AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirildi
Yanvarın 23-də AMEA Rəyasət Heyətində 2015-ci ildə AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura qəbuluna həsr olunmuş iclas keçirildi.
İclası giriş sözü ilə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Qeyd edək ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 20 noyabr 2013-cü il tarixli qərarı ilə Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarına 79 yer (52 əyani, 27 qiyabi) ayrılmışdır.
Tədbirdə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, doktorantların dissertasiya mövzularının aktuallığı respublikanın perspektiv inkişafının real tələblərinə və məqsədlərinə uyğun müəyyənləşdirilməlidir.
Akif Əlizadə, erkən inkişaf dövrlərində Azərbaycanın etnogenezinin araşdırılmasını və müasir etnik qrupların inkişaf tarixi və tolerantlıq məsələlərinin öyrənilməsi təklifini də irəli sürdü. AMEA Tarix, Şərqşünaslıq, Arxeologiya və Etnoqrafiya institutlarının rəhbərliyinə mövzuların daha dəqiq seçilməsini tövsiyə etdi.
Sonra doktorantların dissertasiya mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
İclasda doktorantların təqdim olunan mövzuları müzakirə olunaraq AMEA RH-ın qərarı ilə təsdiq edildi. Həmçinin Fəlsəfə və Hüquq, İnsan Hüquqları institutlarının doktoranturaya qəbul məsələsinə daha sonra baxılması qərara alınıb.
Tədbirdə institutların müraciətini nəzərə alaraq HİEB tərəfindən Fəlsəfə və Hüquq İnstitutu üzrə əlavə 3, Əlyazmalar İnstitutu üzrə 1, Folklor İnstitutu üzrə 1 yerin ayrılması üçün RH qarşısında vəsatət qaldırıldı.

Presidium of ANAS held assembly of Department of Humanitarian and Social Sciences (DHSS)of ANAS dedicated to PhD training for 2015.
Opening the assembly president of ANAS acad. Akif Alizadeh provided information about issues on the agenda.
Note that, by the decision of the Presidium of ANAS dated November 20, 2013, 79 places (52 intramural, 27 extramural) have been allocated for institute and organizations of the above mentioned department.
Urgency of theses of the PhD students should be appropriated pursuant to real demands and goals of country’s prospective development, stated acad. A. Alizadeh.
He put forward the suggestion of to study Azerbaijan ontogenesis in early ages, development and tolerance challenges of the modern ethnic groups. Directories of the Institutes of History, Oriental Study, Archaeology and Ethnography were charged to elect topics accurately.
Later on, view of exchange was held on the theses, suggestions were put forward.
Submitted theses have been endorsed by the decision of the Presidium of ANAS after discussing. Moreover, PhD admission to the Institutes of Philosophy and Law, Human Rights has been delayed.
Taking into account of requests from institutes, DHSS has solicited for the Presidium in order to allocate additional 3 places for Institute of Philosophy and Law, and a place for Institutes of Manuscripts and Folklore.