Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində Elm gününə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində (LREM) 27 Mart – Elm Gününə həsr olunan onlayn seminar keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Hüseynova tədbir iştirakçılarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, Elm gününün təsis edilməsi, Azərbaycanda elmə verilən yüksək dəyər, eləcə də LREM-də aparılan elmi-tədqiqatların əhəmiyyəti barədə məlumat verib.
Sonra mərkəzin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev “Nizami-böyük alim kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki,  Nizaminin əsərlərində elmə yüksək qiymət verilib, ən çətin məsələlərin həllində elmin rolu önə çəkilib.
LREM-in direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Hüseynova isə “Lənkəranda yaşayan uzunömürlülərin populyativ və sosial-bioloji xüsusiyyətləri” adlı məruzəsində Lənkəran-Astara bölgəsində uzunömürlülər arasında aparılan elmi-tədqiqat işlərindən danışıb və əldə edilən nəticələri diqqətə çatdırıb.
Seminarda, həmçinin AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Mustafayev, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Alıyev və digərləri Elm günü, onun əhəmiyyəti, institutlararası əməkdaşlıq, o cümlədən digər məsələlər barədə fikirlərini bölüşüblər.

An event dedicated to Science Day was held at the Lankaran Regional Scientific Center
An online seminar dedicated to March 27 - Science Day was held at the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS.
Speaking at the event, Sevinj Huseynova, Deputy Director of Lankaran Regional Scientific Center, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor, congratulated the participants on the significant day and spoke about the establishment of Science Day, the high value given to science in Azerbaijan gave.
Then the scientific secretary of the center, doctor of philosophy in philology Mehman Aliyev made a report on "Nizami - as a great scientist." He said that science was highly valued in Nizami's works, and the role of science in solving the most difficult problems was highlighted.
The seminar was also attended by the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Doctor of Philosophy in Physics, Associate Professor Famin Salmanov, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Soil Science and Agrochemistry Farid Mustafayev, Director of Guba branch of Azerbaijan State Pedagogical University, Doctor of Philosophy in Physics, Associate Professor Yusif Aliyev and others shared their views on Science Day, its importance, inter-institutional cooperation, as well as other issues.