər AMEA-nın müxbir üzvüdür. Sonra F.Qədirov bölmənin ümumi yığıncağı və büronun fəaliyyəti haqqında danışdı. Akademik söylədi ki, hazırda bölmənin tərkibində AMEA-nın 9 həqiqi və 18 müxbir üzvü fəaliyyət göstərir. Hesabat ilində Yer Elmləri Bölməsinin 11 ümumi, 5 büro iclası keçirilib. 2014-cü ildə bölmə üzvləri prioritet istiqamətlərdə tədqiqatlar aparmış və alınmış nəticələrin bir çoxu Thomson Reuters Impact Factorlu jurnallarda dərc edilib.
Akademik, həmçinin qeyd etdi ki, Respublikada geofizika sahəsində elmi tədqiqat institutu olmadığı üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti 27 fefral 2014-cü il Qərarı ilə Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsinin tərkibindəki Geologiya İnstitutunun Geologiya və Geofizika İnstitutu adlandırılması məqsədəuyğun hesab olunub. Yer Elmləri üzrə 2014-cü ildə Dünya Elminə İnteqrasiya və İmpakt Faktorlu Xarici Jurnallarda dərc olunan məqalələrdəki yeniliklər barədə də söz açıldı. Bu məqalələr geodinamika və seysmologiya, neft geologiyası və palçıq vulkanizmi istiqamətlərini əhatə edir.
Tədbirdə AMEA-nın həqiqi üzvləri Vasif Babazadə, Arif İsmayıl-zadə , Hətəm Quliyev, Ramiz Məmmədov və b. bölmənin hesabatı ilə bağlı müzakirələr ətrafında çıxış etdilər.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 fevral 2014-cü il Sərəncamı ilə Azərbaycanda elmin inkişafı və təşkili sahəsində səmərəli fəaliyyətinə, yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətlərinə görə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “İstiqlal” ordeni ilə təltif edilib. Bundan başqa ölkə prezidentinin 26 oktyabr 2014-cü il Sərəncamı ilə neft və qaz sənayesi üçün yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında xidmətlərinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Elmira Məmmədəmin qızı Ramazanova “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Sonra AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dəstəyi ilə alınan avadanlıqlar, bölmənin təklif və müraciətləri, görüşləri və s. haqqında danışdı, gələcək tədqiqatlar haqqında tövsiyələrini irəli sürdü.

Report of the Department of Earth Sciences listened
On January 23 was held report of scientific and scientific organizing activity of the Department of Earth Sciences for 2015 at the Institute of Geology and Geophysics.
Directors, Deputy Director and scientific secretaries of Institutes of Geology, Geography and Geophysics and the National Seismological Service Center and scientists and professors from Baku State University, Azerbaijan State Oil Academy and SOCAR participated at the meeting.
First of all, academician-secretary of the department, academic Fakhraddin Gadirov informed about the issues on the agenda. Later made a presentation on scientific and organizational activities, cadre problems and scientific publication. New members from Department of Earth Sciences were elected at the annual meeting of the Academy of Sciences. 5 are active members of the National Academy of Sciences, 8 are corresponding members, he noted.
Later, F.Gadirov spoke about the general meeting of the department and activities of the bureau. At present, Department has 9 active and 18 corresponding members. Department of Earth Sciences held 11 general and 5 bureau meetings. Members of the department conducted researches in priority areas and the results have been published in many journals of Thomson Reuters impacted, he lined out.
Academician also noted that it was considered appropriate to name Institute of Geology as Institute of Geology and Geophysics by the decision of Presidium of ANAS dated February 27, 2014.
Active members of ANAS, Academic Vasif Babazadeh, Arif Ismail-Zadeh, a member of the bureau of the Department of Earth Sciences Hatam Guliyev, director of the Institute of Geography, Professor Ramiz Mammadov and others made speeches at the meeting.
It was noted that, Azerbaijani President Ilham Aliyev issued an order dated February 26, 2014 to award Akif Alizadeh with “Istiglal” order for his merits in the development of science and highly qualified personnel training in the Republic of Azerbaijan.In addition, Elmira Mammadamin gizi Ramazanova was awarded with “Glory” order by the order of the President of the Republic of Azerbaijan on October 26, 2014 for preparation of highly qualified specialists in oil and gas industry.
President of the National Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh talked about the support of the academy for the department with the equipment and suggested his recommendations for future.