AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin növbəti iclasında bir sıra məsələlər müzakirə edilib
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov “Mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının qorunması və səmərəli istifadəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu əsasında tərtib olunmuş “2015-2024-cü illərdə mədəni bitkilərin genetik ehtiyatlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsinə dair Dövlət Proqramı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Dövlət Proqramının müvafiq formada AR Nazirlər Kabinetinə təqdim edilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılıb.
İclasda AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu direktorunun tutduğu vəzifədən azad edilməsi ilə əlaqədar təhvil-təslim komissiyasının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib. AMEA-nın müxbir üzvləri Mahmud Abdullayev, Pənah Muradov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları Qoşqar Məmmədov, Əmirah Məmmədov, Məmməd Məmmədov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş mühasibi Ülviyyə Sadayeva və AMEA Maliyyə-iqtisad və mühasibat uçotu şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Fəridə Akmanova sözügedən komissiyanın üzvləri seçiliblər.
Tədbirdə, həmçinin 2014-cü ildə bölmə institutlarında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş namizədlərin mövzuları təsdiq edilib.

ANAS Department of Agrarian Sciences discussed a number of issues
Opening the assembly with participation of bureau members, academician-secretary of the department acad. Garib Mammadov provided information about the issues on the agenda.
Then, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov spoke about the essence of State Program “on the protection and efficient use of genetic resources of the crop plants” which designed basing on the law of the Republic of Azerbaijan on the protection and efficient use of genetic resources of crop plants in the years 2015-2024. Presidium of ANAS was solicited for to submit State Program to the AR Cabinet of Ministers in a particular form.
Assembly discussed the establishment of handover commission related in dismissing of the director of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry of ANAS as well. Corresponding members of ANAS Mahmud Abdullayev, Panah Muradov, PhDs in agrarian sciences Goshgar Mammadov, Amirah Mammadov, Mammad Mammadov, senior accountant of the Institute of Soil Elm and Agro chemistry Ulviyye Sadayeva and leading specialist of the Financial-economics and accounting department Farida Akmanova have been elected the members of the current commission.
In the event, topics of nominators who were accepted to the PhD training from the department institutions in 2014 have been approved.