AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının 2014-cü il üzrə I hesabat-seçki konfransı keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Gənc alim və mütəxəssislər şurasının (GAMŞ) 2014-cü il üzrə I Hesabat-seçki konfransı keçirilib. Akademiyanın Əsas binasında keçirilən tədbiri şuranın sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov açaraq hesabatı təqdim edib. AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın Gənc alim və mütəxəssislər şurasının yaradılması” haqqında müvafiq Qərarına uyğun olaraq 27 dekabr 2013-cü il tarixində AMEA-nın elmi müəssisələrinin gənc alim və mütəxəssislərinin ümumi yığıncağında Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təsis olunduğunu xatırladan sədr bildirib ki, şuranın akademiyaya bağlı 42 təşkilatında yerli eyniadlı şuraları və ümumilikdə 3000-ə yaxın üzvü var. F.Salmanov qeyd edib ki, ölkəmizdə həyata keçirilən elm və gənclər siyasəti, bu sahədəki fəaliyyətin daha səmərəli olmasına yönəlib. “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının qəbul olunması, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun yaradılması, Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi kimi mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsi dövlət başçısının müasir gəncliyə və gənc alimlərə diqqətinin parlaq nümunəsidir.
Akademiyada aparılan uğurlu gənclər siyasətindən də danışan Famin Salmanov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən Azərbaycan elminin inkişafı və dünya elminə inteqrasiyasında gənc alimlərin rolunu artırmaq üçün kompleks tədbirlərə start verildiyini bildirib.
O vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Gənclər Fondu, Bilik Fondu və SOCAR-ın Elm Fondu ilə əməkdaşlıq gənc alimlərin tədqiqat işlərinin dəstəklənməsinə bilavasitə xidmət edir.
GAMŞ rəhbəri bildirib ki, hesabat ilində elmin regionlarda təbliği məqsədilə respublika üzrə “Bu günün şagirdi və sabahın alimi”, “Əyləncəli elm” kimi layihələrə start verilib, həmçinin “Məntiqlə düşün” adlı olimpiada, paytaxt və regionlarda fənn olimpiadaları keçirilib. “Ən son elmi nailiyyətlərimiz” adlı ümumrespublika elmi seminarları da şuranın gördüyü işlər sırasındadır.
Hesabatda qeyd edilib ki, ötən il 10-11 noyabr tarixində Cənubi Qafqazda ilk dəfə keçirilən “Bakı Elm Festivalı-2014"ün hazırlıq prosesinə gənc alimlərin də cəlb edilməsi AMEA rəhbərliyinin GAMŞ-a olan inam və etibarının bariz nümunəsidir.
Beynəlxalq tədbirlərin təşkilindən danışan F.Salmanov SOCAR-ın Elm Fondunun dəsətəyi ilə 15-16 oktyabr tarixində GAMŞ-ın bir sıra institutlarının şuralarının bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasının Neftçilər günü”nə və “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyinə həsr olunmuş “Fundamental və tətbiqi elmlərin aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq Elmi Konfransın ötən ilki fəaliyyətdə xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, Gənclər və İdman Nazirliyi, AMEA, Evrodok və UNESCO-nun təşkilatçılığı ilə baş tutan “Dünya gənc alimlərinin Bakı Forumu”nun təşkili və keçirilməsində GAMŞ-ın yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalandığı bildirilib.
GAMŞ nümayəndələri 8-12 sentyabr tarixlərində Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının, oktyabrda isə Türkiyə Elmlər Akademiyasının Gənc alimlər şuralarının nümayəndələri ilə görüşlər keçilib və gələcək əməkdaşlığa dair müqavilə imzalayıblar.
Təşkilat rəhbəri, gənc alimlərin idmana marağını artırmaq, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Şura tərəfindən “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası I Futbol Çempionatı” təşkil olunduğunu xatırladıb.
GAMŞ üzvlərinin elmi nailiyyətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılması, elmin təbliği, şuranın fəaliyyətinin KİV-də işıqlandırılması, müxtəlif mövzulara həsr olunmuş tele-radio layihələrində iştirakından danışan alim, təşkilatın yerli və xarici KİV-lə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra bir neçə gənc alim çıxış edərək, hesabatla bağlı öz fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra çıxış üçün söz Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimova verilib. Nazir bildirib ki, GAMŞ-ın yaradılması mühüm hadisədir. O, qısa müddətdə intellektual gəncliyin elmi, elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətində müsbət dəyişikliklərin baş verdiyini vurğulayıb. A.Rəhimov elmin təbliğində, innovativ koordinasiyada, beynəlxalq əlaqələr istiqamətində gənc alimlərin həyata keçirdiyi tədbirlərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib. Nazir təşkilatın fəaliyyətini və nazirliklə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, həmçinin şura ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün işlərin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək hesabatı müsbət dəyərləndirib. Akademik dövlət gənclər siyasəti və AMEA-da intellektual gəncliyin formalaşdırılmasından və bu istiqamətdə görülən işlərdən danışıb. Ölkə başçısının Fərmanı ilə “Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasını xatırladan akademik bildirib ki, ölkənin gələcək strateji inkişaf xəttini müəyyənləşdirən bu sənəddə intellektual sərvətin qorunması vacib şərtlərdən biri kimi qeyd olunub. Bu baxımdan Konsepsiya digər sahələrlə yanaşı, Azərbaycan gəncliyi, xüsusən intellektual gənclik qarşısında daha çox vəzifələr qoyur.
Gənclər və İdman Nazirliyinin gənclərlə apardığı işlərə toxunan AMEA rəhbəri, nazirlik tərəfindən gənclərin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsi və mədəni həyatda iştirakı, onların sağlamlıqlarının qorunması və fiziki inkişafı sahəsində mühüm işlər görüldüyünü, istedadlı gənclərə dövlət qayğısı və gənc ailələrə dövlət yardımı sahəsində təqdirəlayiq addımlar atıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, Gənclər və İdman Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş, dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 300-ə dək gənc alimin iştirak etdiyi “Avropa məkanında yeni çağırışlar: Gənc alimlərin Beynəlxalq Bakı Forumu”, “Dünya Gənc Alimlərinin Beynəlxalq Bakı Forumu” və bu kimi tədbirlər həyata keçirilib.
Akademik elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən AMEA-nın gənc əməkdaşlarına nazirliyin Gənclər Mükafatının verilməsini onların fəaliyyətinin daha da stimullaşdırılmasında mühüm rol oynadığını əlavə edib. Elmin təbliğində, akademiyanın ictimai həyatında, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsində və digər istiqamətlərdə gənclərin fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
GAMŞ-ın qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışan akademik A.Əlizadə ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc alimlərinin Avropanın elmi mərkəzlərində doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, dövlət tərəfindən ayrılmış maliyyə vəsaiti hesabına AMEA institutlarında fəaliyyət göstərən istedadlı gənc alimlər Fransa, Almaniya, Belçika, İsveçrə və digər inkişaf etmiş ölkələrin müvafiq elmi mərkəzlərində təcrübə keçiblər.
Ölkə rəhbərliyinin birbaşa dəstəyi ilə AMEA-da magistratura təhsilinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdıran akademik Akif Əlizadə, doktorantura təhsil sisteminin yeni prinsiplər əsasında qurulması istiqamətində də kompleks tədbirlər həyata keçirildiyini əlavə edib.
2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyinin qeyd olunacağını vurğulayan AMEA-nın prezidenti, akademiyanın gələcək uğurlarının gənclərin elmə yanaşmasından, dünyanın qabaqcıl elmi təcrübələrini mənimsəmə və inkişaf etdirməsindən asılı olduğunu söyləyib. Akademik GAMŞ-a gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

Состоялась I отчетно-выборная конференция Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА) по итогам 2014 года.
Конференция проходила в Основном здании Академии. Открыв мероприятие, председатель совета, доктор философии по физико-математическим наукам Фамин Салманов представил вниманию присутствующих отчет о деятельности СМУС в прошлом году. Он напомнил, что Совет молодых ученых и специалистов был учрежден на общем собрании молодых ученых и специалистов научных учреждений НАНА 27 декабря 2013 года согласно Постановлению Президиума НАНА о «Создании Совета молодых ученых и специалистов НАНА». Ф.Салманов отметил, что в 42-х научных учреждениях Академии функционируют одноименные советы. В целом у СМУС НАНА около 3000 членов.
Председатель совета также заметил, что проводимая в нашей стране научная и молодежная политика направлена на усовершенствование деятельности в данной области. Блестящим примером внимания, которое глава государства уделяет современной молодежи и молодым ученым, является принятие Государственной Программы «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 гг.», создание Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики, учреждение «Президентской премии для молодежи». Говоря о проводимой в Академии успешной молодежной политике, Фамин Салманов отметил, что президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде начаты комплексные мероприятия, направленные на повышение роли молодых ученых в процессе развития отечественной науки и интеграции ее в мировую науку.
Он подчеркнул, что сотрудничество с Фондом развития науки, Фондом молодежи и Фондом знаний при Президенте Азербайджанской Республики, а также с Фондом науки ГНКАР непосредственно служит для поддержки проводимых молодыми учеными исследовательских работ.
Председатель СМУС отметил, что в прошлом году с целью пропаганды науки в регионах начали реализовываться такие проекты, как «Сегодняшний ученик и ученый завтрашнего дня», «Завлекательная наука», а также проведены олимпиада под названием «Думай логически» и предметные олимпиады в столице и регионах. Среди реализованных Советом мероприятий следует отметить и общереспубликанские научные семинары под названием «Наши последние научные достижения».
В отчете отмечено, что привлечение молодых ученых к процессу подготовки к «Бакинскому Фестивалю Науки – 2014», который был проведен впервые на Южном Кавказе 10-11 ноября прошлого года в Баку, является наглядным примером доверия, которое руководство НАНА оказывает Совету. Говоря об организации международных мероприятий, Ф.Салманов довел до сведения присутствующих, что 15-16 октября прошлого года при поддержке Фонда науки ГНКАР по непосредственной инициативе и при участии СМУС ряда институтов НАНА была проведена I Международная научная конференция молодых ученых и специалистов на тему «Роль мультидисциплинарного подхода в решении актуальных проблем фундаментальных и прикладных наук», посвященная «Дню нефтяников Азербайджанской Республики» и 20-летию «Контракта века», которая стала значимым событием в научной жизни страны. Он отметил, что СМУС принимал активное участие в работах по подготовке к «Бакинскому Форуму молодых ученых мира», который проходил при организации Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики, НАНА, Ассоциации «Eurodoc» и ЮНЕСКО.
В то же время был подписан меморандум о сотрудничестве с Союзом молодежных студенческих организаций Азербайджана.
8-12 сентября 2014 года члены СМУС провели встречи с представителями Совета молодых ученых Российской Академии Наук в Москве, а в октябре состоялись встречи с представителями Совета молодых ученых Академии Наук Турции. Были подписаны договора о дальнейшем сотрудничестве.
Руководитель организации напомнил, что с целью повышения интереса молодых ученых к спорту и обеспечения рационального проведения свободного времени Советом был организован «I межинститутский чемпионат по футболу среди молодых ученых и специалистов НАНА».
Ф.Салманов отметил, что научные достижения членов СМУС, деятельность Совета, мероприятия по пропаганде науки широко освещаются в СМИ, члены СМУС участвуют в теле-радио проектах, посвященных различным темам. Ученый подчеркнул, что организация тесно сотрудничает с местными и зарубежными СМИ.
Затем некоторые молодые ученые поделились своими мыслями по поводу отчета СМУС.
Далее слово для выступления было предоставлено министру Молодежи и спорта Азаду Рагимову. Министр отметил, что создание СМУС является важным событием. Он подчеркнул, что за короткий период времени произошли положительные изменения в научной, научно-организационной и общественной деятельности интеллектуальной молодежи. А.Рагимов отметил, что проводимые молодыми учеными мероприятия в сфере пропаганды науки, инновационной координации, налаживании международных связей засуживают одобрения. Министр высоко оценил деятельность организации и ее сотрудничество с министерством и подчеркнул, что в дальнейшем связи министерства с Советом будут еще более расширяться.
Выступив на мероприятии, президент НАНА, академик Акиф Ализаде положительно оценил отчет. Академик рассказал о молодежной политике государства, формировании в НАНА интеллектуальной молодежи и мероприятиях, проводимых в данной области. Напомнив об утвержденной главой республики Концепции Развития «Азербайджан – 2020: взгляд в будущее», академик подчеркнул, что в данном документе, определяющем линию будущего стратегического развития страны, одним из важных условий отмечена защита интеллектуального богатства. С этой точки зрения Концепция, наряду с прочими сферами, ставит большие задачи перед азербайджанской молодежью, в особенности интеллектуальной ее частью.
Затронув работу Министерства молодежи и спорта с молодежью, руководитель НАНА подчеркнул, что министерство проводит важные мероприятия с целью морально-нравственного воспитания молодежи и ее участия в культурной жизни страны, защиты ее здоровья и физического развития. Шаги, сделанные государством с целью поддержки талантливой молодежи и помощи молодым семьям, заслуживают одобрения.
Академик отметил, что в рамках сотрудничества с Министерством молодежи и спорта были реализованы такие мероприятия, как I Международный Бакинский Форум молодых ученых «Новые вызовы на европейском пространстве», посвященный 90-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, на котором приняли участие около 300 молодых ученых из 100 стран мира, Международный Бакинский Форум молодых ученых мира «Новые вызовы в мировой науке: совместный подход молодых ученых» и прочие.
Говоря об основных задачах, стоящих перед СМУС, академик А.Ализаде напомнил о Распоряжении главы государства «О финансировании обучения в докторантуре молодых ученых Национальной Академии Наук Азербайджана в научных центрах Европы». Он отметил, что за счет выделенных государством материальных средств талантливые молодые ученые, работающие в институтах НАНА, прошли практику в соответствующих научных центрах Франции, Германии, Бельгии, Швейцарии и прочих развитых стран мира.
Академик Акиф Ализаде довел до сведения присутствующих, что при непосредственной поддержке руководства страны в НАНА организовано обучение в магистратуре. Он добавил, что также проводятся комплексные мероприятия, направленные на построение системы обучения в докторантуре на основе новых принципов. Подчеркнув, что в 2015 году будет отмечаться 70-летний юбилей НАНА, президент Академии отметил, что будущие успехи организации зависят от отношения молодежи к науке, освоения, применения и развития ею передовых научных технологий. Академик пожелал СМУС удачи в его дальнейшей деятельности.