“Ədəbiyyat məcmuəsi”nin Xüsusi buraxılışının təqdimat mərasimində “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qaliblər mükafatlandırılıb
AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Ədəbiyyat məcmuəsi”nin gənc alimlər üçün Xüsusi buraxılışının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, gənclərin dövlətimizin qayğısı ilə yüksək səviyyədə əhatə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ölkə Prezidenti tərəfindən imzalanmış Sərəncamla “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı qəbul edilmişdir. Dövlət proqramlarından irəli gələn vəzifələr işığında AMEA-da aparılan islahatlar uğurlu nəticələrə yol açmışdır.
Akademiyanın yeni inkişaf mərhələsində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən danışan akademik İsa Həbibbəyli elmi-tədqiqat müəssisələrində gənc alimlərin fəal surətdə elmi axtarışlara qoşulduğunu, akademiyanın ictimai-siyasi həyatında gənclərin rolunun yüksəldiyini xüsusi vurğulayıb. İsa Həbibbəyli akademiyanın qədəm qoyduğu müasir inkişaf mərhələsində Ədəbiyyat İnstitutunun gənc əməkdaşlarının da rolunun artdığını diqqətə çatdıraraq elmi-tədqiqat müəssisəsində gənc alimlərin böyük fəallıq göstərərək elmi axtarışlara daha həvəslə can atdıqlarını qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli institutda nəşr edilən, Ali Attestasiya Komissiyasının tövsiyə etdiyi elmi nəşrlər sırasında yer alan “Ədəbiyyat məcmuəsi”nin növbəti sayının gənc alimlərin yaradıcılığına həsr edilməsini zərurətdən yarandığını bildirib. Tamamilə gənc alimlərin elmi məqalələrinin yer aldığı jurnalın bu nömrəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli göstərilən istiqamətdə bir sıra yeni tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu bildirərək gənc alimlərə uğurlar arzulayıb.
Akademik gündəlikdə nəzərdə tutulan digər bir məsələ - “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə mükafatların qaliblərinin adlarını da açıqlayıb. İsa Həbibbəyli 2014-cü ildəki elmi fəaliyyətlərinə görə “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə qalib gəlmiş filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Elnarə Akimova, Aygün Bağırlı və institutun elmi işçisi Nərgiz Cabbarlıya mükafatları təqdim edib.
Tədbirdə Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, professor Tahirə Məmmədin “Ədəbiyyat nəzəriyyəsi”nin gənclər sayının ədəbi-nəzəri aspektləri” və institutun XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı (sovet dövrü) şöbəsinin baş elmi işçisi, professor Tehran Əlişanoğlunun “Aktual elmi-ədəbi gənclik və müasirlik” mövzularında məruzələri dinlənilib. Məruzələrdə məcmuənin gənclər sayının bir sıra məziyyətlərindən, elmi istiqamətləri və əhəmiyyətindən bəhs edilib.
Sonra professor Qəzənfər Paşayev, institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva, Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Maral Yaqubova, Ədəbi tənqid şöbəsinin elmi işçisi Nərgiz Cabbarlı və doktorant Mehman Həsən çıxış edərək gənc alimlərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıblar, elmi nəşrlərin xüsusi buraxılışına və verilən mükafatlara görə institut rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

On February 2, 2015 at the Electronic assembly hall of ANAS Literature Institute was held the presentation of “Literary bulk” magazine, special issue for young scientists. The event was opened by vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature named after Nizami, academician Isa Habibbayli, who noted that the foundation of youth policy was laid by the national leader Heydar Aliyev.
The national leader always highly appreciated opportunities and abilities of youth, attached special significance to actions on the way to the solution of their problems. The youth policy is considered one of priority activities of the independent Azerbaijani state. Creation of the Ministry of youth, sport and tourism, holding the first all-republican forum of youth of sovereign Azerbaijan, the announcement on February 2 - Day of the Azerbaijani youth, acceptance of a number of state programs, the approval of the program of activity and the decree “About Youth Policy of the State” became manifestation of great attention and care to youth from the national leader. By the order of the President Ilham Aliyev was accepted the State program “The Azerbaijani youth in 2011-2015”. Having noted that the pursued policy created the conditions for active participation of youth in political life of the country, I. Habibbeyli reported that in the light of the tasks following from State programs, the reforms which are carried out to Academies already give successful results. Told about commitment of young people at a new stage of development of the Academy, academician emphasized active participation of young scientists in the scientific researchers conducted in research establishments of the country. Academician Isa Habibbayli said that the next issue of the “Literature bulk” magazine published by the Institute, which is included in a list of scientific publications recommended by the Higher Attestation Commission is devoted to the work of young scientists. Director of institute, academician Isa Habbibeyli raised the next question which is on the agenda - declared names of winners of awards in the nomination “Young Scientist of Year”. Director of the Institute, academician Isa Habbibeyli raised another issue on the agenda - has announced the winners of the awards in the category “Young Scientist of the Year.”
I.Habibbeyli presented awards to PhD in philology, associate professor Elnara Akimova, PhD in Philology Aynur Bayramly and researcher at the Institute Jabbarly Nargiz, which were declared by winners in the nomination “Young Scientist of Year” for active scientific work in 2014. Then following reports on “Literary-theoretical aspects of the youth room” of “Literary bulk” and “Current scientific and literary youth and modernity.” were presented by the Head of Department “Theory of Literature”, Professor Tahira MamedТ and Senior Researcher” of Department of Azerbaijani literature of XX century (the Soviet period)”, Doctor of Philology, Professor Tehran Alishanogly. In conclusion also acted Doctor of Philology, Professor Ghazanfar Pashayev, chairman of Council of young scientists and specialists of the Institute of Literature, PhD in philology Eshgana Babaeva, Senior Researcher of Department of “Theory of Literature”, PhD in philology Maral Yagubova, Scientific researcher of Department of “Literary Criticism” Nargiz Jabbarly and doctoral Mehman Hasan, who spoke about the attention given to young scientists and expressed gratitude to the leadership of the Institute for the award.