AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin növbəti iclasında bir sıra məsələlər müzakirə edilib
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “Mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının qorunması və səmərəli istifadəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əsasında tərtib olunmuş “2015-2024-cü illərdə mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsinə dair Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Dövlət Proqramının müvafiq formada AR Nazirlər Kabinetinə təqdim edilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
İclasda AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu direktorunun tutduğu vəzifədən azad edilməsi ilə əlaqədar təhvil-təslim komissiyasının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib. AMEA-nın müxbir üzvləri Mahmud Abdullayev, Pənah Muradov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları Qoşqar Məmmədov, Əmirah Məmmədov, Məmməd Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş mühasibi Ülviyyə Sadayeva və AMEA Maliyyə-iqtisad və mühasibat uçotu şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Fəridə Akmanova sözügedən komissiyanın üzvləri seçiliblər.
Tədbirdə, həmçinin 2014-cü ildə bölmə institutlarında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş namizədlərin mövzuları təsdiq edilib.

На очередном заседании Отделения аграрных наук НАНА был обсужден ряд вопросов
В Президиуме НАНА состоялось очередное заседание Отделения аграрных наук (ОАН). Открывший мероприятие вступительным словом академик-секретарь ОАН, академик Гариб Мамедов дал информацию о вопросах повестки дня.
Затем член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов рассказал о значении «Государственной программы по охране и рациональному использованию генетических ресурсов культурных растений на 2015-2024 гг.», составленного на основе Закона Азербайджанской Республики «Об охране и рациональному использованию генетических ресурсов культурных растений».
В ходе заседания также был обсужден вопрос о создании комиссии по приему-передаче в связи с отстранением от должности директора Института почвоведения и агрохимии НАНА.
Члены-корреспонденты НАНА Махмуд Абдуллаев, Панах Мурадов, доктора философии по аграрным наукам Гошгар Мамедов, Амирах Мамедов, Мамед Мамедов, а также главный бухгалтер Института почвоведения и агрохимии Ульвия Садаева и ведущий специалист Отдела экономики, финансов и бухгалтерского учета НАНА Фарида Акманова были избраны членами этой комиссии.
В рамках мероприятия были также утверждены темы диссертаций кандидатов, поступивших в докторантуру по подготовке доктора философии в институтах Отделения в 2014 году.