AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının 2014-cü il üzrə I hesabat-seçki konfransı keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Gənc alim və mütəxəssislər şurasının (GAMŞ) 2014-cü il üzrə I Hesabat-seçki konfransı keçirilib. Akademiyanın Əsas binasında keçirilən tədbiri şuranın sədri, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov açaraq hesabatı təqdim edib. AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın Gənc alim və mütəxəssislər şurasının yaradılması” haqqında müvafiq Qərarına uyğun olaraq 27 dekabr 2013-cü il tarixində AMEA-nın elmi müəssisələrinin gənc alim və mütəxəssislərinin ümumi yığıncağında Gənc alim və mütəxəssislər şurasının təsis olunduğunu xatırladan sədr bildirib ki, şuranın akademiyaya bağlı 42 təşkilatında yerli eyniadlı şuraları və ümumilikdə 3000-ə yaxın üzvü var. F.Salmanov qeyd edib ki, ölkəmizdə həyata keçirilən elm və gənclər siyasəti, bu sahədəki fəaliyyətin daha səmərəli olmasına yönəlib. “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının qəbul olunması, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun yaradılması, Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi kimi mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsi dövlət başçısının müasir gəncliyə və gənc alimlərə diqqətinin parlaq nümunəsidir.
Akademiyada aparılan uğurlu gənclər siyasətindən də danışan Famin Salmanov AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən Azərbaycan elminin inkişafı və dünya elminə inteqrasiyasında gənc alimlərin rolunu artırmaq üçün kompleks tədbirlərə start verildiyini bildirib.
O vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Gənclər Fondu, Bilik Fondu və SOCAR-ın Elm Fondu ilə əməkdaşlıq gənc alimlərin tədqiqat işlərinin dəstəklənməsinə bilavasitə xidmət edir.
GAMŞ rəhbəri bildirib ki, hesabat ilində elmin regionlarda təbliği məqsədilə respublika üzrə “Bu günün şagirdi və sabahın alimi”, “Əyləncəli elm” kimi layihələrə start verilib, həmçinin “Məntiqlə düşün” adlı olimpiada, paytaxt və regionlarda fənn olimpiadaları keçirilib. “Ən son elmi nailiyyətlərimiz” adlı ümumrespublika elmi seminarları da şuranın gördüyü işlər sırasındadır.
Hesabatda qeyd edilib ki, ötən il 10-11 noyabr tarixində Cənubi Qafqazda ilk dəfə keçirilən “Bakı Elm Festivalı-2014"ün hazırlıq prosesinə gənc alimlərin də cəlb edilməsi AMEA rəhbərliyinin GAMŞ-a olan inam və etibarının bariz nümunəsidir.
Beynəlxalq tədbirlərin təşkilindən danışan F.Salmanov SOCAR-ın Elm Fondunun dəsətəyi ilə 15-16 oktyabr tarixində GAMŞ-ın bir sıra institutlarının şuralarının bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasının Neftçilər günü”nə və “Əsrin müqaviləsi”nin 20 illiyinə həsr olunmuş “Fundamental və tətbiqi elmlərin aktual problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmanın rolu” mövzusunda gənc alim və mütəxəssislərin I Beynəlxalq Elmi Konfransın ötən ilki fəaliyyətdə xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. O, Gənclər və İdman Nazirliyi, AMEA, Evrodok və UNESCO-nun təşkilatçılığı ilə baş tutan “Dünya gənc alimlərinin Bakı Forumu”nun təşkili və keçirilməsində GAMŞ-ın yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalandığı bildirilib.
GAMŞ nümayəndələri 8-12 sentyabr tarixlərində Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının, oktyabrda isə Türkiyə Elmlər Akademiyasının Gənc alimlər şuralarının nümayəndələri ilə görüşlər keçilib və gələcək əməkdaşlığa dair müqavilə imzalayıblar.
Təşkilat rəhbəri, gənc alimlərin idmana marağını artırmaq, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Şura tərəfindən “AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası I Futbol Çempionatı” təşkil olunduğunu xatırladıb.
GAMŞ üzvlərinin elmi nailiyyətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılması, elmin təbliği, şuranın fəaliyyətinin KİV-də işıqlandırılması, müxtəlif mövzulara həsr olunmuş tele-radio layihələrində iştirakından danışan alim, təşkilatın yerli və xarici KİV-lə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra bir neçə gənc alim çıxış edərək, hesabatla bağlı öz fikirlərini bildiriblər.
Daha sonra çıxış üçün söz Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimova verilib. Nazir bildirib ki, GAMŞ-ın yaradılması mühüm hadisədir. O, qısa müddətdə intellektual gəncliyin elmi, elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətində müsbət dəyişikliklərin baş verdiyini vurğulayıb. A.Rəhimov elmin təbliğində, innovativ koordinasiyada, beynəlxalq əlaqələr istiqamətində gənc alimlərin həyata keçirdiyi tədbirlərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edib. Nazir təşkilatın fəaliyyətini və nazirliklə əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, həmçinin şura ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün işlərin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək hesabatı müsbət dəyərləndirib. Akademik dövlət gənclər siyasəti və AMEA-da intellektual gəncliyin formalaşdırılmasından və bu istiqamətdə görülən işlərdən danışıb. Ölkə başçısının Fərmanı ilə “Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasını xatırladan akademik bildirib ki, ölkənin gələcək strateji inkişaf xəttini müəyyənləşdirən bu sənəddə intellektual sərvətin qorunması vacib şərtlərdən biri kimi qeyd olunub. Bu baxımdan Konsepsiya digər sahələrlə yanaşı, Azərbaycan gəncliyi, xüsusən intellektual gənclik qarşısında daha çox vəzifələr qoyur.
Gənclər və İdman Nazirliyinin gənclərlə apardığı işlərə toxunan AMEA rəhbəri, nazirlik tərəfindən gənclərin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsi və mədəni həyatda iştirakı, onların sağlamlıqlarının qorunması və fiziki inkişafı sahəsində mühüm işlər görüldüyünü, istedadlı gənclərə dövlət qayğısı və gənc ailələrə dövlət yardımı sahəsində təqdirəlayiq addımlar atıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, Gənclər və İdman Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş, dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 300-ə dək gənc alimin iştirak etdiyi “Avropa məkanında yeni çağırışlar: Gənc alimlərin Beynəlxalq Bakı Forumu”, “Dünya Gənc Alimlərinin Beynəlxalq Bakı Forumu” və bu kimi tədbirlər həyata keçirilib.
Akademik elmi fəaliyyəti ilə fərqlənən AMEA-nın gənc əməkdaşlarına nazirliyin Gənclər Mükafatının verilməsini onların fəaliyyətinin daha da stimullaşdırılmasında mühüm rol oynadığını əlavə edib. Elmin təbliğində, akademiyanın ictimai həyatında, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsində və digər istiqamətlərdə gənclərin fəaliyyətinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
GAMŞ-ın qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışan akademik A.Əlizadə ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc alimlərinin Avropanın elmi mərkəzlərində doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, dövlət tərəfindən ayrılmış maliyyə vəsaiti hesabına AMEA institutlarında fəaliyyət göstərən istedadlı gənc alimlər Fransa, Almaniya, Belçika, İsveçrə və digər inkişaf etmiş ölkələrin müvafiq elmi mərkəzlərində təcrübə keçiblər.
Ölkə rəhbərliyinin birbaşa dəstəyi ilə AMEA-da magistratura təhsilinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdıran akademik Akif Əlizadə, doktorantura təhsil sisteminin yeni prinsiplər əsasında qurulması istiqamətində də kompleks tədbirlər həyata keçirildiyini əlavə edib.
2015-ci ildə AMEA-nın 70 illik yubileyinin qeyd olunacağını vurğulayan AMEA-nın prezidenti, akademiyanın gələcək uğurlarının gənclərin elmə yanaşmasından, dünyanın qabaqcıl elmi təcrübələrini mənimsəmə və inkişaf etdirməsindən asılı olduğunu söyləyib. Akademik GAMŞ-a gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

ANAS Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) held 1st report-election conference following the results of 2014.The conference was held at the main building of the Academy. The event was opened by Chairman of the Board, PhD in physical and mathematical sciences Famin Salmanov. He presented to attention of participants a report on the activities of CYSS in 2014. He reminded that Council of young scientists and specialists was founded at the general meeting of ANAS scientific institutions of young scientists and specialists on December 27, 2013 according to the Decree of Presidium of ANAS on “Creation of Council of young scientists and specialists of ANAS”. F.Salmanov noted that at the 42 scientific institutions of Academy the same name councils are functioning. In general, ANAS CYSS have about 3,000 members. Chairman of board also noted that the scientific and youth policy pursued in our country is directed on improve of activity in this area. A brilliant example of attention which the head of state pays to modern youth and young scientists is acceptance of the State Program “The Azerbaijani youth in 2011-2015”, creation of Fund of youth at the President of the Azerbaijan Republic and establishment of “Presidential award for youth”. Talking the successful youth policy pursued in Academy, Famin Salmanov noted that the president of ANAS, academician Akif Alizadeh began the complex actions directed on increase of a role of young scientists in development of domestic science and its integration into world science. He stressed that cooperation with the Foundation for Development of Science, Youth Foundation and the Foundation for Knowledge at the President of Azerbaijan Republic, as well as with SOCAR Scientific Fund directly serves for support of the research works which are carried out by young scientists. The chairman of CYSS noted that in order to promote the science in the region were started such projects as “Today's pupil and the scientist of tomorrow”, “Enticing science” and also were carried out the Olympic Games under the name “Think Logically” and the subject Olympic Games in the capital and regions being implemented. Among the actions realized by Council it is necessary to celebrate also all-republican scientific seminars under the name “Our Last Scientific Achievements”. In the report it is noted that involvement of young scientists to process of preparation to “Baku Science Festival – 2014” which was held for the first time on South Caucasus on November 10-11,20014 in Baku is a bright example of trust which the management of ANAS has providing to Council. Speaking about the organization of the international events, F.Salmanov informed attendees that on October 15-16 of last year by support of Fund of Science SOCAR for a direct initiative and with the participation of CYSS of a number of ANAS institutes the was held the I International scientific conference of young scientists and specialists on the subject “Role of Multidisciplinary Approach in the Solution of Actual Problems of Fundamental and Applied Sciences” devoted to “Day of oil industry workers of the Azerbaijan Republic” and the 20 anniversary of “Contract of the Century” which has become a significant event in the scientific life of the country. He noted that the CYSS took an active part in the preparatory work for the “Baku World Forum of Young Scientists “, which is organized by the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan Republic, ANAS, the Association «Eurodoc» and by UNESCO.
At the same time the memorandum of cooperation with the Union of the youth student's organizations of Azerbaijan was signed.
On September 8-12, 2014 members of SMUS held meetings with representatives of Council of young scientists of the Russian Academy of Sciences in Moscow, and on October meetings with representatives of Council of young scientists of Academy of Sciences of Turkey took place. Contracts on further cooperation were signed.
The head of the organization reminded that for the purpose of increase of interest of young scientists in sport and ensuring rational carrying out free time by Council was organized “The I interinstitute World Cup among young scientists and experts of ANAS”.
Further, right to speak was given to the Minister of Youth and Sports Azad Rahimov. The Minister noted that the creation of CYSS is an important event. He emphasized that for the short period of time there were positive changes in scientific, scientific and organizational and public work of intellectual youth. A. Ragimov noted that the events held by young scientists in the sphere of promotion of science, innovative coordination, adjustment of international relations condemn approvals. The minister highly appreciated activity of the organization and its cooperation with the ministry and emphasized that further communications of the ministry with Council will extend even more. Speaking at the event, president of ANAS, academician Akif Alizadeh positively estimated the report. Academician told about youth policy of the state, formation at ANAS of intellectual youth and the events held in the field. Having reminded about the republic of the Concept of Development approved by the head “Azerbaijan – 2020: a prospection”, academician emphasized that in this document defining the line of future strategic development of the country, one of important conditions noted protection of intellectual wealth. From this point of view the Concept, along with other spheres, sets big tasks for the Azerbaijani youth, in particular its intellectual part.
Touching upon the work of the Ministry of Youth and Sports head of ANAS emphasized that the ministry carries out important activities for the purpose of moral education of youth and its participation in cultural life of the country, protection of its health and physical development. The steps taken by the state for the purpose of support of talented youth and the help to young families meet with approval. Academician noted that in cooperation with the Ministry of Youth and Sports have been implemented such measures as I International Baku Forum of Young Scientists “New Challenges in the European space”, dedicated to the 90th anniversary of national leader Heydar Aliyev, which was attended by about 300 young scientists from 100 countries, the International Baku Forum of Young Scientists of the world “New challenges in the world of science: a cooperative approach for young scientists” and others. Speaking about the main objectives facing SMUS, the academician A. Alizadeh reminded of the Order of the head of state “About financing of training in doctoral studies of young scientists of National Academy of Sciences of Azerbaijan in scientific centers of Europe”. He noted that at the expense of the appliances allocated by the state the talented young scientists working at NANA institutes did practical training in the relevant scientific centers of France, Germany, Belgium, Switzerland and the other developed countries of the world. Speaking about the main challenges faced by CYSS, academician Alizadeh recalled presidential decree “On the financing of doctoral studies of young scientists of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in scientific centers of Europe.” He noted that due to the state of material resources allocated talented young scientists working in institutes of ANAS, had practice in the relevant research centers in France, Germany, Belgium, Switzerland and other developed countries. Academician Akif Alizadeh informed attends, that with direct support of the country leaders at ANAS training in magistracy is organized. He added that the complex events directed on creation of system of training in doctoral studies on the basis of the new principles are also held. Stressing that in 2015 70-anniversary of ANAS will be celebrated, president of Academy noted that future progress of the organization depends on the youth relation to science, development, application and development of the advanced scientific technologies by it. Academician CYSS wished good luck in his future endeavors. In conclusion, by open elections were elected new members of the Board.