AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Yığıncağı AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov açaraq əlamətdar gün münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Xanımların tarixən ölkəmizdə yüksək dəyər, hörmət gördüyünü deyən professor Şərqdə qadınlara seçki hüququnun ilk dəfə məhz Azərbaycanda verildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan qadını tarixi ənənələrə sadiq qalaraq cəmiyyətimizin inkişafında aktiv rol oynayır, iqtisadi, siyasi, elmi, mədəni və digər sahələrdə fəal iştirak edir.
Habil Qurbanov, həmçinin AMEA-da çalışan qadınların mühüm tədqiqatları ilə Azərbaycan elminin inkişafına öz töhfələrini verdiklərini söyləyib.
O, daha sonra AMEA-nın elmi və ictimai həyatında fəal iştirak edən qadınlara Azad Həmkarlar İttifaqının Fəxri fərmanını təqdim edib.

Women who actively participated in the scientific and public life of ANAS were awarded
An event dedicated to March 8 - International Women's Day was organized by the Free Trade Union of ANAS.
The meeting was opened by the chairman of the Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov, who congratulated the participants on the significant day. Saying that women have historically been highly valued and respected in our country, the professor said that women were given the right to vote in Azerbaijan for the first time in the East. He noted that today Azerbaijani women, remaining faithful to historical traditions, play an active role in the development of our society, actively participate in economic, political, scientific, cultural and other fields.
Habil Gurbanov also said that women working at ANAS contributed to the development of Azerbaijani science with their important research.
Then presented the Honorary Decree of the Free Trade Union to women who actively participate in the scientific and public life of ANAS.