AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi
Yanvarın 23-də AMEA Rəyasət Heyətində 2015-ci ildə AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura qəbuluna həsr olunmuş iclas keçirildi.
İclası giriş sözü ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Qeyd edək ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 20 noyabr 2013-cü il tarixli qərarı ilə Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarına 79 yer (52 əyani, 27 qiyabi) ayrılmışdır.
Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, doktorantların dissertasiya mövzularının aktuallığı respublikanın perspektiv inkişafının real tələblərinə və məqsədlərinə uyğun müəyyənləşdirilməlidir.
Akif Əlizadə, erkən inkişaf dövrlərində Azərbaycanın etnogenezinin araşdırılmasını və müasir etnik qrupların inkişaf tarixi və tolerantlıq məsələlərinin öyrənilməsi təklifini də irəli sürdü. AMEA Tarix, Şərqşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarının rəhbərliyinə mövzuların daha dəqiq seçilməsini tövsiyə etdi.
Sonra doktorantların dissertasiya mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
İclasda doktorantların təqdim olunan mövzuları müzakirə olunaraq AMEA RH-ın qərarı ilə təsdiq edildi. Həmçinin Fəlsəfə və Hüquq, İnsan Hüquqları institutlarının doktoranturaya qəbul məsələsinə daha sonra baxılması qərara alınıb.
Tədbirdə institutların müraciətini nəzərə alaraq HİEB tərəfindən Fəlsəfə və Hüquq İnstitutu üzrə əlavə 3, Əlyazmalar İnstitutu üzrə 1, Folklor İnstitutu üzrə 1 yerin ayrılması üçün RH qarşısında vəsatət qaldırıldı.

23 января в Президиуме НАНА состоялось заседание, которое было посвящено вопросам приема докторантов по подготовке докторов философии в Отделения гуманитарных и общественных наук в 2015 году.
Открывший заседание вступительным словом Президент НАНА, академик Акиф Ализаде дал подробную информацию о вопросах повестки дня. Отметим, что согласно Указу Президиума НАНА от 20 ноября 2013 года для научных учреждений и организаций Отделения гуманитарных и общественных наук было выделено 79 мест (52 - очных, 27- заочных).
На мероприятии Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что актуальность диссертационных тем докторантов должна быть определена в соответствии с реальными требованиями и целями перспективного развития республики.
Акиф Ализаде также выдвинул предложение об изучении вопросов толерантности и истории развития современных этнических групп. Академик порекомендовал руководствам Институтов истории, археологии и этнографии НАНА уточнить выбор диссертационных тем.
Затем состоялся обмен мнениями относительно диссертационных тем докторантов, были выдвинуты предложения. На заседании были обсуждены предложенные докторантами диссертационные темы и по указу Президиума НАНА темы были утверждены.
На мероприятии учитывая во внимание обращение институтов, Отделение гуманитарных и общественных наук подало ходатайство Президиуму для выделения дополнительных 3 мест в Институте философии и права, Институте рукописей – 1 место, Институте фольклора – 1 места.