AMEA Yer, Aqrar, Biologiya və Tibb Elmləri, Naxçıvan və Gəncə Bölmələri üzrə doktorantların dissertasiya mövzuları təsdiq edildi
AMEA Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilmiş iclasında AMEA-nın Yer, Aqrar, Biologiya və Tibb Elmləri Bölmələrinin, həmçinin Naxçıvan və Gəncə Bölmələrinin elmi müəssisələrində fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların əyani (3 il) və qiyabi (4 il) təhsil üzrə qəbulu və onların dissertasiya mövzularının təsdiqi məsələsi müzakirə olundu.
Qeyd edək ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 2014-cü il üçün 121 yer (o cümlədən 74 əyani, 47 qiyabi) müəyyən olunmuşdur. AMEA Yer Elmləri Bölməsinin elmi müəssisə və təşkilatlarına 8, Aqrar Elmlər Bölməsi - 6, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi – 11, Naxçıvan Bölməsi - 2, Gəncə Bölməsi - 2 yer ayrılmışdır.
Tədbirdə doktorantların dissertasiya mövzuları müzakirə edildi. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə dissertasiya mövzularının müasir dövrün tələblərinə uyğun seçilməsinin zəruriliyini qeyd edərək cəmiyyət üçün mühüm aktuallıq kəsb edən mövzuların seçilməsinin vacibliyini bildirdi. O, elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açdı.

Утверждены диссертационные темы докторантов Отделения наук о Земле, аграрных, биологических и медицинских наук, Нахичеванского и Гянджинского отделений
На заседании Президиума НАНА проведенном 26 января 2015 года был обсужден вопрос о приеме на очное (3 года) и заочное (4 года) отделения докторантуры по подготовке докторов философии в Отделения наук о Земле, аграрных, биологических и медицинских наук, Нахичеванское и Гянджинское отделения, а также утверждены диссертационные темы докторантов.
Отметим, что в научные организации и учреждения НАНА было выделено 121 мест (а также 74 - очных, 47 - заочных) по подготовке докторов философии на 2014 год.
В научные учреждения и организации Отделения наук о Земле было выделено 8 мест, 6 мест - Отделения аграрных наук, 11 мест - Отделения биологических и медицинских наук, 2 места - Нахичеванского отделения и 2 места - Гянджинского отделения НАНА. На мероприятии были обсуждены диссертационные темы докторантов.
На мероприятии состоялся обмен мнениями относительно тем, были выдвинуты предложения.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил необходимость выбора актуальных тем. Академик также отметил, что для успешного проведения исследований докторанты должны пройти стажировку и практику в ведущих лабораториях и исследовательских центрах мира.