Kimyaçı alimlərin məqaləsi beynəlxalq jurnalda çapdan çıxıb
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev, müəssisənin əməkdaşları - professor Akif Əliyev, böyük elmi işçi Vüsalə Məcidzadə və kiçik elmi işçi Sevinc Cavadovanın həmmüəllifi olduğu məqalə “Web of Science” və “Scopus” beynəlxalq bazalarına daxil olan “Russian Journal of Applied Chemistry” jurnalında işıq üzü görüb.
Tədqiqat işi elektrokimyəvi üsulla çökdürülən Bi2Se3 nazik yarımkeçirici təbəqələrinin tərkibinə, keyfiyyətinə elektrolitin və elektroliz şəraitinin təsirinin öyrənilməsinə həsr edilib. Aparılan tədqiqatlara əsasən, elektrokimyəvi çökmə üsulu ilə stexiometrik tərkibli Bi2Se3 nazik yarımkeçirici təbəqələrinin çökdürülməsi üçün optimal elektrolit tərkibi və elektroliz rejimi seçilib.
Qeyd edək ki, Bi2Se3 əsasında alınan nazik təbəqələr termoelektrik və optoelektronik cihazlarda, istilik nasoslarında, kiçik elektron cihazlarda, infraqırmızı sensorlarda və s. müvəffəqiyyətlə tətbiq edilə bilər.

An article by chemists has been published in an international journal
The article co-authored by the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, academician Dilgam Taghiyev, employees of the enterprise - professor Akif Aliyev, senior researcher Vusala Majidzade and junior researcher Sevinj Javadova was published in "Web of Science" and "Scopus" was published in the“Russian Journal of Applied Chemistry”, which is included in the international database.
The study was devoted to the study of the composition of thin semiconductor layers of Bi2Se3 electrochemically precipitated, the effect of electrolyte and electrolysis conditions on the quality. According to the research, the optimal electrolyte composition and electrolysis mode were selected for the precipitation of thin semiconductor layers of Bi2Se3 with stoichiometric composition by electrochemical deposition.