“Azərbaycan incəsənətində Nizami obrazı” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunda Nizami ili çərçivəsində “Azərbaycan incəsənətində Nizami obrazı” mövzusunda onlayn respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq dünya mədəniyyətinin inkişafında Nizami yaradıcılığını yüksək qiymətləndirib və onun ümumbəşəri əhəmiyyətini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, Nizami ili çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında böyük humanist şairin poetik və fəlsəfi irsinə həsr olunmuş müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Akademikin sözlərinə görə, AMEA-nın Gəncə Bölməsi ilə birlikdə Nizaminin vətənində böyük tədbirin, həmçinin bu mövzuda beynəlxalq konfransın keçirilməsi planlaşdırılır.
Sonra institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Nizami obrazı monumental heykəltəraşlıqda” adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim qeyd edib ki, dünyanın bir çox ölkəsində Azərbaycan və xarici sənətkarların müəllifi olduğu Nizaminin monumental heykəlləri və büstləri var.
Konfransda müəssisənin Musiqi tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, akademik Zemfira Səfərova Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığında Nizami qəzəllərinə dair məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, konfransda ümumilikdə Nizami və onun qəhrəmanlarının obrazının bədii mədəniyyətin müxtəlif sahələrində - təsviri sənətdə, musiqidə, teatrda, kinoda təcəssümünə həsr olunmuş 11 məruzə təqdim edilib. Sözügedən məruzələrin nəşri planlaşdırılır.

The Institute of Architecture and Art of ANAS hosted an online republican scientific conference on "The image of Nizami in the art of Azerbaijan" within the framework of the Year of Nizami.
Opening the event, the vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli praised Nizami's creativity in the development of world culture and stressed its universal significance. He also noted that within the framework of the Year of Nizami, various events dedicated to the poetic and philosophical heritage of the great humanist poet are planned to be held in the scientific institutions and organizations of ANAS. According to the academician, a big event is planned to be held in Nizami's homeland together with the Ganja Branch of ANAS, as well as an international conference on this topic.
Then the director of the institute, corresponding member of ANAS Artegin Salamzade made a report entitled "The image of Nizami in monumental sculpture". The scientist noted that in many countries of the world there are monumental statues and busts of Nizami, authored by Azerbaijani and foreign artists.
At the conference, the head of the Department of Music History and Theory, academician Zemfira Safarova made a report on Nizami's ghazals in the works of Uzeyir Hajibeyli.